Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контролінгу в організаційній структурі підприємства

Формування цільових функцій і місце служби

ТЕМА 8. ОРГАНІЗАЦІЙНО-МЕТОДИЧНІ ОСНОВИ ФОРМУВАННЯ ТА ФУНКЦІОНУВАННЯ СИСТЕМИ КОНТРОЛІНГУ НА ПІДПРИЄМСТВІ

Процес створення і реалізації контролінгу інвестиційних проектів.

 

Служба контролінгу інвестиційних проектів забезпечує ефективне втілення інвестицій і раціональне використання протягом всього його життєвого циклу.

Служби контролінгу інвестиційних проектів повинні бути створені як на окремих підприємствах, так і в органах державної влади і органах самоврядування.

Служби контролінгу повинні здійснювати свої функції на всіх етапах від задумів розробки і функціонування інвестиційного проекту, а саме: організаційному етапі; дослідному; втіленні інвестиційного проекту в практику; узагальнюючому, у тому числі в процесі функціонування проекту.

Мета здійснення інвестиційних проектів може бути як фінансовою, так і не фінансовою.

Ефективність проекту характеризується системою показників, які виражають співвідношення вигод і витрат проекту з погляду його учасників.

Розрізняють такі види оцінки ефективності інвестиційних проектів:

Фінансова (комерційна) оцінка базується на очікуваній нормі доходності, яка влаштовує всіх суб’єктів інвестування.

Економічна ефективність інвестиційного проекту – це різниця між результатами і витратами за межами фінансової ефективності безпосередніх учасників проекту.

Теоретичні основи контролінгу інвестиційних проектів складають систему методів і показників обчислення ефективності (привабливості) інвестування.

 

Контрольні питання

 

1. Основні задачі контролінгу інвестицій.

2. Особливості контролінгу інвестиційних проектів.

3. Послідовність та основні етапи створення системи контролінгу.

4. Класифікація критеріїв оцінки інвестиційних про­ектів.

5. Визначення окупності та рентабельності капіталовкладень.

6. Визначення чистої теперішньої вартості.

7. Визначення внутрішньої норми рентабельності.

8. Поняття ануїтету.

9. формування інвестиційного портфелю.

 

План

8.1. Формування цільових функцій і місце служби контролінгу в організаційній структурі підприємства.

8.2. Структура служби контролінгу на підприємстві.

8.3. Інформаційне забезпечення служби контролінгу.

8.4. Механізм впровадження системи контролінгу на підприємстві.

 

 

Порядок формування і сутність функцій контролінгу випливають із ролі самого контролінгу в системі підприємницької діяльності (підприємства).

Система контролінгу на підприємстві містить у собі не тільки аналітичні показники і висновки. У системі контролінгу присутня сильна організаційна складова – люди, що займаються контролінгом, потоки інформації між підрозділами підприємства і від підлеглих до керівників. У службі контролінгу, що складається з трьох-чотирьох співробітників (контролерів), у кожного є свої посадові обов’язки, і кожен повинен дотримуватися командного принципу роботи. Велике аналітичне завдання співробітники служби контролінгу виконують усі разом, допомагаючи один одному.

Аналізом витрат і пропозиціями з оптимізації економічної роботи підприємства можуть займатися спеціально створювані тимчасові групи.

Аналітична робота – це системна робота, і вона вимагає системного підходу, роботи на постійній основі, відповідальності за терміни і результати. Те ж саме відноситься до процесу безупинних поліпшень. Тому оптимальним (і часто єдино прийнятним) варіантом є організація служби контролінгу як окремого підрозділу, рівноправного з бухгалтерією, плановим і фінансовим відділами.

Роль контролінгу на підприємстві – отримання інформації, що характеризує діяльність підприємства, а також складових його оточуючого середовища і координація на цій основі діяльності системи управління з метою досягнення намічених завдань чи цілей. Функція контролінгу полягає в забезпеченні координації різних систем – планування, контролю, інформаційного забезпечення.

Для виконання цієї функції доцільно на великих і середніх підприємствах утворювати відділи контролінгу.

При створенні служби контролінгу треба мати на увазі, що вона входить до складу фінансово-економічних служб підприєм­ства. Оскільки основна функція контролінгу на підприємстві – аналіз і управління витратами й прибутком – служба контро­лінгу повинна мати можливість одержувати всю необхідну їй інформацію й перетворювати її в рекомендації для прийняття управлінських рішень керівниками підприємства.

Оскільки інформація, яку готує служба контролінгу, призначена для заступника директора з економіки (фінансового директора, комерційного директора) і генерального директора, доцільно підпорядкувати службу контролінгу прямо заступнику генерального директора з економіки, якому безпосередньо підлеглі також головний бухгалтер, начальники фінансової і планово-економічного відділів, начальник служби збуту. Таким чином, начальник служби контролінгу одержує досить високий статус і незалежність від начальників інших фінансово-економічних служб, і служба контролінгу займає привілейоване місце в організаційній схемі підприємства, оскільки отримує всю необхідну інформацію з усіх підрозділів підприємства та готує рекомендації керівництву.

Наказом заступника генерального директора з економіки (фінансового директора) інші служби зобов’язуються надавати службі контролінгу всю необхідну інформацію. Служба контролінгу входить разом з бухгалтерією, фінансовим відділом, планово-економічним відділом до складу фінансово-економічних служб підприємства. Оскільки основна функція контролінгу на підприємстві – аналіз і управління витратами та прибутком, служба контролінгу повинна мати можливість одержувати всю необхідну інформацію і перетворювати її в рекомендації для прийняття управлінських рішень вищим керівникам підприємства.

Як і будь-яка фінансово-економічна служба, служба контролінгу має визначений період становлення. Вона налагоджує зв’язки з іншими службами і відділами, розвиває інформаційне співробітництво, тобто відбувається більш точний поділ функцій. У великих європейських компаніях період становлення системи контролінгу доходив до шести років.

Згодом служба контролінгу може розширити радіус дії (свої функції) і свій штат, для чого в кожен цех може бути призначений свій контролер, що буде відслідковувати й аналізувати відхилення фактичних параметрів роботи (насамперед – витрат) від планових. Така організація роботи служби контролінгу існує в багатьох великих європейських промислових компаніях.

 

 


Читайте також:

  1. IV група- показники надійності підприємства
  2. L2.T4/1.Переміщення твердих речовин по території хімічного підприємства.
  3. WEB - сайт підприємства в Інтернет
  4. Абсолютні та відності показники результатів діяльності підприємства.
  5. Автопідприємства вантажних автомобілів
  6. Адміністративно-правовий статус торговельного підприємства
  7. Аксіологія права у структурі філософсько-правового знання. Соціальна цінність права.
  8. Активами торговельного підприємства
  9. Активи підприємства, їх кругооборот і оборот
  10. Альтернативні варіанти довгострокового фінансування діяльності підприємства
  11. Альтернативність у реалізації стратегії розвитку підприємства
  12. Амортизація основних фондів підприємства. Методи нарахування амортизації




Переглядів: 953

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Критерії оцінки інвестиційних проектів в системі контролінгу | Структура служби контролінгу на підприємстві

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.