Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Програми управління продуктивністю праці на підприємстві

 

Враховуючи першочергову важливість підвищення про­дуктивності праці для конкурентоспроможності підприєм­ства, керівники і спеціалісти всіх рівнів у перспективних організаціях повинні розробляти і впроваджувати програ­ми управління продуктивністю.

Програми управління продуктивністю праці на підпри­ємстві включають в себе такі етапи:

1) вимірювання і оцінка досягнутого рівня продуктивності на підприємстві в цілому і за окремими видами праці зокрема;

2) пошук і аналіз резервів підвищення продуктивності на основі інформації, одержаної в ході вимірювання і оцінки;

3) розробка плану використання резервів підвищення продуктивності праці, який повинен включати конкретні тер­міни і заходи по їх реалізації, передбачати фінансування витрат на ці заходи й очікуваний економічний ефект від їх впровадження, визначати відповідальних виконавців;

4) розробка систем мотивації працівників до досягнення запланованого рівня продуктивності;

5) контроль за реалізацією заходів, передбачених планом і всією програмою, і регулювання їх виконання;

6) вимірювання і оцінка реального впливу передбачува­них заходів на зростання продуктивності праці.

Отже, управління продуктивністю праці на підприємстві - це фактично частина загального процесу управління підпри­ємством, що включає в себе планування, організацію, мотива­цію, керівництво, контроль і регулювання. Ця робота ґрун­тується на постійному аналізі співвідношення корисного ефекту від певної трудової діяльності, з одного боку, і витрат на цю діяльність — з іншого.

Розглянемо детальніше зміст діяльності економістів та менеджерів на кожному із названих етапів програми управ­ління продуктивністю праці на підприємстві.

Вимірювання й оцінка досягнутого рівня продуктивності підприємству в цілому і за окремими видами праці зокрема — вихідний етап програми. Його правильне і точне здійснення є важливою передумовою успішності наступних етапів і всієї програми. Найважливіша вимога до економіста цьому етапі — забезпечення достовірності й порівнян­ності показників. Щоб виміряти продуктивність праці, по­трібно зіставити кількість виробленої продукції або наданих послуг із витратами на їх виготовлення. Це завдання лише на перший погляд здається простим. На практиці більшість організацій виготовляє значну кількість різноманітної про­дукції, яку нерідко важко порівнювати і додавати. Універ­сальні вартісні показники кількості продукції не позбавлені впливу інфляційних процесів, стихійного коливання ринкової кон'юнктури, ними не завжди можна виразити залишки незавершеного виробництва. Ще складніше точно підрахувати витрати праці на випуск конкретного виду продукції чи послуг, оскільки звичайно кожний працівник прямо чи непря­мо займається випуском багатьох видів продукції, і розділити між ними витрати праці просто лише для робітників-відрядників. Слід також постійно мати на увазі, що ресурси, які застосовуються у виробництві, взаємозамінні. Тобто можна зменшити кількість праці на досягнення певного корисного ефекту за рахунок збільшення кількості використаних засо­бів виробництва. Продуктивність живої праці при цьому зви­чайно зросте, але чи одержить від цього користь підприєм­ство, можна сказати, лише розрахувавши продуктивність за багатофакторною моделлю, яка б враховувала витрати і жи­вої, і уречевленої праці. Так само, наприклад, можна замінити більшу кількість менш кваліфікованої праці меншою кількістю вище кваліфікованої. Якщо при цьому корисний ефект ви­робництва і сумарні витрати на персонал залишилися таки­ми самими, то показник виробітку в розрахунку на кількість витраченого робочого часу зросте (бо підприємство викори­стовує меншу кількість праці), але реальний рівень виробіт­ку залишиться незмінним (бо сумарні витрати на персонал Для одержання певного корисного ефекту залишилися таки­ми самими). Тому завданням економіста є використання всіх можливих прийомів і методів для забезпечення достовірності порівнянності показників продуктивності.

