Питання, що виносяться на розгляд на семінарському занятті.
1. Поняття правової системи. Національна правова система. Регіональна і міжнародна правова система. Правова мапа світу.
2. Критерії об’єднання і класифікація правових систем світу. Правова сім’я. Основні правові сім’ї.
3. Романо-германська правова сім’я.
4. Сім’я загального права (англо-американська).
5. Сім’я релігійного права та звичайного (традиційного) права.
6. Історичні і соціально-культурні витоки правової системи України.
7. Розвиток правової системи України на сучасному етапі. Ґенеза і перспективи правової системи України.
Методичні рекомендації
Починаючи розгляд питань із цієї теми, передусім, слід розкрити зміст понять “правова система”, “національна правова система”, “регіональна правова система”. Необхідно звернути особливу увагу на те, що наявність спільних або подібних ознак у різних правових системах дозволяє розподілити їх залежно від того чи іншого критерію на окремі групи – “правові сім’ї”. Головною метою цієї теми є ознайомлення з основними правовими сім’ями, що існують у сучасному світі, їх особливостями та тенденціями розвитку.
Історично в кожній країни діють свої правові звичаї, традиції, джерела права, юрисдикційні органи, сформувався особливий правовий менталітет, правова культура. З огляду на це, правова своєрідність країн дозволяє говорити про їх самобутність, специфіку і про те, що в кожній з них утворюється власна правова система як сукупність усіх правових явищ, наявних у конкретній країні світу. Водночас, є підстави говорити й про об’єднання тих чи інших правових систем в одну правову сім’ю, оскільки в них існують спільні, споріднені ознаки як елементи подібності.
Існує багато критеріїв класифікації національних правових систем різних держав. Серед них виділяються: спільність походження, спорідненість джерел, форм закріплення та вираження норм права, подібність принципів правового регулювання суспільних відносин, схожість правничої термінології, юридичних категорій і понять. Слід зазначити, що вітчизняна правова доктрина традиційно використовує для групування правових сімей національно-історичні, техніко-юридичні та конкретно-географічні критерії класифікації.