Дати визначення естетики як науки, визначити її предмет, специфіку та завдання. Охарактеризувати методи естетики, з’ясувати методологічні основи аналізу мистецтва. Показати відображувальну сутність мистецтва та особливості естетичний перетворень у ньому. Показати діалектичну єдність змісту і форми в мистецтві.
Дати визначення естетичної свідомості, розкрити її рівневу структуру (почуттєво-емоційний, раціональний та теоретичний рівні).
Розкрити зміст основних естетичних категорій: категорії, що відображають об’єктивні стани (прекрасне, потворне, гармонія, міра, піднесене, трагічне, комічне); категорії, що відображають духовно-практичне освоєння дійсності (естетичний ідеал, естетичний смак, естетичне почуття); категорії, що відображають світ суб’єкта соціального життя (мистецтво, художній образ, творчість).
Назвати та охарактеризувати сучасні види та форми мистецтва.
Проблемні питання та завдання для дискусії
1. Якими основними категоріями презентується зміст естетики?
2. Багато людей погоджуються з твердженням, що про смаки не сперечаються. Чи згодні Ви з цим? Як треба ставитися до зазначеного положення?
3. Як, на Вашу думку, формується уявлення про ідеал у кожну конкретну епоху? Чи може конкретна людина сприйматися як виразник певного ідеалу?
4. Назвіть та охараткеризуйте функції мистецтва.
5. Чи обумовлені природа та різноманітність естетичних цінностей конкретно-історичними умовами розвитку суспільства? Відповідь обгрунтуйте.
6. Проаналізуйте на конкретних прикладах зміну уявлень про ідеал людської краси в певні історичні періоди.
7. Як відбувається виховання художнього смаку?
Тема 18. Логіка як наука про правильне міркування
1. Предмет і значення логіки.
2. Поняття мислення як предмету вивчення логіки.
3. Логіка як наука. Поняття логічної культури.
4. Основні закони логіки та їх зміст.
Основні поняття і категорії:логіка, мислення, поняття, судження, умовивід, закони логіки, силогізм, індукція, дедукція, доведення, спростування, закон суперечності, закон виключеного третього, закон тотожності.
Тематика реферативних повідомлень:
1. Основні етапи розвитку логіки та її значення у пізнанні.