Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Матеріали і обладнання

Розділ 13. МОНТАЖ СИСТЕМ ВЕНТИЛЯЦІЇ І КОНДИЦІЮВАННЯ ПОВІТРЯ

У системах вентиляції (СВ) і кондиціювання повітря (СКП) використовуються вентилятори, кондиціонери, припливні камери (ПК), повітряні завіси, повітронагрівальники, опалювально-вентиляційні агрегати, обладнання для очищення повітря, повітропроводи і фасонні елементи для них, вентиляційні деталі, засоби кріплення, ущільнювальні та допоміжні матеріали.

Вентилятори класифікують за такими ознаками: конструкцією і принципом дії - на радіальні (відцентрові) та осьові; тиском, який вони створюють - низького тиску (до 1 кПа), середнього (1...3 кПа) і високого (3...15 кПа); конструкцією робочого колеса - одно- і двостороннього всмоктування; напрямком обертання робочого колеса (з боку всмоктувального патрубка) - правого (за годинниковою стрілкою) і лівого (проти годинникової стрілки) обертання; складом газоповітряного середовища, рух якого спонукають - для звичайних середовищ (повітря і неагресивні гази з температурою до 80 °С за відсутності липких речовин), корозійностійкі (агресивний газ), іскрозахищені (газоповітряні суміші, зокрема із зваженими частинками), теплостійкі (газ із температурою 80...200 °С, пилові (повітря і газоповітряні суміші, що містять пилоподібні та сипучі домішки); швидкохідністю - малої ( п = 11 ...ЗО), середньої (п=30...60) і великої (п = 60...80) об/с швидкохідності.

Основні характеристики вентилятора - його тип і номер. Номер вентилятора відповідає діаметру робочого колеса в дециметрах. Вентилятори одного і того ж типу мають різні номери зі збереженням геометричної подібності, що забезпечує широкі межі їх продуктивності. Найчастіше використовують вентилятори з № 3,2 по № 20.

За типом приводи розрізняють вентилятори, в яких робоче колесо насаджене безпосередньо на вал електродвигуна (виконання 1); вал робочого колеса з'єднаний з електродвигуном муфтою і закріплений в одному або двох підшипниках (вик.2,3,5); вал робочого колеса сполучений з електродвигуном клинопасовою передачею і закріплений в одному або двох підшипниках (вик.6).

У вітчизняній практиці в СВ і СКП найчастіше використовують радіальні вентилятори загального призначення типів В-Ц4-70, В-Ц14-46, Ц4-76, пилові В-ЦПб-45, ЦП7-40, високого тиску В-ЦІ2-49 тощо. Осьові вентилятори служать для переміщення великих об'ємів повітря за незначного тиску. Можуть мати загальне і спеціальне призначення. Вентилятори загального призначення використовують для санітарно-технічних і виробничих потреб; спеціального призначення -для охолодження градирень, обдування електродвигунів тощо.

Осьовий вентилятор (рис. 13.1) складається з металевого циліндричного корпуса 3, всередині якого розміщене робоче колесо 1 з лопатками, що можуть бути нерухомо закріпленими на втулці або поворотними. Робоче колесо найчастіше насаджують безпосередньо на вісь електродвигуна 4; іноді вентилятор з'єднується з електродвигуном з допомогою клинопасової передачі. Характерні особливості осьових вентиляторів - швидкохідність і реверсивність.

Рис. 13.1. Осьовий вентилятор:1 - робоче колесо; 2 - фланець;
3 - циліндричний корпус; 4- електродвигун

Дахові вентилятори служать для видалення з приміщень повітря з температурою до 60 °С. Вони бувають осьовими і радіальними. Дахові радіальні вентилятори серії КЦ-3-90 виготовляються номерів 4,5 і 6.3, продуктивністю 2,2...9 тис.м3/год, тиском, відповідно, 160...420 Па. Дахові радіальні вентилятори серії КЦ4-84В виготовляються № 8,10,12. Для видалення корозійних газоповітряних сумішей використовують вентилятори з нержавіючої сталі й титанових сплавів.

Для комплектування вентиляторів використовують електродвигуни асинхронні (А) з короткозамкненим ротором таких серій: А 2 - захищене виконання з чавунною станиною і щитами; А 02 - виконання з чавунною станиною, щитами і з обдуванням; АЗ, АК-3 і А4 - закритого виконання.

Кондиціонери - апарати, в яких очищується, зволожується або осушується повітря, нагрівається або охолоджується. .Існують дві групи кондиціонерів: центральні, які призначені для приготування повітря в одному центрі і наступного подавання його в приміщення, і місцеві - що застосовуються для обслуговування одного-двох приміщень і розташовані безпосередньо в цих або в сусідніх приміщеннях.

