Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Лекція 17. Україна наприкінці ХХ – на початку ХХІ ст.

Література

1. Бойко О. Д. Історія України / О. Д. Бойко. – К., 2001. – С. 549-565.

2. Кормич Л. І. Історія України від найдавніших часів і до 21 століття / Л. І. Кормич, В. В. Багацький. – Харків: Одіссей, 2001. – С. 445-450.

3. Історія України / М. В. Дєдков, Ю. В. Іващенко, Г. Л. Кладова та ін. – Запоріжжя, 2002. – С. 314-333.

4. Історія України / під ред. В. А. Смолія. – К., 1997. – С. 360-367.

5. Мирончук В. Д. Історія України / В. Д. Мирончук, Т. С. Ігошкін. – К., 2001. – С. 271-281.

6. Кульчицький С. Загострення кризи радянського ладу (1965-1985рр.) / С. Кульчицький, Ю. Лебедєва // Історія України. – 2000. - № 44.- 24 с.

7. Кульчицький С. На шляху до свободи і незалежності (1985-1991рр.) / С. Кульчицький, Ю. Лебедєва // Історія України. – 1999. – 24 с.

Мета: простежити важкий шлях творення кращого майбутнього українського народу, відродження нації в умовах незалежності. Очевидним є факт, що з третьої спроби у складній і трагічній історії України все таки вдалося створити українцям власну державу, яку визнав цивілізований світ після проголошення її незалежності.

Завдання:

– висвітити пошуки власної атрибутики, створення інститутів державної влади, підкресливши, що відбувалось це в умовах наростаючої економічної кризи, послаблення впливу на розвиток народного господарства;

– розкрити шлях практичного втілення принципу поділу влади на законодавчу і виконавчу, пошуки засобів взаємоузгоджених дій; прийняття Конституції України, парламентська діяльність, запровадження посади президента;

– охарактеризувати основні напрямки зовнішньополітичної діяльності України з урахуванням реального геополітичного положення держави в світі наприкінці ХХ століття;

План лекції:

1. Утвердження національної української держави.

2. Суспільно-політичне життя України.

3. Міжнародні відносини України.

Ключові терміни і поняття: державний устрій, гривня, конституційний процес, Конституційний Суд, реформи, пріоритет, меморандум, партнерство, інвестиція, ринкова економіка.

1 грудня 1991р., одночасно з Всеукраїнським референдумом, на який винесли питання про підтримку Акту проголошення незалежності, відбулися вибори першого президента України. Переконливу перемогу здобув Л.Кравчук (61,6%). У країні почалися трансформації, які мали охопити всі сфери життя. Становленню української державності сприяло визнанню нашої країни світовим співтовариством. 2 грудня Україну визнали Польща і Канада, 11 грудня перше посольство в Україні відкрила Угорщина. Протягом 1992р. Україну визнало 132 держави, зі 106 з них були встановлені дипломатичні відносини. Верховна Рада прийняла нову концепцію зовнішньої політики, в якій наголошувалось, що Україна будує свою зовнішню політику на принципах взаємного розуміння й співробітництва, мирної співпраці.

Перед новою незалежною державою постало безліч завдань: розбудова держави, демонтаж тоталітарних політичних структур, перетворення централізованої економіки у соціально орієнтовану ринкову, національне відродження.

15 січня 1992р. Державним гімном України стала музика М.Вербицького на слова П.Чубинського «Ще не вмерла Україна». 19 лютого 1992р. Верховна Рада затвердила тризуб як Малий герб України. У грудні 1991р. ухвалено Закон України «Про збройні сили України». 7 листопада 1991р. парламент затвердив Закон «Про державний кордон», а в грудні утворено Державний митний комітет України. 8 жовтня 1991р. набрав чинності Закон «Про громадянство України», а згодом розпочався обмін радянських паспортів на українські.

Початок розбудови держави відбувався в дуже складних економічних умовах. Значна частина української економіки була зорієнтована в СРСР на виробництво продукції військово-промислового комплексу й фінансувалася центром. З розпадом СРСР фінансування припинилося і тепер Україна не потребувала такої кількості видів озброєння. За роки СРСР багато галузей народного господарства України вичерпали свій ресурс, потребували нових вкладень і модернізації. Українські промислові гіганти сталінських часів перетворилися на екологічно небезпечні, вимагали великих коштів на реконструкцію.

