Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тема 8. БУХГАЛТЕРСЬКА ЗВІТНІСТЬ ПІДПРИЄМСТВА

1. Поняття бухгалтерської звітності, її склад.

2. Порядок надання звітності користувачам.

3. Аналіз фінансової звітності.

 

Згідно з п.3 ПСБО 1 “Загальні вимоги до фінансової звітності” бухгалтерська звітність – звітність, що складається на підставі даних бухгалтерського обліку для задоволення потреб певних користувачів. До користувачів звітності (П(С)БО 1, п.3) відносяться фізичні та юридичні особи, що потребують інформації про діяльність підприємства для прийняття рішень. .

Фінансова звітність за Законом України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” (ст.1) – бухгалтерська звітність, що містить інформацію про фінансовий стан, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства за звітний період. Відповідно до ст. 14 цього ж Закону України фінансова звітність підприємств не становить комерційної таємниці, крім випадків, передбачених законодавством.

Метою складанняфінансової звітності є надання користувачам повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансовий стан, результати діяльності, рух грошових коштів та зміни у власному капіталі підприємства, яка необхідна для прийняття рішень щодо:

· придбання, продажу та володіння цінними паперами;

· участі в капіталі підприємства;

· оцінки якості управління;

· оцінки здатності підприємства своєчасно виконувати свої зобов’язання;

· забезпеченості зобов’язань підприємства;

· визначення суми дивідендів, що підлягають розподілу;

· регулювання діяльності підприємства;

· інших рішень.

До складу фінансової звітності підприємств (крім бюджетних установ, представництв іноземних суб’єктів господарської діяльності та суб’єктів малого підприємництва, визнаних такими відповідно до чинного законодавства) включаються такі звіти: Баланс, Звіт про фінансові результати, Звіт про рух грошових коштів, Звіт про власний капітал та Примітки до звітів, Додаток до річної фінансової звітності “Інформація за сегментами”.

Суб’єктам малого підприємництва та представництвам іноземних суб’єктів господарської діяльності П(С)БО 25 “Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва” встановлюється скорочена за показниками фінансова звітність у складі балансу та звіту про фінансові результати.

Під час підготовки до складання та подання фінансової звітності підприємство визначається щодо:

1) тривалості звітного періоду;

2) складу форм фінансової звітності;

3) кінцевих термінів подання форм фінансової звітності;

4) основних користувачів фінансової звітності.

· Відповідно до статті 13 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” звітним періодом для складання фінансової звітності є календарний рік. Крім цього, підприємством складається проміжна звітність щоквартально наростаючим підсумком з початку звітного року. Квартальна звітність подається лише у складі двох форм: Балансу та Звіту про фінансові результати.

У Законі України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” (ст. 14) визначено перелік підприємств та організацій, які зобов’язані не пізніше 1 червня наступного за звітним року оприлюднювати річну фінансову звітність та консолідовану звітність шляхом публікації у періодичних виданнях або розповсюдження її у вигляді окремих друкованих видань. До таких підприємств відносяться: відкриті акціонерні товариства; підприємства-емітенти облігацій; банки; довірчі товариства; валютні та фондові біржі; інвестиційні фонди; інвестиційні компанії; кредитні спілки; недержавні пенсійні фонди; страхові компанії; інші фінансові установи.

Підприємства складають фінансову звітність у грошовій одиниці України, при чому одиниці виміру встановлені в тисячах гривень з одним десятковим знаком. Форми фінансової звітності підприємств та порядок їх заповнення погоджуються з Державним комітетом статистики України та встановлюються:

· Міністерством фінансів України для підприємств (крім банків і бюджетних установ);

· Національним Банком України для банків;

· Державним казначейством України для бюджетних установ.

Підприємством самостійно визначається склад форм фінансової звітності. Алгоритм визначення складу фінансової звітності наведено на рис. 9.6.

Баланс складається підприємством виходячи з залишків на рахунках 1 – 6 класів Плану рахунків. Однією з особливостей Плану рахунків є його тісний взаємозв’язок з формами фінансової звітності. На рівні класів рахунків та розділів звіту це можна простежити таким чином (табл. 8.1):

Таблиця 8.1

Зв’язок Плану рахунків та розділів Балансу

План рахунків Форма 1 “Баланс”  
Клас 1 Необоротні активи Розділ 1 (Актив) Необоротні активи  
Клас 2 Запаси Розділ 2 (Актив) Оборотні активи  
Клас 3 Кошти, розрахунки та інші активи  
Розділ 3 (Актив) Витрати майбутніх періодів  
Клас 4 Власний капітал та забезпечення зобов’язань Розділ 1 (Пасив) Власний капітал  
Розділ 2 (Пасив) Забезпечення наступних витрат і платежів  
Клас 5 Довгострокові зобов’язання Розділ 3 (Пасив) Довгострокові зобов’язання  
Клас 6 Поточні зобов’язання Розділ 4 (Пасив) Поточні зобов’язання  
Розділ 5 (Пасив) Доходи майбутніх періодів  

 

Метою складання Звіту про фінансові результати є надання користувачам повної, правдивої та неупередженої інформації про доходи, витрати, прибутки і збитки від діяльності підприємства за звітний період.