Центральні кондиціонери (рис. 13.2) постачаються переважно у вигляді уніфікованих секцій, що збираються на місці монтажу, або компактно у вигляді контейнера.

Рис. 13.2. Схема кондиціонера КТЦ-2: 1 - приймальний блок; 2 - камери обслуговування; 3 - повітряний фільтр; 4 - повітронагрівальник; 5 - камера
зрошення; 6 - приєднувальний блок; 7 -вентиляційний агрегат; 8 - опори

Припливні камери (ПК) вентиляційних систем бувають індивідуального виконання (рис. 13.3) або повнозбірними металевими (рис. 13.4). Вентиляційне обладнання камер індивідуального виконання монтують з окремих елементів безпосередньо на об'єкті після закінчення будівельних робіт. Металеві ПК (рис. 13.4) постачаються на об'єкти будівництва у вигляді уніфікованих секцій заводського виготовлення.

До додаткових матеріалів, які використовуються для монтажу систем вентиляції та кондиціювання повітря, належать метизи, електроди, зварювальний дріт, лакофарбові вироби, приводні ремні, мастильні матеріали, їх марка визначається монтажним проектом або робочою документацією.

Рис. 13.3. Припливна камера індивідуального виконання: 1 - жалюзійна гратка; 2 - утеплений клапан; 3 - фільтр; 4 - калорифер; 5 - гнучкі вставки;
6 - дифузор; 7 - вентилятор; 8 - електродвигун; 9 - рама; 10 - віброізолятори;
11 - конфузор; 12 - герметичні двері

Рис. 13.4. Схема припливної вентиляційної камери 2ПК:
1 - вентиляторна секція; 2 - з'єднувальна секція; 3 - секція зрошення;
4 - калориферна секція; 5 - приймальна секція; 6 - утеплений клапан

Рис. 13.4. Повітряно-теплова завіса: 1 - калорифер, 2 - вентилятор,
3 - електродвигун, 4 - щілинний повітророзподільник рівномірної витрати,
5 - проріз воріт, 6 - повітряний струмінь

Повітряні й повітряно-теплові завіси влаштовуються для запобігання проникненню зовнішнього повітря через відчинені двері й ворота. Вентиляційне обладнання завіси (повітронагрівники, вентилятори, повітророзподільники) розміщують в спеціальних приміщеннях або на спеціальних майданчиках безпосередньо всередині промислового будинку.

Промисловість постачає також уніфіковані повітряно-теплові завіси (рис. 13.5).

Повітронагрівальники (калорифери)призначені для нагрівання повітря в СВ і СКП. Як теплоносій для калориферів використовують високотемпературну воду або пару. Залежно від виду теплоносія Повітронагрівальники відповідно маркірують: КВ-водяні, КП - парові.

Залежно від кількості трубок, що послідовно розташовані по ходу повітря, калорифери поділяються на п'ять моделей: найменша (НМ), мала (М), середня (С), велика (В), найбільша (НБ). Найрозповсюдженіші калорифери моделей С і В. Кожна модель поділяється на 12 номерів, які визначають габаритні й приєднувальні розміри, а також площу поверхні нагрівання.

Парові калорифери виготовляються одноходовими за теплоносієм, а водяні - як одноходовими, так і багатоходовими (в одноходових калориферах теплоносій проходить через весь пучок трубок одночасно від одного колектора до іншого).

Калорифери часто групують по декілька штук як з паралельним розташуванням у повітряному потоці, так і з послідовним чи комбінованим.

Парові калорифери встановлюють з вертикальним розміщенням трубок і підведенням пари до верхнього патрубка; водяні - з горизонтальним розташуванням трубок і підведенням теплоносія збоку. Опалювальні агрегати призначені для повітряного опалення приміщень промислових будинків. Основні їх елементи: калорифер, вентилятор з електродвигуном і напрямний апарат. Опалювальні агрегати можуть бути підвісними і підлоговими.

Для очищення припливного і рециркуляційного повітря від пилу використовують повітряні фільтри; для очищення викидного вентиляційного повітря - пиловловлювачі.

За конструкцією повітряні фільтри для припливних СВ можуть бути шпаруватими, в яких повітря проходить через шар фільтрувального матеріалу, і електричними. Найрозповсюдженіші коміркові фільтри типу ФкР із заповненням у вигляді металевих сіток, які змащуються перед початком експлуатації СВ. Комірки фільтра можуть бути заповнені також вініпластовими сітками, модифікованим поліуретаном чи пружним скловолокнистим фільтрувальним матеріалом (відповідно марки: ФкВ, ФкП і ФкС).

