Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Безтарифна модель оплати праці

 

Економічні свободи, що їх одержали підприємства з по­чатком перехідного до ринкової економіки періоду, сприяли зростанню активності в пошуках найраціональнішої органі­зації праці і її оплати. Разом з тим такі причини, як інфляція, Проблеми збуту, порушення господарських зв'язків, нестабіль­ність податкового законодавства та інші ускладнюють роботу підприємств настільки, що не завжди вони мають можливість виплачувати всім працівникам гарантовану тарифною сис­темою заробітну плату. Все це разом спричинило виникнення і поширення так званих безтарифних моделей організації оплати праці.

Оскільки кожен варіант застосування безтарифної моделі оплати праці є унікальною розробкою керівництва конкретно­го підприємства, ми охарактеризуємо лише спільні для них основні характерні риси та покажемо одну з багатьох мож­ливих методик організації оплати праці за такою моделлю.

Спільним для безтарифних систем оплати праці є таке:

• працівникам гарантується лише мінімальний обов'язко­вий рівень заробітної плати, існування якого обумовлене зако­нодавством про мінімальну заробітну плату. Цей обов'язковий гарантований рівень може бути однаковим для всіх працівни­ків, а може відрізнятися в залежності від їхньої кваліфікації та відповідальності робіт, але в будь-якому випадку він, з одного боку, не може бути нижчим офіційно встановленої мінімальної заробітної плати, а з іншого, повинен становити невелику частку в загальній сумі заробітку працівника;

• спочатку визначається загальна сума заробленої колек­тивом заробітної плати, потім з неї вираховується сума гарантованої мінімальної оплати всіх працівників підприєм­ства, а залишок (він повинен становити більшу частину) роз­поділяється між членами колективу за певними встановле­ними заздалегідь правилами. В цьому плані безтарифні сис­теми організації оплати праці належать до групи колектив­них систем організації оплати праці, і всі члени трудового колективу зацікавлені в покращанні кінцевих результатів спільної роботи;

• у рівні умови щодо можливості впливу на розмір своєї заробітної плати ставляться всі працівники підприємства, незалежно від категорії і посади. Правила розподілу колек­тивного заробітку складаються так, щоб зацікавлювати кож­ного працівника в покращанні саме тих показників роботи, які важливі для досягнення бажаного спільного кінцевого результату. Оскільки таке покращання в принципі не обме­жене, то і можливості зростання індивідуального заробітку також не обмежені (при тарифній системі організації опла­ти праці ці можливості фактично обмежуються досягнен­ням найвищих кваліфікаційних розрядів);

• найважливішою проблемою є розробка правил розподілу колективного заробітку саме таким чином, щоб максимально націлювати працівників на покращання саме тих показників роботи, які важливі для досягнення бажаного спільного кінце­вого результату. Справа в тому, що зростання зарплати будь-кого з членів колективу без адекватного збільшення кінце­вого результату означатиме зменшення заробітків інших членів колективу. Питання соціальної справедливості тут стоять дуже гостро. Тому умовою ефективного застосування і безтарифних систем організації оплати праці є наявність такого колективу, члени якого добре знають один одного, рачать і можуть оцінити роботу інших, цілком довіряють своїм керівникам. Як правило, це невеликі трудові колективи з постійним складом працівників, об'єднаних однією метою. Конкретні методики розробки безтарифних систем орга­нізації оплати праці можуть бути різними.

Ми наводимо іншу методику розробки безтарифної си­стеми організації оплати праці, яка може застосовуватися на будь-якому невеликому підприємстві, передусім у неви­робничій сфері.

1. Визначаємо мінімальний обов'язковий рівень заробіт­ної плати, який гарантується працівникам за кожною поса­дою (ЗГ). Слід зазначити, що цей гарантований рівень пови­нен бути вищим у тих працівників, які мають менше можли­вості впливати на кінцеві результати роботи. Наприклад, головний бухгалтер має багато відповідальної роботи завж­ди, навіть коли підприємство не дає хороших кінцевих ре­зультатів, але він практично не може вплинути на обсяг ви­робництва чи реалізації продукції та ін. Тому основна части­на його заробітку має бути гарантованою. Навпаки, левова Частка заробітку менеджерів з реалізації, продавців тощо має залежати від обсягів реалізації.