Звіт про фінансові результатимістить такі розділи:

· Розділ І.Фінансові результатискладається виходячи з даних за рахунками класу 7 “Доходи і результати діяльності” та 9 “Витрати діяльності” Плану рахунків;

· Розділ ІІ. Елементи операційних витрат складається з використанням інформації, накопиченої на рахунках класу 8 “Витрати за елементами” або шляхом аналізу кредитових оборотів рахунків запасів, зносу необоротних активів, забезпечень, кредиторської заборгованості тощо;

· Розділ ІІІ.Розрахунок показників прибутковості акцій складається акціонерними товариствами, прості акції або потенційно прості акції яких відкрито продаються або купуються на фондових біржах, включаючи товариства, які перебувають в процесі випуску таких акцій.

Основною метою складання Звіту про рух грошових коштів є надання користувачам фінансової звітності повної, правдивої та неупередженої інформації про зміни, що відбулися у грошових коштах підприємства та їх еквівалентах за звітний період

У Звіті про рух грошових коштів підприємства розгорнуто наводять суми надходжень та видатків, що виникли протягом звітного періоду в результаті: операційної, інвестиційної та фінансової діяльності.

Слід зазначити, що одна і та сама операція може відображатися по-різному в обліку та звітності підприємств. Відображення руху грошових коштів за певною операцією буде відображатися залежно від того, що є основною діяльністю підприємства.

Звіт про власний капітал – це звіт, який відображає зміни у складі власного капіталу підприємства протягом звітного періоду за виділеними видами капіталу:

· статутний капітал;

· пайовий капітал;

· додатковий вкладений капітал;

· інший додатковий капітал;

· резервний капітал;

· нерозподілений прибуток;

· неоплачений капітал;

· вилучений капітал.

У Звіті про власний капітал відображаються залишок і зміни за кожним видом власного капіталу та разом по власному капіталу підприємства.

Примітки до фінансових звітів –сукупність показників і пояснень, яка забезпечує деталізацію і обґрунтованість статей фінансових звітів, а також інша інформація розкриття якої передбачено відповідними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.

У Примітки до фінансових звітів необхідно розкривати:

1) облікову політику підприємства;

2) інформацію, яка не наведена безпосередньо у фінансових звітах, але є обов’язковою за відповідними положеннями (стандартами);

3) інформацію, що містить додатковий аналіз статей звітності, потрібний для забезпечення її зрозумілості та доречності.

В Додатку до річної фінансової звітності “Інформація за сегментами” формується інформація про доходи, витрати, фінансові результати, активи та зобов’язання звітних господарських та географічних сегментівза такими розділами:

· Розділ І.Показники пріоритетних звітних сегментів;

· Розділ ІІ. Показники за допоміжними звітними сегментами;

· Розділ ІІІ.Показники за допоміжними звітними географічними сегментами.

Залежно від сутності ризиків та організаційної структури підприємства географічні сегменти поділяються на два види: (1) географічний виробничий сегмент виділяється за місцем розташування виробництва продукції (робіт, послуг) підприємства; (2) географічний збутовий сегмент виділяється за місцем розташування основних ринків збуту та покупців продукції (робіт, послуг) підприємства.


Читайте також:

  1. IV група- показники надійності підприємства
  2. L2.T4/1.Переміщення твердих речовин по території хімічного підприємства.
  3. WEB - сайт підприємства в Інтернет
  4. Абсолютні та відності показники результатів діяльності підприємства.
  5. Автопідприємства вантажних автомобілів
  6. Адміністративно-правовий статус торговельного підприємства
  7. Активами торговельного підприємства
  8. Активи підприємства, їх кругооборот і оборот
  9. Альтернативні варіанти довгострокового фінансування діяльності підприємства
  10. Альтернативність у реалізації стратегії розвитку підприємства
  11. Амортизація основних фондів підприємства. Методи нарахування амортизації
  12. Амортизація основних фондів підприємства. Методи нарахування амортизації.




Переглядів: 696

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Порядок відображення в обліку витрат на виробництво продукції | МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.019 сек.