Природні ресурси, передусім нафта і газ. Були значною мірою вичерпані. Історичного досвіду виходу з такої ситуації ще не було. Почався важливий шлях спроб і помилок. У серпні 1992р. Україна вийшла з рублевої зони. Увівши в обіг тимчасовий купоно-карбованець. Протягом 1994р. рівень інфляції зріс майже в 103 рази. За 1991-1993рр. ціни в Україні зросли в 31 тис. разів, а зарплати – усього в 6 тис. разів.

У березні – квітні 1994р. відбулися вибори до Верховної Ради України. Вперше вони проводилися на багатомандатній основі і принесли третину місць партіям лівого спрямування. Головою ВР обрано лідера Соціалістичної партії О.Мороза. У липні 1994р. відбулися вибори президента України. Виборці віддали перевагу Л.Кучмі. 28 червня 1996р. ВР ухвалила нову Конституцію України, за якою Україна ставала президентсько-парламентською республікою. Кабінет Міністрів опинився в залежності від Президента та його Адміністрації. При цьому, політичну відповідальність, як орган виконавчої влади ніс тільки уряд та його голова. Кабінет Міністрів ставав заручником протистояння між Президентом та Верховною Радою, наслідком чого стали відставки урядів. Характерною рисою влади в Україні став соціальний популізм. В Україні домінує споживацька модель економіки, яка за відсутності накопичення капіталу фактично веде до глухого кута, що може закінчитися крахом.

У листопаді 1999р. Л.Кучма був обраний Президентом України на другий термін. У грудні 1999р. Прем’єр-міністром став В.Ющенко. У березні 2002р. відбулися чергові вибори до Верховної Ради, на яких переміг блок В.Ющенко «Наша Україна». В.Литвин став Головою парламенту. У листопаді 2002р. уряд очолив В.Янукович.

31 жовтня 2004р. відбулися вибори Президента України. До другого туру потрапили В.Ющенко та В.Янукович. 21 листопада відбувся другий тур виборів, після якого ЦВК оголосила перемогу В.Януковича. Ураховуючи системні порушення виборчого законодавства, прибічники В.Ющенка не визнали результатів виборів. 22 листопада в Києві на Хрещатику з’явилось наметове містечко. У мітингу бере участь від 80 до 120 тис. осіб. 4 грудня ЦВК прийняла Постанову «Про призначення повторного голосування з виборів Президента України 26 грудня 2004р.».

8 грудня 2004р. Верховна Рада України прийняла пакет Законів «Про внесення змін до Конституції України», які перетворили Україну на парламентсько-президентську республіку і набули чинності з 1 січня 2006р. 26 грудня 2004р. на повторному голосуванні з виборів Президента України переміг В.Ющенко, отримавши 51,9% голосів.

Парламентські вибори 26 березня 2006р. фактично стали продовженням президентської кампанії 2004р., тому що суспільство було розколоте на два табори – «помаранчеві» та «біло-сині». Виборча кампанія підтвердила існування протиріч серед політичного керівництва щодо статусу російської мови, інтеграції у ЄС, вступу у НАТО, відносин з Росією. Український народ пережив цукрову, м’ясну, бензинову, фінансову кризи.

У січні 2010р. на чергових президентських виборах переміг В.Янукович. Прем’єр-міністром став М.Азаров. Були внесені зміни до Конституції – Україна знову стала президентсько-парламентською республікою. Були зроблені невдалі спроби реформування економіки. Партія влади почала переслідування своїх політичних опонентів (Ю.Тимошенко, Ю.Луценка).


Читайте також:

  1. I. Україна з найдавніших часів до початку XX ст.
  2. Аграрні реформи та розвиток сільського госпо- дарства в 60-х роках XIX ст. — на початку XX ст.
  3. Вид заняття: лекція
  4. Вид заняття: лекція
  5. Вид заняття: лекція
  6. Вид заняття: лекція
  7. Вид заняття: лекція
  8. Визначення допустимого часу початку входу в зону зараження (початку роботи) за заданою дозою опромінення
  9. Визначення допустимого часу початку долання зон радіоактивного забруднення (початок виходу із зони) при заданій дозі опромінення
  10. Визначення швидкості початку псевдозрідження
  11. Визначте місце України в планах імперіалістичних держав напередодні та на початку Першої Світової війни. В чому полягала трагедія українського народу в цій війні?
  12. Визначте, коли і чому Україна опинилася під гнітом литовських і польських феодалів.




Переглядів: 1608

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Лекція 16. «Перебудова» і розпад СРСР. На шляху до незалежності | Загальні відомості про механічне устаткування

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.