Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Поняття і види позовів

У класичному римському праві позов є правом домага­тися через суд того, що тобі належить, тобто позов—це звер­нення до суду за захистом своїх порушених прав.

Під час дії формулярного процесу претор мав право давати по­зов, виходячи з принципу добра, справедливості, а не з наявності норми права. Була розроблена ціла система позовів. У преторсь­ких едиктах постійно публікувалися формули окремих позовів, роз­роблених щодо відносин, які отримали правовий захист з боку пре­тора. Такі позови були створені для захисту від правопорушень основних приватноправових інститутів і приведені до певної сис­теми. Розглянемо найтиповіші з них.

Речові та особисті позови. Якщо предметом спору є право на річ, то це — речовий позов . Порушником речового права потенційно може бути будь-яка третя особа, бо в кожної з них може виявитися спірна річ, право на яку оспорює позивач. Хто буде відповідачем за речовим позовом — невідомо, бо невідомо, хто може виявитися порушником речового права. Захист засобом речового позову називається абсолютним захистом.

Найпоширеніші речові позови (віндикаційний, негаторний, публіціанський та ін.) розглядатимуться далі.

Коли предметом спору є певна дія, право вимагати виконання якої належить позивачеві,— це особистий позов . Він випливає з особистих правовідносин, що складалися між двома або декількома певними особами найчастіше з приводу договору або іншого зобов'язання. Правовідношення тут встановлюються між конкретними особами. При цьому заздалегідь відомо, хто з них може виявитися порушником і хто — відповідачем за даним позовом. Захист за допомогою особистого позову дістав назву від­носного захисту.

Розрізнялися позови суворого права і позови доброї совісті. Основна їх відмінність в тому, що при розгляді позовів суворого права суддя керується буквою договору чи закону і не може від цього відступити, навіть коли припустилися помилки. При розгляді позовів доброї совісті суддя поглиблювався у зміст договору, в справжню волю сторін, з'ясовував передусім, до чого сторони праг­нули при укладенні договору, а не що було виражено в букві до­говору чи закону. Витоки суворого права були відбиттям більш давніх часів, коли панував формалізм. Позови доброї совісті — по­родженні пори пом'якшення формалізму. Наприклад, при відчужен­ні особливо важливих речей не дотримувались спеціального обряду (так званої манципації), право власності до набувача не перехо­дило, що давало формальне право відчужувачу вимагати повер­нення проданої речі. Відповідно до позовів суворого права вимоги позивача підлягали задоволенню. Пізніше за позовом доброї совісті вимоги того ж позивача відхилялись, бо продаж все ж мав місце.

За обсягом і метою майнові позови поділялися на три види:

1. Позови для поновлення порушеного майнового права. За ци­ми позовами задовольнялися вимоги позивача шляхом повернення спірної речі чи боргу, відшкодування заподіяної шкоди;

2. Штрафні позови, що мали на меті піддати відповідача пев­ному приватному покаранню — штрафу. Інколи з одного і того са­мого факту випливали два позови — про відновлення і штрафний. Наприклад, злодій зобов'язаний був повернути вкрадене власнику і заплатити штраф;

3. Позови, спрямовані на відшкодування заподіяних збитків і покарання відповідача. Наприклад, за законом Аквілія за пошко­дження речі стягувалась не її вартість, а вища ціна, що склалася протягом останнього місяця чи року.

Позови за аналогією. Відомий позов застосовується для подіб­ного випадку. Наприклад, відповідно до вже згадуваного закону Аквілія відповідач зобов'язаний був відшкодувати заподіяну ним чужій речі шкоду за умови, що їй заподіяна шкода іншою річчю . Наприклад, чужа тварина вбита дрючком, але як­що вона заморена голодом, то відповідальність не наступала. Оскільки кінцевий результат в обох випадках був однаковим, пре­тор застосовував зазначений позов на випадок заморення голодом тварини за аналогією.

Позови з фікцією. З розвитком господарського обороту вини­кали нові майнові відносини, для яких цивільне право не передба­чало захисту. В таких випадках претор надавав судовий захист новому відношенню, пропонуючи в формулі судді допустити існу­вання фактів, яких насправді не було, тобто допустити фікцію і підвести під неї це нове відношення. Наприклад, коли в практику почала впроваджуватися така форма поступки правами, як переда­ча вимоги, претор писав в формулі судді: «Ти, суддя Октавій, до­пусти, що Агерій є спадкоємцем Нумерія Негідія і за спадщиною тримав від нього право вимоги». Завдяки фікції особа, якій пере­дано право вимоги до іншої особи, одержувала позовний захист.

Кондикції. Припускалось, що кондикції — це абстрактні вимо­ги, що грунтувались на нормах цивільного права. При цьому кон­кретна правова основа кондикції не приводилась. Чим відрізня­лися кондикції від позовів — невідомо.

 


Читайте також:

  1. II. Поняття соціального процесу.
  2. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  3. А/. Поняття про судовий процес.
  4. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  5. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  6. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  7. Аналіз ступеня вільності механізму. Наведемо визначення механізму, враховуючи нові поняття.
  8. АРХІВНЕ ОПИСУВАННЯ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ, ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ
  9. Аудиторські докази: поняття та процедури отримання
  10. Базове поняття земле оціночної діяльності.
  11. Базові поняття
  12. Базові поняття про класифікацію медичної техніки




Переглядів: 4390

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Загальне поняття про легісакційний, формулярний і екстраординарний процеси | Особливі засоби преторського захисту.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.