Пиловловлювачі, які призначені для очищення вентиляційних викидів, поділяються на гравітаційні, інерційні сухі та мокрі, промивники, контактної дії (матерчаті) і електричні.

До гравітаційних пиловловлювачів належать прості та лабіринтові пилоосаджувальні камери.

Широко розповсюдженими сухими інерційними пиловловлювачами є циклони типу ЦН-11, ЦН-15, "СИОТ" тощо.

До мокрих інерційних пиловловлювачів належать відцентрові скрубери "ВТИ", циклони-промивники "СИОТ" тощо. Ефективність очищення в циклоні-промивнику до 95 %.

Найрозповсюдженіші матерчаті рукавні пиловловлювачі. Ефективність пилоочищення в них 98 %. Очищають матерчаті рукави від пороху струшуванням чи пульсаційним продуванням.

Для утилізації теплоти (холоду) викидного повітря СВ чи СКП використовують теплоутилізатори чотирьох типів; регенеративні обертові (типів ТП 10-Е2 РГ.01; ТП 16-Е2 РГ.01, з пропускною здатністю за повітрям, відповідно, 10,16 і 25 тис. м3/год); рекуперативні пластинчаті (тип ТП 2.5-Т2, продуктивністю за повітрям 5 тис.м /год); рекуперативні з тепловими трубками (типів ТП 2.5 - ТІРК.02 і ТП 10-ТІРК.02, продуктивністю 2,5 і 10 тис.м /год; рекуперативні теплообмінники з проміжним теплоносієм) виготовляються на базі спіраленавивних біметалевих калориферів типу КСК; (як теплоносій використовують розчини солей з низькою температурою замерзання та малою корозійністю і антифриз).

Вентиляційні деталі та мережне обладнання поділяються на: повітророзподільні і повітровсмоктувальні пристрої; місцеві всмокти; пристрої для регулювання СВ; типові деталі та інше мережне обладнання; з'єднувальні деталі повітропроводів; деталі кріплення повітропроводів.

Регулювальні пристрої встановлюють на окремих відгалуженнях повітропроводів біля повітророзподільників і місцевих відсмоктів. Запірні пристрої передбачають, як правило, в місцях приєднання обладнання до повітровпливних каналів; у випливних системах - між вентилятором і викидною шахтою. Як регулювальні запірні пристрої використовують клапани і шибери.

До типових деталей СВ належать: зонти, герметичні двері й люки, пружинні амортизатори, а до мережного обладнання - зворотні, вогнезахисні, перекидні і герметичні клапани, зворотні клапани служать для запобігання перетікання повітря через повітропроводи до вентиляторів, які не працюють; вогнезахисні клапани встановлюють на повітропроводах, якщо вони перетинають протипожежні стіни чи перекриття, для автоматичного відключення приміщень, в яких виникла пожежа; перекидні клапани встановлюють на нагнітальних патрубках двох паралельно з'єднаних вентиляторів (для відключення вентилятора, що не працює); герметичні клапани служать для надійного захисту повітропроводів від ударної хвилі тиском до 50 кПа.

Повітропроводи постачаються на об'єкт будівництва централізовано у вигляді заготовок, зроблених в ЦЗЗ (ЦЗМ), або виготовляються з бетону, залізобетону, цегли, гіпсокартону чи інших будівельних матеріалів (у вигляді каналів) безпосередньо в процесі зведення будинку. Якщо простір підшивних стель використовується як повітропровід, металеві конструкції повинні бути захищені антикорозійним покриттям, а будівельні конструкції заштукатурені.

Повітропроводи постачаються на об'єкт комплектне з хомутами, підвісками і кронштейнами для їх прикріплення до будівельних конструкцій. Всі деталі СВ маркірують фарбою, яка кольором відрізняється від захисного грунту.


Читайте також:

  1. D) оснащення виробництва обладнанням, пристроями, інструментом, засобами контролю.
  2. Абонентське обладнання для відеоконференц-зв'язку
  3. Алгоритм розрахунку та підбору технологічного обладнання
  4. Аналіз використання обладнання.
  5. Аналіз службового призначення деталей та конструктивних елементів обладнання харчових виробництві, визначення технічних вимог і норм точності при їх виготовленні
  6. Апаратура, обладнання та матеріали
  7. Апаратура, обладнання та матеріали
  8. Безпечність технологічного обладнання
  9. Біокомпозити та композиційні матеріали на основі відходів переробки деревини
  10. Бюджет прямих витрат на матеріали
  11. Бюлетені та інші інформаційні матеріали, електронні видання
  12. В'яжучі матеріали




Переглядів: 1174

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Випробування і запускання в роботу котельних агрегатів | Монтажний інструмент, пристрої і оснащення для механізації монтажних робіт

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.023 сек.