Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Цифри і факти

У 1990 році енергоємність ВВП України в натуральному вираженні перевищувала енергоємність ВВП розвинених країн у 1,5-13 разів. Протягом 90-х років XX ст. в умовах економічного спаду загальний обсяг споживання енергетичних ресурсів в Україні помітно знизився, однак енергоємність ВВП у натуральному вираженні зросла на 40-45%. Згідно з офіційними даними, пік зростання енергоємності ВВП припав на 1996 рік (табл. 1.1), потім цей показник почав поступово знижуватися. Проте й у 2001 році енергоємність ВВП була на 8% перевищувала рівень 1991 року. Таким чином, за збільшеними оцінками, сьогодні енергоємність ВВП України, незважаючи на поступове її зменшення останнім часом, в 2-15 разів перевищує аналогічні показники розвинених країн.

Серед факторів, що обумовили високий рівень енергоємності ВВП України порівняно з розвиненими країнами, можна виділити дві групи причин.

Перша група об'єднує причини, які визначили вихідний високий рівень енергоємності ВВП України. До основних причин належать наявність в Україні енергоємного паливно-енергетичного комплексу, створеного за часів Радянського Союзу і розрахованого на дешеве паливо, а також насиченість території України енергоємними виробництвами.

Паливно-енергетичний комплекс перейшов Україні «в спадщину» від Радянського Союзу. Підприємства цього комплексу створювалися в розрахунку на дешеве паливо з багатих союзних запасів, у зв'язку з чим принципи раціонального використання первинних і вторинних енергоресурсів у промисловому виробництві не мали пріоритетного значення при проектуванні та будівництві енергетичних об'єктів. Така політика призвела до того, що енергоємність виробництва одиниці енергії на українських електростанціях перевищила аналогічні показники розвинених країн, однак, завдяки дешевому паливу, яке використовувалося для виробництва енергії, це суттєво не впливало на собівартість енергії. На той час частка енергетичних витрат у загальних витратах на виробництво кінцевої продукції сягала 5-8%. Таке положення не стимулювало вживання заходів щодо економії ПЕР та їх раціонального використання, тим більше, що витрати на здійснення таких заходів найчастіше перевищували одержуваний результат.

Українська економіка сформувалася як невід'ємна частина економіки Радянського Союзу, виходячи із загальних потреб і наявного ресурсного потенціалу (покладів вугілля і залізних руд, розміщення на шляху Схід Захід тощо). Отже, найбільшого розвитку в країні досягли енергоємні галузі промисловості: гірничо-металургійна, нафтопереробна, хімічна. Висока енергоємність виробництва кінцевої продукції разом з підвищеною енергоємністю виробництва одиниці енергії призвели у 80-х роках XX ст. до перевищення рівня енергоємності ВВП України щодо середньоєвропейських показників.

Друга група причин враховує фактори, що призвели до зростання енергоємності ВВП України протягом 90-х років XX ст. Вплив причин цієї групи був обумовлений переходом країни до ринкових відносин та економічною кризою, що охопила Україну після розпаду Радянського Союзу. До другої категорії причин належать збереження в 90-х роках орієнтації на енергоємну структуру національного виробництва; високий рівень морального і фізичного спрацювання основних виробничих фондів; низька якість ПЕР, що використовувалися у країні; монопольне положення виробників палива та енергії; спад виробництва, що веде до неповного завантаження виробничих потужностей, тощо.

За даними Державного комітету статистики України, протягом 90-х років в економіці України різко зросла питома вага енергоємних галузей, які вироблять проміжну продукцію, і зменшилася частка галузей, що випускають кінцеву продукцію.


Читайте також:

  1. А.А.Налчаджан виділяє: образ тіла (тілесне Я), наявне Я (справжнє-Я), динамічне-Я, фактичне-Я, ймовірне-Я, ідеалізоване-Я, уявне-Я та інші.
  2. Аналіз фактичних обставин справи.
  3. Артефакти культури. Знання, цінності і регулятиви як три основних види смислів культури.
  4. Вартість чистих активів і визначення фактичної доходності інвестиційного портфелю
  5. Витрати, що компенсуються за фактичними видатками
  6. Витрати, що компенсуються за фактичними видатками
  7. Гіпотези, які не відхиляються в експерименті, перетворюються на компоненти теоретичного знання про реальність: факти, закономір­ності, закони.
  8. Дайте характеристику етнополітики козацько-гетьманської держави. Які факти свідчили про посилення «російського фактору»?
  9. Дайте характеристику етнополітики козацько-гетьманської держави. Які факти свідчили про посилення «російського фактору»?
  10. Загальний порядок укладення трудового договору. Фактичний допуск до роботи
  11. Залежно від джерел інформації, яка використовується при здійсненні контрольних функцій, внутрішній контроль поділяється на документальний і фактичний.
  12. Збирання фактичного матеріалу




Переглядів: 468

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
СРС: Основні показники енергетичного розвитку розвинених країн і України | Цифри і факти

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.