Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тема 3. Бухгалтерський баланс

Бухгалтерський баланс – це спосіб економічного групування та узагальненого відображення наявних господарських засобів і джерел їх утворення у грошовому вимірнику на певну дату. Особливістю бухгалтерського балансу є рівність між загальною вартістю господарських засобів і джерел їх утворення.

Як правило, баланс складають на останній день звітного періоду (місяця, кварталу, року).

Бухгалтерський баланс підприємства містить в собі інформацію, яка є дуже важливою як для внутрішніх споживачів (засновників, партнерів) для прийняття певних управлінських рішень, так і для зовнішніх споживачів (акціонерів, інвесторів, податкових органів, банків та ін.) для оцінки платоспроможності підприємства, ризику здійснення фінансових інвестицій або купівлі на фондовому ринку тих чи інших цінних паперів.

Для відображення господарських засобів та джерел їх формування бухгалтерський баланс будується у вигляді двосторонньої таблиці. Ліва сторона називається активом і відображає склад і розміщення господарських засобів. Права сторона балансу називається пасивом, де згруповані джерела виникнення господарських засобів та їх цільове призначення. Загальна сума активу і пасиву називається «валютою» балансу.

Статті бухгалтерського балансу – це показники, що відображають стан окремих видів господарських засобів, коштів і джерел їх утворення на відповідну дату. Наприклад, в активі балансу є такі статті, як «Основні засоби», «Нематеріальні активи», «Виробничі запаси», «Грошові кошти в національній валюті» та ін.; в пасиві – «Статутний капітал», «Додатковий капітал», «Нерозподілений прибуток», «Короткострокові кредити банку» та ін. Кожна стаття балансу відображена в грошовому виразі, що називається оцінкою статті.

Розділ балансу представляє собою сукупність статей активу або пасиву бухгалтерського балансу, які об’єднано в економічно однорідні групи господарських засобів та джерел їх утворення. За основу для групування статей балансу в окремі розділи взято економічну класифікацію господарських засобів та джерел їх формування.

Зміст і форма бухгалтерського балансу, загальні вимоги щодо визначення і розкриття змісту його статей, встановлені Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку (П(С)БО) 2 «Баланс», який був затверджений Міністерством фінансів України 31.03.1999 р. № 87.

Баланс побудовано за принципом «баланс-нетто», а саме: основні засоби і нематеріальні активи включаються до підсумку балансу за залишковою вартістю; дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги – за вирахуванням резерву сумнівних боргів; власний капітал – за фактично внесеною сумою за вирахуванням неоплаченого, вилученого капіталу та непокритих збитків.

Згідно П(С)БО 2 «Баланс» актив балансу складається з чотирьох розділів:

І. Необоротні активи.

ІІ. Оборотні активи.

ІІІ. Витрати майбутніх періодів.

IV. Групи вибуття необоротних активів.

Статтіпасиву балансу об’єднані у п’ять розділів:

І. Власний капітал.

ІІ. Забезпечення наступних витрат і платежів.

ІІІ. Довгострокові зобов’язання.

ІV. Поточні зобов’язання.

V. Доходи майбутніх періодів.

В процесі господарської діяльності підприємства відбувається безперервний рух засобів, зміна їх складу та зміни джерел їх утворення. Ці зміни відбуваються під впливом здійснення господарських операцій.

Господарська операція – це діяльність, яка призводить до змін у фінансовому стані, активах та пасивах підприємства.

Не дивлячись на велику різноманітність господарських операцій, в залежності від впливу на зміни статей балансу, їх можна об’єднати у чотири групи (типи):

І. Викликає зміни тільки в активі балансу – одна із його статей збільшується, а друга зменшується на одну і ту ж суму господарських операцій, тобто видозмінюється склад господарських засобів, їх розміщення, а підсумок балансу не змінюються.

До операцій першого типу відносяться всі операції по використанню товарно-матеріальних цінностей у виробництві, по випуску готової продукції з виробництва, сплаті дебіторської заборгованості тощо.

ІІ. Викликає зміни тільки в пасиві балансу – одна його стаття збільшується, а інша зменшується на одну і ту ж суму, тобто видозмінюються джерела утворення господарських засобів, а підсумок балансу залишається незмінним.

До операцій другого типу відносяться усі господарські операції по створенню резервного та інших видів капіталу за рахунок прибутку підприємства, погашенню різних видів кредиторської заборгованості за рахунок кредитів банку тощо.

ІІІ. Викликає зміни у складі господарських засобів (активу) і джерел формування господарських засобів (пасиву) балансу одночасно в бік збільшення на однакову суму, тобто збільшується одна стаття активу балансу і, відповідно, стаття пасиву балансу. Підсумок балансу також збільшується на суму проведеної господарської операції.

До третього типу господарських операцій відносяться нарахування внесків на соціальне страхування, надходження товарно-матеріальних цінностей, основних засобів тощо.

ІV. Викликає зміни в активі і пасиві балансу одночасно в бік зменшення на однакову суму, тобто зменшується одна стаття активу балансу і, відповідно, стаття пасиву балансу. Підсумок балансу також зменшується на суму проведеної господарської операції.

До операцій четвертого типу можна віднести операції по погашенню усіх видів кредиторської заборгованості (постачальникам, бюджету, органам соціального страхування, робітникам підприємства, орендарям тощо).

 


Читайте також:

  1. III. Бухгалтерський баланс
  2. Актив і пасив балансу складаються також з певних розділів.
  3. Активи, що реалізуються повільно (А3) – це статті 2-го розділу активу балансу, які включають запаси та інші оборотні активи (рядки 100 до 140 включно, а також рядок 250).
  4. Анализ баланса предприятия
  5. Аналіз балансу комерційного банку
  6. Аналіз балансу підприємства
  7. Аналіз ліквідності балансу
  8. Аналіз складу й динаміки балансового прибутку
  9. Аналіз структури та динаміки необоротних активів за даними Ф№1 «Баланс» (на прикладі ВАТ «Горизонт»)
  10. Б- Суточный баланс воды в организме.
  11. Баланс (2) 1.01
  12. Баланс (Звіт про фінансовий стан)




Переглядів: 1017

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тема 2. Предмет і метод бухгалтерського обліку | Тема 4. Система рахунків та подвійний запис

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.025 сек.