Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тема 9. Фінансова діагностика

1.Поняття фінансового стану підприємства.

Існує 3 види стійкості:

- внутрішня,

- загальна,

- фінансова.

Внутрішня стійкість такий фінансовий стан підприємства при якому забезпечується достатньо високий результат його функціонування.

Загальна стійкість дозволяє вільно розглядатися підприємству в умовах як внутрішнього так і зовнішнього середовища, тобто відображає наявність гнучкої системи фінансових ресурсів.

Фінансова стійкість відображає постійне стабільне перевищення доходів над витратами, тобто відображає наявність гнучкої системи фінансових ресурсів.

Фінансова стійкість-відображає постійне стабільне перевищення доходів над витратами, а також вільне маневрування грошовими коштами та забезпечення безперебійного режиму функціонування підприємства.

Абсолютні показники фінансової стійкості:

· Наявність власних оборотних засобів = джерела власного капіталу(1П)- необоротні активи(1А)

· Наявність власних та довгострокових зобов’язань як джерел для формування запасів та витрат = 1П+довгострокові кредити та позикові кошти(3П) -1А

· Загальна величина основних джерел формування запасів та витрат включає рядки балансу 500,520,530,540 = 1П+3П+зазначені рядки балансу – 1А

Даним показникам відповідають показники забезпеченості оборотних коштів джерелами їх формування.

∆ОСсоб=ОСсоб-Ао

∆ОСси=ОСси-Ао

∆ОЗ=ОЗ-Ао

ОСсоб - перший показник

Ао - оборотні активи(2А)

ОСси - другий показник

Відповідно до цих показників розрізняють 4 типи фінансової стійкості:

∆ОСсоб>0

1. ∆ОСси>0 –абсолютна фінансова стійкість

∆ОЗ>0

 

∆ОСсоб≤0

2. ∆ОСси>0 –нормальна фінансова стійкість

∆ОЗ>0

 

∆ОСсоб≤0

3. ∆ОСси≤0 –не стійкий фінансовий стан

∆ОЗ>0

 

∆ОСсоб≤0

4. ∆ОСси≤0 –кризовий стан

∆ОЗ≤0

 

Відносні показники фінансової стійкості:

· Коефіцієнт забезпеченості матеріальних запасів власними оборотними засобами = власний оборотний капітал(2А-4П) / матеріальні запаси(∑р.100-140). Нормальне значення 0,6-0,8.

· Коефіцієнт маневрування власного капіталу = власний оборотний капітал / власний капітал(1П). Нормальне значення 0,5

· Коефіцієнт довгострокового залучення позикових коштів = довгострокові зобов’язання(3П) / довгостроковий позиковий капітал(∑3П+4П).

· Коефіцієнт стабільності структури оборотних засобів = власний оборотний капітал / оборотні активи(2А)

· Коефіцієнт накопичення амортизації(р.032А) / первісна вартість ОФ(31р.А)

Дослідження ринкової стійкості підприємства здійснюється за показниками:

· Коефіцієнт автономії (незалежності) = власний капітал / валюта балансу. Рекомендована тенденція до збільшення.

· Коефіцієнт залежності = позиковий капітал(довгострокові, короткострокові кредити банків) / валюта балансу. Рекомендована тенденція до зменшення.

· Коефіцієнт фінансового ризику = позиковий капітал / власний капітал. Рекомендована тенденція до зменшення.

Оцінка запасу фінансової стійкості підприємства.

Запас фінансової стійкості дозволяє визначити зону безпеки підприємства під якою розуміють той обсяг виробництва і реалізації продукції який забезпечує достатній рівень фінансової стійкості. Для визначення запасу фінансової стійкості необхідні показники:

· Виручка від реалізації продукції без ПДВ та акцизного збору,

· Повна собівартість продукції,

· Прибуток

· Маржинальний дохід =постійні витрати + прибуток або виручка від реалізації – змінні витрати.

· Поріг рентабельності = постійні витрати / маржинальний дохід.

Визначення запасу фінансової стійкості =( (виручка від реалізації – поріг рентабельності)/виручку)*100%=виручка від реалізації – поріг рентабельності (грошові одиниці).

Одним із найважливіших показників стану підприємства та його фінансової стійкості є платоспроможність.

Платоспроможність – це здатність підприємства погашати власні зобов’язання наявними в нього засобами.

Для діагностики стану підприємства важливо визначити платоспроможність як відношення платіжних засобів до найбільш термінових зобов'язань.

Для діагностики платоспроможності найбільш короткострокові періоди необхідно використати показники ліквідності для визначення яких необхідне групування активів за ступенем ліквідності що зменшилися, та пасивів по наростанню строків погашення.

 

2. Аналіз платоспроможності та ліквідності

Аналіз ліквідності підприємства здійснюється за даними балансу та дозволяє визначити спроможність підприємства сплачувати свої поточні зобов'язання.

Аналіз ліквідності підприємства здійснюється шляхом розрахунку таких показників (коефіцієнтів): коефіцієнта покриття, коефіцієнта швидкої ліквідності, коефіцієнта абсолютної ліквідності та чистого оборотного капіталу.

