Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Податковий облік у системі бухгалтерського обліку

У свою чергу бухгалтерський облік підрозділяється на фінансовий, управлінський і податковий облік. Фінансовий облік має своєю метою представлення інформації у виді звітів зовнішнім користувачам — засновникам, учасникам, інвесторам, аудиторам. Фінансовий облік комплексно охоплює облікову інформацію, що характеризує фінансовий і майновий стан підприємства.

Управлінський облік призначений для потреб управлінського персоналу (менеджерів) підприємства. На відміну від фінансового обліку ведення управлінського обліку необов'язково і цілком залежить від адміністрації підприємства. Сторонні організації й особи не впливають на систему управлінського обліку. Управлінський облік дозволяє формувати інформацію на майбутнє і впливати на хід виробничо-фінансової діяльності підприємства. Інформація управлінського обліку призначена для внутрішнього споживання і використовується для прийняття управлінських рішень.

Якщо однією з основних задач бухгалтерського обліку є формування повної достовірної інформації про господарські процеси і результати діяльності СПД (суб'єктів підприємницької діяльності), необхідної для оперативного керівництва і керування, а також для її використання зовнішніми користувачами, то


призначенням податкового облікує визначення сум податків, що підлягають перерахуванню в бюджет, і контроль за їхньою сплатою. На відміну від бухгалтерського обліку податковий облік відбиває не визначену господарську операцію, що здійснилася, а фіксує факт настання податкового зобов'язання.

З розвитком ринкових відносин податковий облік стає одним з основних видів обліку в державі. В даний час в Україні він є домінуючим на рівні підприємства. Це зв'язано з тим, що прийняті закони в області оподатковування зобов'язують підприємства вести бухгалтерський облік своєї діяльності з обов'язковим обліком вимог податкової служби України. Причому податковим адміністраціям за порушення в обліку дане право накладати штрафи на посадових осіб підприємств незалежно від форми власності.

Так, відповідно до Закону України «Про податок на додану вартість», уведені первинні податкові документи — податкові накладні і податкові векселі, а також нові аналітичні регістри податкового обліку — книги обліку придбання і продажу товарів (робіт, послуг). У бухгалтерському обліку ці документи не застосовуються. Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств» уведені правила ведення податкового обліку, що відрізняються від правил бухгалтерського обліку.

Загальними в бухгалтерському і податковому обліку є первинні документи й облікові регістри. Результативна інформація представляється кожним підприємством — платником податків у податкову інспекцію по місту реєстрації у формі податкових декларацій (по податку на додану вартість, на прибуток і ін.).

У зв'язку з тим, що вперше офіційно термін «податковий облік» з'явився в Законі про оподаткування прибутку підприємств (стаття 11), цей закон можна вважати «батьком» податкового обліку в Україні. Але, в основному, він регулює порядок обчислення податку на прибуток, не описуючи методики податкового обліку. Подальший розвиток податковий облік отримав з прийняттям Закону України про ПДВ.

Інші закони, що регулюють стягування інших податків і зборів в Україні, не вимагають вести окремий податковий облік. Тому обчислення інших податків і


зборів (крім податку на прибуток і ПДВ) ведеться в системі бухгалтерського обліку.

Правила ведення податкового обліку

Правила ведення податкового обліку містяться в статті 11 Закону про оподаткування прибутку підприємств, що розкриває: податкові періоди (п. 11.1), дату збільшення валових витрат (п. 11.2), дату збільшення валових доходів (п.11.3). Практика показує, що для організації обліку на підприємстві таких правил явно недостатньо. Частково цей пробіл компенсується порядком складання декларації про прибуток підприємства від 21.01 98 р. № 37, а також рекомендаціями Мінфіну з бухгалтерського обліку валових витрат і валових доходів від 4.08.98 р. № 168.Однак усі ці документи не дозволяють говорити, що в Україні розроблена і діє погоджена методика податкового обліку валових доходів і валових витрат. Те ж саме можна сказати й у відношенні обліку ПДВ. Хоча тут ледве більше ясності завдяки наявності робочого інструмента бухгалтера у виді податкових накладних, книг обліку продажів і закупівель. Важливо, що під новий закон видана інструкція з бухгалтерського обліку податку на додаткову вартість, що конкретизує порядок і правила обліку операцій по ПДВ.

Об'єкти податкового і бухгалтерського обліку в порівнянні

Об'єктами бухгалтерського обліку є господарські процеси, у результаті яких змінюються активи, зобов'язання і капітал підприємства. Визначення терміна «об'єкти податкового обліку» у законодавстві дотепер не дано. Можна сказати, що об'єкти податкового обліку — це господарські операції платника податку (збору), що відбивають чи виникнення зміну об'єкта оподатковування.

Споживачем податкового обліку є податкове відомство держави. Основними споживачами бухгалтерського обліку є керівництво підприємства, власники підприємства і його інвесторів.


Читайте також:

  1. IX. Відомості про військовий облік
  2. IX. Відомості про військовий облік
  3. Автоматизовані форми та системи обліку.
  4. Адресація в системі ЕП НБУ.
  5. Акти Конституційного Суду України в системі національного законодавства.
  6. Акти Конституційного суду України в системі національного законодавства.
  7. Акції та їх облік
  8. Акції та їх облік
  9. Акціонерна власність в економічній системі
  10. Алгоритм із застосуванням річної облікової ставки d.
  11. Алгоритми арифметичних операцій над цілими невід’ємними числами у десятковій системі числення.
  12. Аналіз посередників в системі розподільчої політики




Переглядів: 1608

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Види обліку на підприємстві | Облік доходів і витрат з закупівель і продажів при грошовій формі розрахунків

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.