Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Охорона праці та її правове забезпечення

ПЛАН

ЛЕКЦІЯ 7. Правове регулювання охорони праці

7.1. Охорона праці та її правове забезпечення.

7.2. Загальні гарантії прав працівників на охорону праці.

7.3. Особливості правового регулювання праці жінок.

7.4. Особливості правового регулювання праці молоді.

7.5. Організація охорони праці на підприємствах, в установах, організаціях.

Загальна декларація прав людини проголосила право кожного на справедливі та сприятливі умови праці, складовою частиною якогоє такі умови, які відповідають вимогам безпеки та гігієни. Право на безпечні і здорові умови праці визнано в Україні од­ним з конституційних прав людини і громадянина. Забезпечення цьогоправа здійснюється за допомогою системи правових, соціально-економічних,організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, що утво­рюють охорону праці.

У широкому значенні під охороною працірозуміють сукупність правових норм, що регулюють весь комплекс суспільних відносин у сфері застосування праці. До них належать також норми, що забороняють необґрунтовану відмову у прийнятті на роботу чи незаконне звільнення, що встановлюють максимальну тривалість робочого часу та мінімальну тривалість часу відпочинку тощо. Сукупність норм, що регулюють встановлення безпечних та нешкідливих умов праці з метою запобігання негативного впливу виробничого середовища на життя та здоров'я працівників, розглядають як поняття охорони праці у вузькому значенні.

Наукою трудового права охорона праці розглядається також як:

üінститут трудового права;

üправовий принцип;

üелемент тру­дових правовідносин;

üсистема законодавства.

Охорона праці як інститут трудового праває сукупністю пра­вових норм, що регулюють відносини з охорони життя, здоров'я та працездатності працівників шляхом встановлення безпечних і нешкідливих умов праці.

Відповідно, до цього інституту входять:

üнорми, що встановлюють загальні вимоги охорони праці;

üнорми,що спрямовані на попередження (профілактику) виник­нення виробничого травматизму і професійних захворювань;

üнорми, що встановлюють обов'язки роботодавців та працівників з питань охорони праці;

üнорми, що містять спеціальні заходи охорони праці окремих ка­тегорій працівників.

Як правовий принцип трудового права, охорона праці відображає зміст усіх норм трудового права, які своєю сутністю спрямовані на охорону життя, здоров'я та працездатності працівників. У цьому значенні охо­рона праці є галузевим правовим принципом, оскільки відображає його соціальну спрямованість на захист трудових прав працівників.

Сторони трудового договору наділені комплексом взаємних прав і обов'язків щодо створення безпечних і нешкідливих умов праці. Тому охорону життя, праці розглядають як елемент трудових правовідно­син. Працівники мають право на безпечні та нешкідливі умови праці та охорону здоров'я в процесі професійної діяльності. Роботодавець зобов'язаний створити у кожному структурному підрозділі і на кож­ному робочому місці умови праці, що відповідають вимогам норма­тивних актів, а також забезпечити дотримання прав працівників, га­рантованих законодавством про охорону праці. Цей обов'язок робо­тодавця є комплексом зобов'язань, що встановлені чинним законо­давством, колективним та трудовим договорами і угодами.

Законодавством на працівника також покладаються зобов'язання з охорони праці. Він зобов'язаний знати і виконувати норма­тивно-правові акти з охорони праці, дотримуватись зобов'язані. щодо охорони праці, передбачених колективним та трудовим до­говорами, проходити обов'язкові медичні огляди і співпрацювати і з роботодавцем в організації безпечних і нешкідливих умов праці. Порушення працівниками зазначених обов'язків вважається дис­циплінарним проступком, відповідно роботодавець має право зас­тосувати до працівника заходи дисциплінарної відповідальності.

Охорону праці розглядають як своєрідну систему законодавства.Найважливіші норми, що регулюють питання охорони праці, пе­редбачені в Конституції України, КЗпП України та Законі України «Про охорону праці».

