Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Літеральні (письмові) договори

Письмовими контрактами називали договори, якіукладалисяписьмово —письмо; зобов'язання, що виникало внаслідок запису, письма.

Письмові договори не мали широкого поширення у Стародав­ньому Римі, оскільки письменність була доступною лише вузько­му колу населення. Найдавнішою формою письмових договорів були записи в прибутково-видаткових книгах. Для римлян взагалі була характерною ретельність ведення господарських справ. Пись­мовий контракт укладався у формі запису в прибутково-видатко­вій книзі. Проте порядок здійснення таких записів нам невідомий. Припускають, що кредитор робив відповідний запис у своїй книзі про видачу боржнику певної суми грошей на сторінці «Видатки» Боржник зобов'язаний був зробити такий запис в своїй книзінасторінці «Прибуток». Записи робилися на основі досягнутої угоди, без якої договір неможливий. За літеральною формою могли уклада­тися будь-які договори. За цією формою часто укладалась новація.

Записи в прибутково-видаткових книгах кредитора могли бути односторонніми, без матеріальної основи договору. Крім того, як що запис робився на основі вже діючого договору, це не виключало подвійного стягнення з боржника. Недобросовісний кредитор у та ких випадках міг вимагати оплати неіснуючого боргу чи на основі двох договорів. чи раніше укладеного, а потім оформленого в при­бутково-видатковій книзі. Іншими словами, літеральний договір у формі запису в прибутково-видаткових книгах не виключав зло­вживань з боку кредитора. Тому в класичний період ця форма до­говору поступово втрачає своє значення, поступившись більш простим і доступним формам літеральних контрактів.

Одна з форм літерального контракту, яку претори широко прак­тикували в класичний період, був синграф — фіксований факт пере­дачі кредитором певної суми грошей боржнику в письмовому до­кументі. Він складався від імені третьої особи, підписувався бор­жником і свідками, що були присутні при цьому.

Проте процедура складання синграфу була обтяжливою і зармалізованою: вимагалась присутність свідків, сторони змушені були викладати їм зміст договору, що далеко не завжди відповіда­ло їхнім інтересам. Внаслідок цього в період абсолютної монархії синграфи поступово втрачають своє значення, а римляни доходять висновку, що такий документ може взагалі складати сам боржник і без свідків. Отже, виникає інша форма літерального контракту — хірограф — боргова розписка, що складається від імені першої особи — боржника — і підписувалася ним.

Нові форми літеральних контрактів так само не гарантували добросовісності кредиторів. Внаслідок соціально-економічної за­лежності від кредиторів часто укладалися договори без фактичної передачі грошей боржнику, а зобов'язання при цьому мало всі наслідки, що з цього випливали. Боржник повинен був сплачувати борг, якого насправді не було.


Читайте також:

  1. Бойові дії 1618-1652 рр. Зборівський та Білоцерківський договори.
  2. В залежності від підстав укладеннядоговори поділяються на вільні та обов'язкові.
  3. В залежності від того, хто може вимагати виконання договору,останні поділяються на договори, що укладаються на користь їх учасників, та договори на користь третьої особи.
  4. Вербальні договори
  5. Воєнні дії під керівництвом Б.Хмельницького в ході Національно-визвольної війни українського народу 1648-1653рр.Зборісвький та Білоцерківський договори.
  6. Воєнні дії під керівництвом Б.Хмельницького в ході Національно-визвольної війни українського народу 1648-1653рр.Зборісвький та Білоцерківський договори.
  7. Господарські договори
  8. Господарські договори в Україні регулюються
  9. Господарські договори на проведення науково – дослідних робіт, порядок їх укладання.
  10. Господарські договори у сфері інноваційної діяльності
  11. Договори (статті) гетьманів України з московським царем як кроки на шляху обмеження автономії України в другій половині XVII – XVIII ст.
  12. Договори (статті) гетьманів України з московським царем як кроки на шляху обмеження автономії України в другій половині XVII – XVIII ст.




Переглядів: 1037

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Вербальні договори | Реальні контракти

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.079 сек.