Коефіцієнт покриття розраховується як відношення оборотних активів до поточних зобов'язань підприємства та показує достатність ресурсів підприємства, які можуть бути використані для погашення його поточних зобов'язань. Рекомендоване значення більше 1.

 

 

Коефіцієнт швидкої ліквідності розраховується як відношення найбільш ліквідних оборотних засобів (грошових засобів та їх еквівалентів, поточних фінансових інвестицій та дебіторської заборгованості) до поточних зобов'язань підприємства. Він відображає платіжні можливості підприємства щодо сплати поточних зобов'язань за умови своєчасного проведення розрахунків з дебіторами. Рекомендоване значення 0,6 – 0,8.

 

Коефіцієнт абсолютної ліквідності обчислюється як відношення грошових засобів та їхніх еквівалентів і поточних фінансових інвестицій до поточних зобов'язань. Коефіцієнт абсолютної ліквідності показує, яка частина боргів підприємства може бути

сплачена негайно. Рекомендоване значення більше 0, тенденція – до збільшення.

Чистий оборотний капітал розраховується як різниця між оборотними активами підприємства та його поточними зобов'язаннями. Його наявність та величина свідчать про спроможність підприємства сплачувати свої поточні зобов'язання та розширювати подальшу діяльність. Рекомендоване значення більше 0, тенденція – до збільшення.

Для оцінки реального ступеня ліквідності підприємства проводять аналіз ліквідності балансу.

Ліквідність балансу – це ступінь покриття боргових зобов’язань підприємства його активами, строк перетворення яких в гроші відповідає строку погашення платіжних зобов’язань.

Баланс вважається абсолютно ліквідним, якщо виконуються умови:

Аналіз ліквідності балансу.

(тис. грн.)

Актив на початок року на кінець року Пасив на початок року на кінець року Платіжний надлишок або нестача
на початок року на кінець року
А1 Найбільш ліквідні активи     П1 Найбільш термінові зобовязання        
А2 Швидко-реалізовані активи     П2 Коротко-строкові пасиви        
А3 Повільно реалізовані активи     П3 Довго-строкові пасиви        
А4 Важко-реалізовані активи     П4 Постійні пасиви        
  БАЛАНС       БАЛАНС        

 

3. Аналіз ділової активності підприємства

Аналіз ділової активності дозволяє проаналізувати ефективність основної діяльності підприємства, що характеризується швидкістю обертання фінансових ресурсів підприємства.

Аналіз ділової активності підприємства здійснюється шляхом розрахунку таких показників (коефіцієнтів): коефіцієнта оборотності активів, коефіцієнта оборотності дебіторської заборгованості, коефіцієнта оборотності кредиторської заборгованості, тривалості обертів дебіторської та кредиторської заборгованостей, коефіцієнта оборотності матеріальних запасів, коефіцієнта оборотності основних засобів (фондовіддачі) та

коефіцієнта оборотності власного капіталу.

Коефіцієнт оборотності активів обчислюється як відношення чистої виручки від реалізації продукції (робіт, послуг) до середньої величини підсумку балансу підприємства і характеризує ефективність використання підприємством усіх наявних ресурсів, незалежно від джерел їхнього залучення. Рекомендована тенденція до збільшення.

Коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості розраховується як відношення чистої виручки від реалізації продукції (робіт, послуг) до середньорічної величини дебіторської заборгованості і показує швидкість обертання дебіторської заборгованості підприємства за період, що аналізується, розширення або зниження комерційного кредиту, що надається підприємством. Рекомендована тенденція до збільшення.

Коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості розраховується як відношення собівартості продукції (робіт, послуг) до середньорічної величини кредиторської заборгованості і показує швидкість обертання кредиторської заборгованості підприємства за період, що аналізується, розширення або зниження комерційного кредиту, що надається підприємству. Рекомендована тенденція до збільшення.

 

Строк погашення дебіторської та кредиторської заборгованостей розраховується як відношення тривалості звітного періоду до коефіцієнта оборотності дебіторської або кредиторської заборгованості і показує середній період погашення дебіторської або кредиторської заборгованостей підприємства. Рекомендована тенденція до зменшення.

Коефіцієнт оборотності матеріальних запасів розраховується як відношення собівартості реалізованої продукції до середньорічної вартості матеріальних запасів і характеризує швидкість реалізації товарно-матеріальних запасів підприємства. Рекомендована тенденція до збільшення.

Коефіцієнт оборотності основних засобів (фондовіддача) розраховується як відношення чистої виручки від реалізації продукції (робіт, послуг) до середньорічної вартості основних засобів. Він показує ефективність використання основних засобів

підприємства. Рекомендована тенденція до збільшення.

Коефіцієнт оборотності власного капіталу розраховується як відношення чистої виручки від реалізації продукції (робіт, послуг) до середньорічної величини власного капіталу підприємства і показує ефективність використання власного капіталу підприємства. Рекомендована тенденція до збільшення.

 

 

4. Аналіз рентабельності підприємства.