Пошук і аналіз резервів підвищення продуктивності ґрунтується на порівнянні інформації, одержаної в ході вимірювання і оцінки досягнутого рівня продуктивності на підриємстві в цілому і за окремими видами праці зокрема, з наявною інформацією про максимально можливий рівень продуктивності праці на аналогічних роботах. Для пошуку резерві" підвищення продуктивності праці слід заохочувати високо кваліфікованих представників різних спеціальностей, що воло­діють фундаментальністю і широтою поглядів та вміють бачи­ти перспективу. Шукаючи і аналізуючи резерви, слід зверта­тися до їх класифікації за різними ознаками (див. § 8.4) щоб не обійти увагою жоден із можливих факторів підви­щення продуктивності праці. Слід ще раз підкреслити, що значні резерви зростання продуктивності праці приховані не лише в процесі безпосереднього виробництва, але і у про­цесі його організації та управління.

Розробляючи план використання резервів підвищення продуктивності праці, слід забезпечити узгодження цілей та завдань програми. Для цього потрібно коротко і чітко сфор­мулювати цілі, проранжувати їх залежно від значення і чер­говості в часі. План повинен також включати конкретні за­ходи, спрямовані на реалізацію поставлених цілей, передба­чати фінансування витрат на ці заходи. Важливим завдан­ням економіста на цьому етапі є розробка критеріїв резуль­тативності програми, підрахунок очікуваного економічного ефекту від впровадження передбачених заходів. На кожен пункт плану повинні бути визначені термін виконання та відповідальні виконавці.

Розробка систем мотивації працівників до досягнення запланованого рівня продуктивності є необхідною умовою ре­алізації програми. Менеджер завжди повинен пам'ятати, що для успіху справи слід намагатися зблизити аж до ідентифі­кації цілі і завдання організації з особистими цілями і бажан­нями працівників. Тобто в конкретному випадку виграш від підвищення продуктивності праці повинен поділятися між організацією, яка забезпечила його досягнення, і працівником, який його досягнув. Працівники повинні заздалегідь знати, як заплановані результати зростання продуктивності праці впли­нуть на реалізацію їхніх особистих професійних інтересів.

Контроль за реалізацією заходів, передбачених планом і всією програмою, необхідний для виявлення і вирішення мож­ливих проблем їх виконання на початкових етапах, ще до того, як вони стануть надто серйозними. Вихідним моментом процесу контролю є встановлення конкретних, обмежених у часі цілей, які можна виміряти. В процесі контролю порівню­йся фактичні і задані показники продуктивності праці або їхні складові, визначається масштаб допустимих відхилень. При значному відхиленні менеджер приймає рішення прорегулювання системи. Слід завжди пам'ятати, що контроль в будь-якій справі потрібен лише для того, щоб сприя­ти досягненню цілей. Надмірний, невдало продуманий контроль може дати небажані наслідки як то спрямування зусиль працівників на задоволення вимог контролю, а не на досяг­нення цілей. Організовуючи контроль, слід приділити увагу зворотному зв'язку, реальності вимог, зацікавленості праців­ників, економічності контролюючих систем.

Вимірювання й оцінка реального впливу реалізованих заходів на зростання продуктивності праці потрібна для того, щоб оцінити і порівняти ефективність їх впровадження і визначитися з пріоритетами на наступний період. Як і на першому етапі, найважливішим завданням економіста тут є використання всіх можливих прийомів і методів для забезпе­чення достовірності й порівнянності показників. Визначивши найефективніші напрямки роботи по підвищенню продуктив­ності, слід прийняти відповідні мотивуючі рішення і в на­ступному періоді зосередити увагу саме на цих напрямках.

Отже, управління продуктивністю праці — це складне комплексне завдання, однаково важливе для організацій будь-якої сфери діяльності й будь-якого розміру, якщо вони пла­нують досягти успіху в ринковій конкуренції. Реалізація цього завдання залежить від грамотної та скоординованої роботи економістів і менеджерів на всіх етапах програми.

Резюме

В широкому розумінні зростання ефективності праці означає постійне вдосконалення людьми економічної діяль­ності, постійне знаходження можливості працювати краще, виробляти більше якісніших благ при тих самих або і мен­ших затратах праці, що забезпечує підвищення реального про­дукту і доходу взагалі і в розрахунку на душу населення, зростання рівня споживання, а отже і рівня життя.

