Водневий зв'язок — це специфічний зв'язок за участю атома Гідрогену.
Водневий зв'язок — це зв'язок між позитивно поляризованим атомом Гідрогену і негативно поляризованим іншим атомом.
Оскільки атоми можуть належати до однієї або до різних молекул, то цей зв'язок може бути міжмолекулярним або внутрішньомолекулярним. Міжмолекулярний водневий зв'язок — це зв'язок між позитивно поляризованим атомом Гідрогену однієї молекули і негативно поляризованим атомом іншої молекули. Внутрішньомолекулярний водневий зв'язок — це зв'язок між позитивно поляризованим атомом Гідрогену і негативно поляризованим атомом, що входять до складу однієї молекули.
Водневий зв'язок звичайно позначають крапками. Цим указується, що він набагато слабкіше ковалентного зв'язку (приблизно в 15-20 разів). Енергія водневого зв'язку становить 8-40 кДж/моль. За допомогою міжмолекулярного водневого зв'язку відбувається асоціація молекул. Утворення димерів води можна представити схемою:
Водневі зв'язки легко руйнуються при нагріванні. При температурі нижче 0 °С усі молекули води асоційовані; при 0 °С руйнується 15% водневих зв'язків; при +20 °С руйнується 50% водневих зв'язків. Молекули водяної пари (+100 °С) не утворюють водневих зв'язків.
Водневий зв'язок утворюється за допомогою донорно-акцепторної взаємодії. Йому властиві спрямованість у просторі і насичуваність. Цей зв'язок відіграє велику роль у хімії органічних сполук і в здійсненні біохімічних процесів.