Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Поняття про парадигму іменника. Повна та неповна парадигма

 

Хоча мовознавчий термін “парадигма” має давню традицію вживання, у лінгвістиці ще не досягнуто чіткості в розумінні цього поняття. С.Л. Авдєєва зазначає, що цей термін має як мінімум чотири значення, які не завжди в повному обсязі відображаються лексикографічними джерелами: парадигма - 1) у широкому розумінні - ряд протиставлених мовних одиниць, кожна з яких визначається відношенням до інших, групування мовних одиниць однієї мовної системи чи підсистеми в класи на основі їхніх опозицій і в той же час об'єднаних за наявністю у них спільної ознаки чи на основі спільних асоціацій; найчастіше така сукупність мовних одиниць пов'язана парадигматичними відношеннями; 2) модель чи схема організації такого класу чи сукупності; 3) у вузькому значенні - система словоформ однієї лексеми; 4) таблиця схеми словозміни, що виражається за допомогою флексій.

Морфологічні Парадигми діляться на великі й малі, повні й неповні (дефектні). Велика П. являє собою об'єднання малих, або часткових: так, повна П. іменника включає форми, що розподіляються по ряду часткових П. однини, П. множини. У дефектній П. частина її позицій (кліток) виявляється незаповненою.

ВІДМІНЮВАННЯ — словозміна іменних частин мови {іменників, прикметників, числівників і займенників), а також дієприкметників. В. протиставляється дієвідмінюванню, або дієсл. словозміні. Воно властиве флектив. і аглютинатив. типам мов.

Відмінювання іменників — це їхня словозміна. У широкому розумінні відмінювання стосується повної парадигми словозміни іменників, що охоплює зміну того самого слова за відмінками і числами. У такому разі вона складається з двох часткових парадигм (підпарадигм), якими є відмінкова і числова парадигми. В українській мові повна відмінково-числова парадигма іменника ясен має словоформи в однині — ясен — ясена — ясенові (ясену) — ясен (ясена) —ясеном — (на) ясенові (ясені) — ясене — і в множині — ясени — ясенів — ясенам — ясени — ясенами — (на) ясенах — ясени. Таке розуміння терміна відмінювання іменників відбиває об'єктивні ознаки їхньої словозміни, де флексії виражають значення відмінків разом зі значенням числа. Головним компонентом повної парадигми іменникової словозміни виступає відмінкова парадигма, оскільки в українській мові вона семантично і формально найбільш диференційована. Правила відмінювання становлять найнеобхідніший елемент морфологічного опису української мови. У вузькому розумінні відмінювання означає зміну іменника тільки за відмінками. Наприклад, парадигма відмінювання слова річка в однині охоплює форми: річка —річки — річці — річку —річкою — (на) річці —річко, а парадигма цього ж слова у множині набуває такого вигляду: річки —річок —річкам —річки —річками — (на) річках — річки. Отже, часткові парадигми іменникових слів роз'єднують цілісне лексично слово на два різновиди, що означають різне граматичне число. Відповідно до цього розуміння відмінювання іменники відмінюються за відмінками, але змінюються за числами.

 


Читайте також:

  1. II. Поняття соціального процесу.
  2. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  3. А/. Поняття про судовий процес.
  4. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  5. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  6. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  7. Активна та повна потужності
  8. Аналіз ступеня вільності механізму. Наведемо визначення механізму, враховуючи нові поняття.
  9. АРХІВНЕ ОПИСУВАННЯ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ, ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ
  10. Аудиторські докази: поняття та процедури отримання
  11. Базове поняття земле оціночної діяльності.
  12. Базові поняття




Переглядів: 7935

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Кличний відмінок | Принципи поділу іменників за парадигматичними ознаками на відміни та групи

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.056 сек.