МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
Тема 15. Вартості у футурології
Значення вартостей для футурології Вендел Белл багато пише про це. В основі проектів майбутнього - світоглядні установки, вартості футуролога. Вартості дозволяють орієнтуватися в сучасних ситуаціях, виділяти бажану/небажану поведінку. Виділяють вартості поведінки (інструментальні та операційні) і вартості існування (термінальні; термінальне - те, що відноситься до кінця). Вартості - найбільш стійкий конструкт соціальної системи.
Є 2 підходи в науці стосовно вартостей: позитивістський (вартості треба виключити з науки, науки - одне, вартості - інше) та ціннісно-орієнтований підхід.
Раціоналістичний підхід В. Белла до дослідження вартостей у сучасному світі Базою дослідження є 2 смислових переходів від "було" і "є" до "буде" (метод індукції) та від "є" до "має бути" (позитивізм взагалі це відкидає).
Культурний релятивізм Моделі виведення цілісних суджень модель виведення зобов'язання модель засобу-цілі (те, що служить досягненню цілі, має бути зроблене) epistemic implication model (запропонувала Кікок Лі - keekok lee). Кікок запропонувала 5 критеріїв виведення цінностей: 1) критерій суттєвості/серйозності; 2) критерій співвідносності (твердження мають стосуватися одного й того самого предмету: звільнені увязнені мають отримувати допомогу, з цього випливає, що звільнені ув’язнені не отримують допомоги - вони знову скоять злочин); 3) критерій причинно-наслідкового зв’язку; 4) критерій незалежності причини від наслідку; 5) емпіричний тест.
Джерела ціннісних критеріїв поведінки, цілей і значення за Венделом Беллом: 1) релігія 2) право (покликане втілювати справедливість, містить цілі, воно прескриптивне і йому характерна раціональна побудова); 3) колективні судження: історичні міфи, громадська думка.
Цінності, які можна раціонально обґрунтувати і які можна вважати спільними для всіх: 1) знання; 2) здатність оцінювання; 3) справедливість; 4) рівність; 5) співпраця (висновки з дилеми в'язнів: життя - це не гра з нульовою сумою, сума може бути лише позитивна; не будь першим, хто порушує співпрацю; використовую відмову від співпраці, щоб уникнути експлуатації; пробачай інших; не будь занадто розумним, щоб твоя поведінка була прогнозованою; поширюй серед інших теорію співпраці, бо це вигідно всім);
Підходи до розуміння цінностей у Футурології: Тенденції ціннісних змін: 1) збереження цінностей індустріального суспільства; 2) розвиток існуючої системи у постматеріальну систему, але зі збереженням матеріалістичного ядра (люди відчувають, що щось не так, щось треба змінювати, чогось не вистачає); 3) критика і заперечення індустріальної системи; 4) трансформація цінностей, проекти ноосфери, альтернативні системи цінностей.
Підходи на засадах раціоналізму: 1) трансформаційний (необхідність духовної революції, діалог культури, зростання раціональності і якості мислення людини); 2) універсалізація цінностей (алармізм - настала криза!!! тривога; революційність - відмежування від традицій (традиції треба відкинути, якщо вони заважають прогресу), моралізм (апеляція до моральності, створення нового глобального морального мислення); 3) проект ноосфери (екологія (цінність природи і розумного поводження з нею, перехід економіки на адаптивну стратегію діяльності; зниження антропогенного впливу, гармонія між людьми, людьми і природою, між всім і всіма) Це були підходи на засадах раціоналізму. Далі розглянемо їхні недоліки: 1) посилене ідеологічне начало, яке може використовуватися для маніпулювання суспільством; 2) ігнорування глибинних соціокультурних шарів життя людини і суспільства; 3) прагматична футурологія - це поверхове відображення реальності, не врахування її багатошаровості;
Релігійні підходи: 4) християнський (цінності - поза досвідом, недоступні до пізнання.
5) Альтернативні підходи (ціннісні імперативи: цінність особистої автентичності, самовизначення, цінність справжньої колективності; вони критикують ідеї панування, відчуження, пригнічення)
Кілька висновків з цих підходів (всіх): В основі проектів майбутнього мають бути ціннісні ідеали, вищі цінності світоглядних систем. Особистість - це не пасивний обєкт, а субєкт, який може оцінити цінності і спроектувати їх в майбутнє. Більшість сучасних проектів базуються на основі ціннісного нігілізму, мають пасивний характер, наприклад, одна з цінностей - стабільність і безпека, це так зване консервування, а не рух вперед. Проекти майбутнього повинні проходити обовязкову ціннісну експертизу.
Читайте також:
|
||||||||
|