Питання про сутність митної справи та митного права розглядаються на першому семінарському занятті. Вступна тема навчальної дисципліни є складною і разом з тим важливою для подальшого успішного засвоєння правових засад регулювання окремих складових митної справи, безпосереднє здійснення якої покладено на службових осіб Державної митної служби України.
Здійснювані протягом відносно короткого часу дослідження правової природи суспільних відносин, що виникають у процесі переміщення товарів, предметів і транспортних засобів через митний кордон, потребують належної оцінки з боку юридичної громадськості та практичних працівників.
Відомо, що кожна галузь права має свій предмет і метод регулювання. Оскільки митне право явище порівняно нове і малодосліджене в правовій науці, виявлення особливостей його предмета і методу регулювання є досить складним, але в той же час актуальним завданням. Варто зазначити, що серед юристів відсутня єдність у питанні про те, чи існує самостійна галузь права – митне право. Дехто вважає, що мова може йти лише про митне законодавство. Інші фахівці думають, що можна говорити про митне право як про галузь (підгалузь або навіть один з інститутів) адміністративного права. Такі погляди цілком мають право на існування, як і концепція митного права, відповідно до якої воно розглядається як галузь права.
Творчий пошук щодо з’ясування місця митного права в системі права, співвідношення його з іншими галузями права, базових понять тощо відбувається на ґрунті загальної теорії права. Тому перше семінарське заняття вимагає від курсантів знань її вихідних положень. Важливими з огляду на це є праці: з проблем теорії держави та права – С.С. Алексєєва, з питань теорії правовідносин – Г.І. Петрова, Р.О. Халфіної, Ю.І. Гревцова. Безпосередньо проблемі місця та ролі митного права в системі права присвячено дослідження М.Г. Шульги, а також російських учених-адміністративістів Д.М. Бахраха та Б.М. Габричидзе. Готуючись до даної дискусійної теми, рекомендується ознайомитися з основними положеннями рекомендованого Міністерством освіти і науки України підручника С.В. Ківалова та Б.А. Кормича “Митна політика України”. Повноцінно дослідити питання митно-правових норм з погляду теорії та практики застосування можна на базі матеріалу, викладеного в спеціальній монографії В.Я. Настюка.
Головна увага на семінарі має приділятися роботі курсантів з нормативним матеріалом, зокрема з Конституцією, Митним кодексом України.