Хворий Р., 48 років, поступив у відділення зі скаргами на жовтяничне забарвлення шкірних покровів і склер, біль в правому підребер’ї. Із анамнезу: жовтяниця появилась без видимих причин місяць потому, поступово наростала, також хворий вказує на зниження маси тіла на 8 кг за останні 3 місяці.
При обстеженні: загальний стан хворого середнього ступеня важкості, шкірні покрови і видимі слизові оболонки мають виразне жовтяничне забарвлення Живіт звичайної форми, передня черевна стінка приймає участь в акті дихання, при пальпації - м’який, пальпується збільшена (+2 см) печінка, помірно болюча, пальпаторно визначається збільшений безболісний жовчний міхур. Симптоми подразнення очеревини негативні. За тиждень до надходження хворого в лякарню він звертався до лікаря поліклініки, була виконана ФГДС, під час якої в ділянці великого дуоденального сосочка виявлено новоутворення з бугристою поверхнею, ерозіями, контактно кровоточить (біопсія не взята).
МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА
Практичного заняття
Тема № 20
«Синдром травматичного ушкодження живота. Вогнепальні поранення живота»
Тема №20 «Синдром травматичного ушкодження живота. Вогнепальні поранення живота».
Визначення. Синдром травматичного ушкодження живота обумовлений механічним впливом на стінки живота з ушкодженням їх тканин, можливим ушкодженням органів черевної порожнини та заочеревинного простору з порушенням їх функцій.
Клінічні прояви травми живота обумовлені порушенням функції розташованих у ньому органів або наявністю рани на черевній стінці, що потребує невідкладного обстеження у хірурга для вирішення питань з організації допомоги потерпілому та визначення лікувальної тактики.
Травми живота поділяються на закриті, відкриті (поранення), проникаючі та ускладнені. Найбільш тяжкі порушення виникають при вогнепальних пораненнях живота (кульових, дробових чи осколкових).