Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Функції соціології – це сукупність ролей, які вона виконує, її призначення в суспільстві.

Функції соціології та її зв'язок з іншими суспільними науками

До основних функцій соціології можна віднести наступні:

- Теоретична функція полягає у поповненні та збагаченні соціологічного знання, в розробці концепцій, теорій, ключових понять і категорій усієї науки на основі дослідження соціальної дійсності.

- Описова функція – це описування, систематизація, нагромадження дослідницького матеріалу у вигляді аналітичних записок, наукових звітів, статей, книг.

- Інформаційна функція – це збирання, концентрація соціологічної інформації, одержаної в результаті проведення досліджень.

- Прогностична функція полягає у напрацюванні науково обґрунтованих прогнозів відносно тенденцій (перспектив) розвитку суспільства, соціальної спільноти, особистості.

- Критична функція – на підставі аналізу і розвитку соціальних систем, соціологія не тільки виробляє рекомендації щодо їх вдосконалення, а також конструює можливі технології їх процесу, формує соціальні ідеали, розробляє програми соціального розвитку.

- Виховна функція – реалізується у тому, що здобуті знання використовуються для впливу на свідомість людей з метою формування певних соціальних якостей.

- Інструментальна функція – удосконалення наявних і розробка нових методів дослідження соціальної реальності.

- Світоглядна функція виявляється в тому, що озброюючи людей соціологічним знанням, соціологія формує їх погляди на соціальні процеси, дає їм теоретичну основу для практичних дій оцінки явищ соціальної реальності.

- Ідеологічна функція– полягає у використанні соціологічних досліджень для пропаганди своїх ідей і критики інших.

Знання, які вишукує соціологія орієнтовані на розв’язання практичних проблем, що постають перед суспільством у цілому і перед різними соціальними групами. Ці знання використовуються для перетворення соціальних інститутів, управління соціальними процесами. В цьому знаходять реалізацію практична, регулятивна, організаційно – технологічна, управлінська функції соціології.

Місце соціології в системі суспільних наук визначається тим, що соціологія є наука про суспільство, а, отже, включає загальну соціологічну теорію, що може служити теорією та методологією інших суспільних наук. Соціологія вивчає суспільство як цілісний організм , використовуючи системний підхід. А більшість наук вивчають окремі підструктури суспільства, окремі види відносин.

Так , соціологія і психологія ставлять спільну загальну мету – розуміння і пояснення людської поведінки. Але психологія прагне пояснити , як і чому діють індивіди або як індивіди впливають на поведінку інших . Соціологія ж прагне виявити , як і чому діють групи або як групи впливають на поведінку індивідів.

Зв'язок соціології та політології визначається, по – перше, тим, що виявити закономірності політичного життя можна лише враховуючи особливості суспільства в цілому як соціальної системи, по – друге, суспільство не можна зрозуміти і змінити без впливу на суспільство політичних структур та різноманітних режимів.

Соціологія тісно зв'язана з філософією. В основі зв'язку – початкова цілісність соціальної думки людства. Закони, категорії, принципи філософії лежать в основі понять соціології суспільства, суспільних відносин, соціальних зв'язків, соціальних дій. Філософія вивчає такі поняття, як матерія та свідомість, соціологія ж – соціальну структуру, соціальні інститути, культуру, соціальну організацію суспільства. Якщо філософія вивчає суть людини, особи, то соціологія – особу як соціальний тип. Якщо філософія вивчає соціальні відносини в їх суті, то соціологія – соціальну взаємодію і соціальні взаємозв'язки. Звичайно ж соціологія вирішує завдання непосильні загальній філософії – безпосередньо перероблює конкретні дані суспільного життя.

Найтісніше соціологія взаємодіє з історією. Об'єктом і предметом досліджень історії і соціології є суспільство, закономірності його розвитку та функціонування у конкретних часових вимірах. Обидві науки відтворюють соціальну дійсність в єдності необхідного і випадкового. Однак історія вивчає минуле суспільства, його розвиток у хронологічній послідовності, причому часто іншими засобами, ніж соціологія. Соціологія більш переймається актуальними сучасними проблемами.

Економічні, юридичні, політичні науки вивчають внутрішні закономірності розвитку певних сторін, сфер, підструктур, видів суспільних відносин. Соціологія ж дозволяє розкрити особливості суспільства як цілісності. Якщо філософія вивчає цілісність світу, історія – цілісність історичного процесу, то соціологія досліджує систему соціальних механізмів, які служать причиною розвитку суспільства. Соціологія відрізняється від інших наук і тим, що вивчає , як вона це здійснює. Розглядаючи суспільство як систему соціальної взаємодії, соціологи концентрують увагу на потребах, інтересах, ціннісних орієнтаціях, діяльності людей.


Читайте також:

  1. H) інноваційний менеджмент – це сукупність організаційно-економічних методів управління всіма стадіями інноваційного процесу.
  2. Аварійно-рятувальні підрозділи Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, їх призначення і склад.
  3. Автоматизація процесу призначення IP-адрес
  4. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  5. Адміністративні методи - це сукупність прийомів, впливів, заснованих на використанні об'єктивних організаційних відносин між людьми та загальноорганізаційних принципів управління.
  6. Алгоритм знаходження ДДНФ (ДКНФ) для даної булевої функції
  7. Але відмінні від значення функції в точці або значення не існує, то точка називається точкою усувного розриву функції .
  8. Аналіз коефіцієнтів цільової функції
  9. Аналіз службового призначення деталей та конструктивних елементів обладнання харчових виробництві, визначення технічних вимог і норм точності при їх виготовленні
  10. АРХІВНІ ДОВІДНИКИ В СИСТЕМІ НДА: ФУНКЦІЇ ТА СТРУКТУРА
  11. Асимптоти графіка функції
  12. Базальні ядра, їх функції, симптоми ураження




Переглядів: 834

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Структура соціологічного знання | Протосоціологія

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.017 сек.