Продуктивність праці — це показник її ефективності, ре­зультативності, що характеризується співвідношенням обсягу продукції, робіт чи послуг, з одного боку, та кількістю Праці, витраченої на виробництво цього обсягу, — з іншого. В залежності від прямого чи оберненого співвідношення цих величин ми маємо два показники рівня продуктивності праці виробіток і трудомісткість. Виробіток — це прямий показник рівня продуктивності праці, що визначається кількістю продукції (робіт, послуг), виробленою одним працівником за одиниці робочого часу. Виробіток може визначатися різними способами залежно від того, якими одиницями вимірюються обсяг продукції і затрати праці — натуральними, умовно-натуральними, вартісними, трудовими. Трудомісткість — це обернений показник рівня продуктивності праці, що характеризується кількістю робочого часу, витраченого на виробництво оди­ниці продукції (робіт, послуг). Для планування і аналізу праці на підприємстві розраховуються різні види трудомісткості: технологічна, виробнича, обслуговування, управління, повна.

Фактори зростання продуктивності праці — це вся сукуп­ність рушійних сил і причин, що призводять до збільшення продуктивності праці. Вони класифікуються за рівнем керова­ності, за змістом, за сферою виникнення і дії. Резерви зростан­ня продуктивності праці — це такі можливості її підвищення, які вже виявлені, але з різних причин поки що не викорис­тані. Основне значення для економіста і менеджера має класи­фікація внутрішньовиробничих резервів і факторів за змістом, оскільки вона безпосередньо допомагає виявити можливості підвищення продуктивності праці на конкретному підприємстві.

Для найповнішого використання резервів зростання про­дуктивності праці на підприємствах розробляються програ­ми управління продуктивністю, в яких визначаються види резервів, конкретні терміни і заходи по їх виявленню і реа­лізації, плануються витрати на ці заходи і очікуваний еко­номічний ефект від їх впровадження, призначаються відпо­відальні виконавці, розробляються системи мотивації праців­ників до досягнення запланованого рівня продуктивності.

Терміни і поняття

Виробіток

Етапи програми управління продуктивністю праці

Ефективність праці Інтенсивність праці

Класифікація факторів зростання продуктивності праці

Показники виробітку: натуральні, умовно-натуральні, вартісні, трудові.


Програми управління продуктивністю праці

Продуктивність

Продуктивність праці

Рентабельність

рентабельність витрат на персонал

Резерви зростання продуктивності праці

рівень екстенсивного використання праці

Трудомісткість

Трудомісткість виробнича

Трудомісткість обслуговування

Трудомісткість повна

Трудомісткість технологічна

Трудомісткість управління

Фактори зростання продуктивності праці

Фактори зростання продуктивності праці матеріально-технічні

Фактори зростання продуктивності праці організацій­но-економічні

Фактори зростання продуктивності праці соціально-еко­номічні

 

 


Читайте також:

  1. C. 3. Структурна побудова управління організаціями.
  2. ERP і управління можливостями бізнесу
  3. H) інноваційний менеджмент – це сукупність організаційно-економічних методів управління всіма стадіями інноваційного процесу.
  4. II. Вимоги безпеки праці перед початком роботи
  5. II. Вимоги до складання паспорта бюджетної програми
  6. II. ПРОГРАМИ ДИСЦИПЛН
  7. III. КОНТРОЛЬ і УПРАВЛІННЯ РЕКЛАМУВАННЯМ
  8. ISO9000. Як працює система управління якістю
  9. L. Ефективність праці: теоретичні аспекти
  10. Oracle Управління преміальними
  11. TEMA 13. МОТИВАЦІЯ РОБОТИ ПРАЦІВНИКІВ ОРГАНІЗАЦІЇ
  12. VII. Правила техніки безпеки і гігієни праці.




Переглядів: 468

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Фактори і резерви підвищення продуктивності праці | Глава 9

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.