Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник


Завдання демографічного прогнозування

ПЕРСПЕКТИВНІ РОЗРАХУНКИ НАСЕЛЕННЯ

Розділ 11

Запитання для самоконтролю

 

1. Чим відрізняються теоретичні показники відтворення населення від емпіричних?

2. Яка різниця між брутто- і нетто-коефіцієнтами відтворення?

3. Як обчислюється довжина жіночого покоління і який зміст цього показника?

4. Що таке істинний коефіцієнт відтворення населення і як він розраховується?

 

 

Завдання демографічного прогнозування. Історія демографічних прогнозів. Види демографічних прогнозів. Методи демографічного прогнозування

 

 

П

ередбачення майбутнього – одна з важливіших функцій будь-якої науки. Французький філософ Огюст Конт писав: "Знати, щоб передбачати, передбачати, щоб діяти". Наукове передбачення в демографії має велике значення не тільки для розвитку самої науки, але й для практичної діяльності в різних сферах.

Процеси, які відбуваються в населенні, як уже відмічалося в попередніх темах, знаходяться під впливом складного різноманітного і підчас дуже суперечливого комплексу соціально-економічних факторів. Демографічне прогнозування повинно враховувати все це різноманіття причин і факторів, що впливають на відтворення населення, а це дуже складне завдання. До того ж багато зв'язків соціально-економічних факторів поки що не піддаються формалізації.

Разом з тим прогнози мають виключно важливе теоретичне значення для розвитку самої демографії. Підтвердження прогнозу на практиці, безумовно, кращій критерій істинності наукової теорії, гіпотези і просто методу перспективних розрахунків населення, ніж найвимогливіша логічна послідовність і математична строгість їх викладання. Тому в демографії широке розповсюдження одержали так звані аналітичні прогнози, спеціально призначені для випробування "на міцність" різних теоретичних припущень відносно населення. Це дало підставу видатному французькому демографу Альфреду Сові заявити, що демографія і прогнози стали зараз свого роду сіамськими близнюками, бо не можуть бути відокремленими одне від одного.

Найбільш повно зміст і завдання демографічного прогнозування сформулював чеський демограф Зденек Павлик: "Відповідь на питання, скільки буде населення на земній кулі, не тільки одна з важливіших демографічних проблем взагалі; вона має також велике практичне значення. Головна мета будь-якого теоретичного дослідження – розкрити залежності, відповідно до яких розвиваються досліджувані явища та процеси, і одержати, таким чином, можливість передбачити майбутній розвиток. Звідси мета демографії полягає в зрозумінні за ради того, щоб мати можливість передбачувати. З огляду на це демографічні прогнози, з одного боку, виступають як результат демографічного дослідження, а з другого – самі спрямовують дослідження в необхідному напрямку. Зрозуміло, що без глибокого знання демографічних процесів різні прогнози можуть виступати лише як віщування, і не слід дивуватися, якщо ці віщування не збуваються".

 

Демографічний прогноз – це науково обґрунтоване передбачення основних параметрів руху населення та майбутньої демографічної ситуації: чисельності, статево-вікової і сімейної структури, народжуваності, смертності, міграції.

 

З технічної точки зору демографічний прогноз виступає, як правило, у вигляді так званого перспективного обчислення населення, тобто розрахунку чисельності та статево-вікової структури, побудованому на базі даних про зміну демографічних характеристик у минулому, а також з урахуванням прийнятих гіпотез відносно їх динаміки в майбутньому.

Важливою характеристикою демографічних прогнозів є їх достовірність, тобто відповідність прогнозних характеристик населення і результатів розрахунку тому, якими вони будуть в дійсності. Достовірність визначається точністю вихідної демографічної ситуації, обґрунтованості запропонованих гіпотез, терміном прогнозного періоду.

 


Читайте також:

 1. F) Наслідки демографічного вибуху.
 2. V. Завдання.
 3. VІ. Підсумки уроку і повідомлення домашнього завдання.
 4. Аварійне та довгострокове прогнозування хімічної обстановки
 5. Адаптація персоналу: цілі та завдання. Введення у посаду
 6. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
 7. АКТУАЛЬНI ПРОБЛЕМИ І ЗАВДАННЯ КУРСУ РОЗМIЩЕННЯ ПРОДУКТИВНИХ СИЛ УКРАЇНИ
 8. Актуальність і завдання курсу безпека життєдіяльності. 1.1. Проблема безпеки людини в сучасних умовах.
 9. Аналіз руху грошових коштів у контексті нової фінансової звітності Важливим завданням аналізу фінансового стану підприємства є оцінка руху грошових коштів підприємства.
 10. Аудит, його мета та завдання
 11. Багатокритеріальні завдання оптимального керування
 12. Багатокритерійні завдання і можливі шляхи їхнього рішення.
Переглядів: 791

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Та порядок їх розрахунку | Історія демографічних прогнозів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.009 сек.