Автоматизація процесу переміщення твердих матеріалів
У якості об’єкта керування процесом переміщення твердих матеріалів приймемо стрічковий транспортер, що переміщує сипкий матеріал (рис. 22). Показником ефективності цього процесу є витрата транспортуючого матеріалу, а метою керування будемо вважати підтримання заданого значення витрати. У зв’язку з тим що всі збурення на вході в об’єкт (зміна гранулометричного складу матеріалу, його вологості і насипної маси, проковзуючої стрічки транспортера і т.п.) усунути неможливо, витрату матеріалу потрібно прийняти в якості регулюючої величини і регулювати його коректуванням роботи дозуючих пристроїв.
Контролюють витрату переміщуючого матеріалу і кількість споживаючої приводом електроенергії при різкому збільшенні струму електродвигуна транспортера, наприклад, у випадку заклинювання стрічки, повинні спрацювати пристрій сигналізації і захисту. Останні відключають електродвигун.
У зв’язку з можливістю засмічення окремих ділянок транспортної системи сторонніми включеннями (грудками, налипнувши матеріалом) і небезпекою виходу з ладу окремих елементів транспортера контролюється і сигналізується також наявність потоку матеріалу за допомогою спеціального датчика.
Рис. 22. Типова схема автоматизації процесу переміщення сипких матеріалів:
1 – бункер; 2 – дозатор; 3 - варіатор; 4 – стрічковий транспортер; Б – наявність матеріалу на стрічці
Необхідно відмітити, що типове рішення автоматизації стрічкового транспортера під час переміщення штучних вантажів аналогічні, але в якості регулюючої величини в цьому випадку необхідно прийняти кількість одиниць вантажу в одиницю часу, а регулюючий вплив здійснювати коректуванням роботи навантажувальних пристосувань.