2. Розробляємо правила розподілу колективного заробіт­ку. Це найвідповідальніший етап роботи. Бажано, щоб його разом із спеціалістом у галузі економіки праці проводила та особа, яка найбільш зацікавлена в досягненні певних кінце­вих результатів (власник). Враховуючи місію і цілі підприєм­ства, потрібно стосовно кожної посади розробити систему Показників, яка б максимально націлювала працівників на Покращання саме тих показників роботи, які важливі для Досягнення бажаного спільного кінцевого результату.

3. Визначаємо кількісну залежність між досягненням пев­них показників роботи кожного конкретного працівника та можливостями зростання його заробітної плати. Оскільки загальний фонд оплати праці у нас непостійний і поки що невідомий, то цю кількісну залежність найзручніше встанов­лювати в балах. Наприклад, для менеджера по реалізації:

а) за реалізацію продукції на кожні 10 000 гривень: + 1 бал;

б) за залучення нових клієнтів: + 2 бали за кожного;

в) зацінні пропозиції щодо розширення ринків збуту: + 3 бали за кожну;

г) за виконання суміжних робіт (розтаможування) або особливих доручень: + 4 бали за кожне;

д) за порушен­ня трудової дисципліни: -1 бал за кожне;

є) за порушення договірної дисципліни: -2 бали за кожне.

Цю частину робо­ти слід виконувати із залученням працівників, умови опла­ти праці яких визначаються.

4. Доводимо до відома і детально роз'яснюємо всім працівникам правила розподілу колективного заробітку до почат­ку періоду, на який вони вводяться. Ці правила відіграють свою мотивуючу роль лише за умови, що вони будуть вірно і однозначно зрозумілі кожному працівнику.

5. По закінченні місяця від заробленого за цей місяць фонду оплати праці (ФОП) віднімаємо суму гарантованої заробітної плати всіх працівників (фонд гарантованої опла­ти ФГО = ∑ ЗГі). Частина, яка залишилася (назвемо її фон­дом стимулювання ФС) підлягає розподілу між членами трудового колективу в залежності від тих показників, на до­сягнення яких націлювали їх умови оплати праці.

6. За результатами праці кожного працівника слід підра­хувати суму балів, яку він набрав в минулому місяці (Б.). Потім підраховуємо суму балів, набраних всіма працівника­ми підприємства за минулий місяць (∑ Бі).

7. Фонд стимулювання ділимо на суму балів, набраних всіма працівниками підприємства, і знаходимо "ціну" кож­ного балу в гривнях (v):

 

 

8. Далі розраховуємо заробіток кожного працівника 3і за минулий місяць як суму гарантованої та стимулюючої час­тини. Стимулюючу частину визначаємо як добуток кількості набраних працівником балів Бі та "ціни" балу v:

 

Як бачимо, основна перевага безтарифних систем оплати праці полягає у оптимальному поєднанні індивідуальної і колективної зацікавленості в покращанні результатів робо­ти. Заробіток кожного працівника рівною мірою залежить і від розміру "пирога", який є результатом спільної роботи і буде ділитися між усіма членами колективу, і від його част­ки в цьому поділі, яка залежить від індивідуальних резуль­татів праці.

Розробка безтарифних систем оплати праці є дуже кло­пітким і відповідальним завданням. Але за допомогою їх гра­мотного впровадження можна досягти значного підвищення трудової мотивації працюючих, що сприятиме суттєвому зро­станню продуктивності праці та ефективності роботи в цілому.


Читайте також:

  1. CMM. Модель технологічної зрілості. Зрілі і незрілі організації.
  2. Demo 7: Модель OSI (модель взаімодії відкритих систем)
  3. G2G-модель електронного уряду
  4. II. Вимоги безпеки праці перед початком роботи
  5. L. Ефективність праці: теоретичні аспекти
  6. O модель привабливість - конкурентоспроможність (матриця Мак Кінсі).
  7. OSI - Базова Еталонна модель взаємодії відкритих систем
  8. TEMA 13. МОТИВАЦІЯ РОБОТИ ПРАЦІВНИКІВ ОРГАНІЗАЦІЇ
  9. V – модель
  10. VII. Правила техніки безпеки і гігієни праці.
  11. Абстрактна модель
  12. Абстрактна модель




Переглядів: 686

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тарифна система оплати праці | Регулювання оплати праці. Мінімальна заробітна плата

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.01 сек.