Враховуючи основні міжнародні стандарти у сфері охорони праці, національне законодавство:

ü встановлює пріоритетність життя та здоров'я працівників, право на одержання інформації з питань охорони праці, повну та всебічну інформованість працівника про наявні шкідливі і небезпечні умови праці;

ü передбачає систему організації управління охороною праці на на­ціональному і виробничому рівнях, створення спеціальних служб, що здійснюють комплексне управління охороною праці;

ü запроваджує принципи пільгового оподаткування доходів робо­тодавця, гнучких важелів корегування розмірів страхових внесків роботодавця на загальнообов'язкове державне соціальне страхування нещасних випадків і професійних захворювань, застосування штрафних санкцій тощо.

Центральне місце у системі законодавства України про охорону праці займає Закон України «Про охорону праці».Він містить 8 розділів, 44 статті, які встановлюють загальні положення з охорони праці, гарантії прав працівників на охорону праці, організацію охорони праці на виробництві, стимулювання охорони праці, державне управління охороною праці, державний нагляд і громадський контроль за охороною праці, відповідальність за порушення законодавства про охорону праці.

За сферою дії нормативні акти з охорони праці поділяються на міжгалузеві та галузеві. До державних міжгалузевих нормативних актів з охорони праці належать акти, дія яких поширюється на всі підприємства, установи, організації, незалежно від їх відомчої на­лежності та виду трудових відносин. До державних галузевих норма­тивних актів з охорони праці належать акти, дія яких поширюється на підприємства, установи,організації певної галузі економіки.

Важливе значення у правовому забезпеченні охорони праці на підприємстві, в установі, організації належить колективному договору. Зобов'язання сторін колективного договору з питань охорони праці передбачають систему інженерно-технічних заходів, спрямованих на забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці, їх до ведення до нормативних, запобігання виникненню виробничого травматизму і професійних захворювань, зменшенню факторів шкідливого впливу на організм працівників та скорочення кількості робочих місць з шкідливими та важкими умовами праці, зростан­ня культури виробництва. Такі заходи можуть бути викладені у вигляді додатку до колективного договору.

Зобов'язання роботодавця полягають у запровадженні ефек­тивної системи управління охороною праці шляхом створення відповідних служб, які забезпечують комплексне вирішення питань з охорони праці, усунення причин, що призводять до нещасних ви­падків, у тому числі і виведення з експлуатації будівель та спо­руд, які перебувають в аварійному стані, проведенні лаборатор­них досліджень умов праці на їх відповідність встановленим нор­мативам, стимулюванні запровадження у виробництво екологіч­но чистих технологій та створення безпечних умов праці.

 


Читайте також:

  1. I. Введення в розробку програмного забезпечення
  2. II. Вимоги безпеки праці перед початком роботи
  3. II.1 Програмне забезпечення
  4. III. Етапи розробки програмного забезпечення
  5. V. ЗЕМЕЛЬНІ РЕСУРСИ. ОХОРОНА НАДР ТА ПРОБЛЕМИ ЕНЕРГЕТИКИ
  6. VI. ОХОРОНА ФЛОРИ І ФАУНИ
  7. Автоматизація помпових станцій підкачування і перекачування. Охорона праці під час експлуатації систем автоматизації.
  8. Адаптація працівників.
  9. АДАПТОВАНА ДО РИНКУ СИСТЕМА ФОРМУВАННЯ (НАБОРУ) ОКРЕМИХ КАТЕГОРІЙ ПЕРСОНАЛУ. ВІДБІР ТА НАЙМАННЯ НА РОБОТУ ПРАЦІВНИКІВ ФІРМИ
  10. Адвокатура — неодмінний складовий елемент механізму забезпечення прав людини.
  11. Адміністративні правопорушення в галузі охорони здоров'я. Адміністративна відповідальність медичних працівників.
  12. Адміністративно-правове регулювання державної реєстрації актів цивільного стану, державної виконавчої служби, нотаріату та адвокатури.




Переглядів: 4301

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Матеріальна відповідальність працівників: види і порядок застосування | Загальні гарантії прав працівників на охорону праці

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.019 сек.