Аналіз рентабельності підприємства дозволяє визначити ефективність вкладення коштів у підприємство та раціональність їхнього використання.

Аналіз рентабельності підприємства здійснюється шляхом розрахунку таких показників (коефіцієнтів): коефіцієнта рентабельності активів, коефіцієнта рентабельності власного капіталу, коефіцієнта рентабельності діяльності та коефіцієнта

рентабельності продукції. Значення коефіцієнтів має бути >0, рекомендована тенденція – збільшення.

Коефіцієнт рентабельності активів розраховується як відношення чистого прибутку підприємства до середньорічної вартості активів і характеризує ефективність використання активів підприємства. Показує який прибуток приносить кожна гривня, вкладена в активи підприємства.

ф2р.220

-------------------------------------

ф1(р.280(гр.3)+р.280(гр.4))/2

Коефіцієнт рентабельності власного капіталу розраховується як відношення чистого прибутку підприємства до середньорічної вартості власного капіталу і характеризує ефективність вкладення коштів до даного підприємства. Показує який прибуток приносить кожна гривня власного капіталу.

ф2р.220

-------------------------------------

ф1(р.380(гр.3)+р.380(гр.4))/2

Коефіцієнт рентабельності продажу розраховується як відношення чистого прибутку підприємства до чистої виручки від реалізації продукції (робіт, послуг) і характеризує ефективність господарської діяльності підприємства. Показує, який прибуток з однієї гривні реалізації отримало підприємство.

ф2р.220

------------

ф2р.035

Коефіцієнт рентабельності продукції розраховується як відношення прибутку від реалізації продукції (робіт, послуг) до витрат на її виробництво та збут і характеризує прибутковість господарської діяльності підприємства від основної діяльності. Відображає розмір прибутку, який отримує підприємство з кожної гривні собівартості продукції.

 

ф2 (р.100 + 090 – 060)

-----------------------------

ф2 (р. 040 + 070 + 080)

 

Коефіцієнт рентабельності виробництва розраховується як відношення чистого прибутку підприємства до суми основних та оборотних виробничих фондів і характеризує ефективність використання виробничих фондів підприємства.

ф2р.220

------------

ф2р.035

 

5. Аналіз фінансової стійкості.

Аналіз платоспроможності (фінансової стійкості) підприємства здійснюється за даними балансу підприємства, характеризує структуру джерел фінансування ресурсів підприємства, ступінь фінансової стійкості і незалежності підприємства від зовнішніх джерел фінансування діяльності.

Аналіз платоспроможності (фінансової стійкості) підприємства здійснюється шляхом розрахунку таких показників (коефіцієнтів): коефіцієнта платоспроможності (автономії), коефіцієнта фінансування, коефіцієнта забезпеченості власними оборотними засобами та коефіцієнта маневреності власного капіталу.

Коефіцієнт платоспроможності (автономії) розраховується як відношення власного капіталу підприємства до підсумку балансу підприємства і показує питому вагу власного капіталу в загальній сумі засобів, авансованих у його діяльність. Рекомендоване значення більше 0,5.

ф1р.380

------------

ф1р.640

Коефіцієнт фінансування розраховується як співвідношення залучених та власних засобів і характеризує залежність підприємства від залучених засобів. Рекомендоване значення менше 1, рекомендована тенденція – зменшення.

ф1 (р.430 + 480 + 620 + 630)

--------------------------------------

ф1р.380

Коефіцієнт забезпеченості власними оборотними засобами розраховується як відношення величини чистого оборотного капіталу до величини оборотних активів підприємства і показує забезпеченість підприємства власними оборотними засобами. Рекомендоване значення більше 0,1.

ф1 (р.260 - 620)

-----------------------

ф1р.260

Коефіцієнт маневреності власного капіталу показує, яка частина власного капіталу використовується для фінансування поточної діяльності, тобто вкладена в оборотні засоби, а яка - капіталізована. Коефіцієнт маневреності власного капіталу розраховується як відношення чистого оборотного капіталу до власного капіталу. Рекомендоване значення більше 0, рекомендована тенденція – збільшення.

ф1 (р.260 - 620)

-----------------------

ф1р.380


Читайте також:

  1. Валютно-фінансова інтеграція в Європі: історичні, економічні та інституційні засади
  2. Внутрішня фінансова структура об'єднань підприємств
  3. ВТОМА ПРИ М’ЯЗЕВІЙ ДІЯЛЬНОСТІ ТА ЇЇ ДІАГНОСТИКА
  4. Державна регіональна фінансова політика: сутність
  5. Диференціальна діагностика.
  6. Диференціальна діагностика.
  7. Диференціальна діагностика.
  8. Діагностика
  9. Діагностика в процесі метафоричної самопрезентації учасників АСПН з використанням «архетипу» тіста
  10. Діагностика виробничої програми підприємства
  11. Діагностика властивостей особистості в управлінні персоналом
  12. Діагностика грошових потоків




Переглядів: 503

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тема 8. Діагностика виробничого потенціалу підприємства | Тема 10. Діагностика економічної безпеки підприємства

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.02 сек.