Автоматизація процесу дозування твердих матеріалів
У якості об’єкта керування приймемо дозатор неперервної дії зі стрічковим живильником (рис. 23). Показником ефективності процесу дозування є витрата дозуючого матеріалу, а метою керування – підтримання певного значення цієї витрати.
Шляхом цілеспрямованої зміни швидкості руху матеріалу за допомогою варіатора чи іншого спеціального обладнання можуть здійснюватися регулюючі впливи.
Збурення можуть надходити на об’єкт зі зміною розмірів частинок і під час зміни насипної щільності. Вона визначається в основному попереднім технологічним процесом, але може змінюватися також в залежності від метеорологічних умов і вологості навколишнього середовища. Коливання вологості приводять і до зміни коефіцієнта внутрішнього тертя, що є сильним збурення.
Таким чином, в об’єкт будуть надходить збурення, для компенсації яких потрібно здійснювати регулюючі впливи зміною ступеня відкриття засувки чи швидкості переміщення матеріалу. Регулюючою величиною буде слугувати витрата дозуючого матеріалу.
Контролювати потрібно витрату матеріалу і його кількість, а сигналізувати – значні відхилення витрати від заданого значення і стан привода дозатора («Включений», «Виключений»). У випадку повного припинення надходження матеріалу на стрічку транспортера пристрої захисту повинні автоматично зупинити роботу дозатора і інших механізмів.