Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



РОЗДІЛ 1. ВИПАДКОВІ ПОДІЇ

ВСТУП

Предмет теорії ймовірностей. Події (явища), що спостерігаються нами, можна підрозділити на наступні три види: достовірні, неможливі і випадкові.

Достовірною називають подію, що обов’язково відбудеться, якщо буде здійснена визначена сукупність умов S. Наприклад, якщо в судині міститься вода при нормальному атмосферному тиску і температурі 20°, то подія "вода в судині знаходиться в рідкому стані" є достовірною. У цьому прикладі задані атмосферний тиск і температура води складають сукупність умов S.

Неможливою називають подію, що завідомо не відбудеться, якщо буде здійснена сукупність умов S. Наприклад, подія "вода в судині знаходиться у твердому стані" завідомо не відбудеться, якщо буде здійснена сукупність умов попереднього прикладу.

Випадковою називають подію, яка при здійсненні сукупності умов S може або відбутися, або не відбутися. Наприклад, якщо кинута монета, то вона може упасти так, що зверху буде або герб, або напис. Тому подія "при киданні монети випав герб" - випадкова. Кожна випадкова подія, зокрема випадання "герба", є наслідок дії дуже багатьох випадкових чинників (у нашому прикладі: сила, з якою кинута монета, форма монети і багато інших). Неможливо врахувати вплив на результат усіх цих причин, оскільки число їхній дуже велике і закони їхньої дії невідомі. Тому теорія ймовірностей не ставить перед собою задачу пророчити, відбудеться одинична чи подія ні, - вона просто не в силах це зробити.

Теорія ймовірностей виникла в середині XVII у. в зв’язку із задачами розрахунку шансів виграшу гравців в азартних іграх. Пристрасний гравець в кістки француз де Мере, прагнучи розбагатіти, придумував нові правила гри. Він пропонував кидати кістку чотири рази підряд і тримав парі, що при цьому хоча б один раз випаде шістка (6 очок). Для більшої упевненості у виграші де Мере звернувся до свого знайомого, французького математика Паскаля, з проханням розрахувати ймовірність виграшу в цій грі. Паскаль розрахував, що у де Мере було більше шансів виграти, чим програти.

По-іншому обстоїть справа, якщо розглядаються випадкові події, що можуть багаторазово спостерігатися при здійсненні тих самих умов S, тобто якщо мова йде про масові однорідні випадкові події. Виявляється, що досить велике число однорідних випадкових подій незалежно від їхньої конкретної природи підкоряється визначеним закономірностям, а саме ймовірнісним закономірностям. Установленням цих закономірностей і займається теорія ймовірностей. Отже, предметом теорії ймовірностей є вивчення імовірнісних закономірностей масових однорідних випадкових подій.

Знання закономірностей, яким підкоряються масові випадкові події, дозволяє передбачати, як ці події будуть протікати. Наприклад, хоча, як було вже сказане, не можна наперед визначити результат одного кидання монети, але можна передбачити, причому з невеликою погрішністю, число появ "герба", якщо монета буде кинуте досить велике число раз. При цьому передбачається, звичайно, що монету кидають у тих самих умовах.

В XVII-XVIII ст. теорія ймовірностей розвивалася повільно, оскільки область її застосування, зважаючи на низький рівень природознавства, обмежувалася невеликим колом питань (страхування, азартні ігри, демографія). З XIX ст. і до теперішнього часу, у зв’язку із запитами практики, теорія ймовірностей безперервно і швидко розвивається, її методи усе ширше і ширше проникають у різні області науки і техніки, сприяючи їхньому прогресу.

Методи теорії ймовірностей широко застосовуються в різних галузях природознавства і техніки: у теорії надійності, теорії масового обслуговування, у теоретичній фізиці, геодезії, астрономії, теорії стрільби, теорії помилок спостережень, теорії автоматичного керування, загальній теорії зв’язку і у багатьох інших теоретичних і прикладних науках. Теорія ймовірностей служить також для обґрунтування математичної і прикладної статистики, що у свою чергу використовується при плануванні й організації виробництва, при аналізі технологічних процесів, попереджувальному і кінцевому контролі якості продукції і для багатьох інших цілей.

Теорія ймовірностей є розділом математики, який вивчає закономірності випадкових масових подій стійкої частості.

Коротка історична довідка. Перші роботи, у яких зароджувалися основні поняття теорії ймовірностей, являли собою спроби створення теорії азартних ігор (Кардано, Гюйгенс, Паскаль, Ферма й інші в XVІ-XVІІ ст.).

Наступний етап розвитку теорії ймовірностей зв’язаний з ім’ям Якоба Бернуллі (1654-1705). Доведена ним теорема, що одержала згодом назву "Закону великих чисел", була першим теоретичним обґрунтуванням накопичених раніше фактів.

Подальшими успіхами теорія ймовірностей зобов’язана Муавру, Лапласові, Гауссу, Пуассонові та ін.

Новий, найбільш плідний період зв’язаний з іменами П.Л. Чебишева (1821-1894) і його учнів, О.О. Маркова (1856-1922) і О.М. Ляпунова (1857-1918). У цей період теорія ймовірностей стає стрункою математичною наукою. Її наступний розвиток зобов’язаний у першу чергу радянським математикам (С.М. Бернштейн, В.І. Романовский, О.М. Колмогоров, О.Я. Хінчин, Б.В. Гнеденко, М.В. Смирнов і ін.).

 



Читайте також:

  1. V. НАЙБІЛЬШ ВАЖЛИВІ ПОДІЇ І ДАТИ
  2. Аварійно-рятувальні підрозділи Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, їх призначення і склад.
  3. Актив і пасив балансу складаються також з певних розділів.
  4. Активи, що реалізуються повільно (А3) – це статті 2-го розділу активу балансу, які включають запаси та інші оборотні активи (рядки 100 до 140 включно, а також рядок 250).
  5. Аналіз бойових дій пожежних підрозділів
  6. Б – розділення гелю на дві фази
  7. Багатовимірні випадкові величини. Система двох випадкових величин
  8. Безумовною є інформація про події, що реально відбуваються у матеріальному світі.
  9. Ве­личи­ни та її вла­с­ти­во­с­ті. Дискретні випадкові величини та їх розподіли
  10. Взаємодія органів слідства з підрозділами, уповноваженими здійснювати оперативно-розшукову діяльність, при розслідуванні злочинів
  11. Взаємодія підрозділів при проведенні виїзних планових та позапланових перевірок
  12. Взаємодія СВА з іншими структурними підрозділами підприємства.




Переглядів: 926

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Укладачі: Д.М. Коновалюк | Види випадкових подій

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.