Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Розвиток фінансової науки у ХV-ХІХ ст.

 

     
 
До ХV ст. фінансової науки як окремої галузі наукових знань не існувало, хоча окремі її аспекти розглядались філософією, зокрема представниками античної науки Арістотелем, Платоном, Ксенофонтом, Ціцероном та іншими.
 
 
ХV ст. пов’язане з появою великих монархій, необхідністю утримання великих армій, розширенням сфери і функцій правлячих структур, що зумовило зростання потреби у великих обсягах коштів. Вирішення цих завдань було можливим за умови пошуку додаткових джерел доходів. Саме на цей час припадає розквіт фінансової науки, налагодження її зв’язку з фінансовою практикою.
 
 
Найзначніші наукові дослідження кінця ХVІ ст. належать французькому вченому Ж. Бодену. Опублікування його праці «Фінансові нерви держави» (1577 р.) пов’язують із початком публічної фінансової науки. У цій праці Ж. Боден навів сім джерел доходу держави – домени, воєнна здобич, подарунки дружніх держав, збори із союзників, доходи від торгівлі, мита з вивозу і ввозу, податі з підкорених народів. Податки з населення в його класифікації відсутні, бо вважав їх засобом небезпечним і таким, що погіршує відносини короля з підданими. Він також запровадив класифікацію державних витрат. Таким чином, меркантилісті в особі Ж. Бодена зробили першу спробу визначити фінансове господарство як таке, що складається з державних доходів і видатків.
 
 
У ХVІІ ст. значний внесок у розвиток фінансової науки зробили англійські вчені Т. Мен, Дж. Локк, Т. Гоббс.

 

 

       
 
У другій половині ХVІІ ст. була оприлюднена відома праця В. Петті «Трактата про податки і збори», де вперше наведено наукове трактування багатства держави, значення грошей в економіці та методів їх використання, ціни речей, яка визначається кількістю часу, затраченого на їх виробництво. В. Петті стверджував, що «праця – це батько багатства, а земля – його мати». Ці важливі наукові засади значно вплинули на подальший розвиток економічної науки загалом і фінансової зокрема.
 
 
Вагомий внесок у розвиток фінансової науки в ХVІІ-ХVІІІ ст. зробили німецькі вчені-фінансисти Л. Секондорф, Ф. Юсті, І. Зоннефельд. Значну увагу вони приділяли взаємозв’язку фінансів із народним господарством та залежності рівня добробуту населення від платоспроможності щодо податків. Ці вчені зробили першу спробу систематичного викладання основ фінансового управління і тим самим заклали фундамент фінансової науки.
 
 
В 1746 р. Ф. Юсті видає основну працю «Система фінансового господарства», у якій вперше викладено основи фінансової науки.
 
   
 
 

 

 


Засновник школи фізіократів Ф. Кене розробив знамениту економічну таблицю, в якій відобразив як єдине ціле весь процес відтворення, обігу, розподілу і споживання суспільного продукту. У поясненні до таблиці серед причин, які скорочують виробництво, Ф. Кене визначив причини, що викликані податками: ·     ·     ·    

 

У ХVІІІ ст. фінансові теорії знаходять повніший розвиток завдяки успіхам політичної економії, піднесеної до рангу науки А. Смітому його праці «Дослідження про багатство народів» (1776 р.). Він не виділяв фінансову науку, але розвинув економічну основу фінансового господарства.

 

 

Заслугою А. Сміта є обґрунтування:
Поділу державних витрат на: ·     ·    
Принципів оподаткування: ·   ·   ·   ·  
Поділу доходів на: ·   ·  

 

Д. Рікардо, що був прихильником А. Сміта, не лише сприйняв основні положення його наукових поглядів, а й розвинув їх відповідно до нових економічних реалій. У своїй праці «Початок політичної економії і оподаткування» Д. Рікардо створив нову теорію податків. Згідно з цією теорією всі податки сплачуються з прибутку капіталіста і лише деякі – із поземельної ренти; будь-який податок, що падає на народну масу, буде перекладено на підприємців і тому головним джерелом державних доходів є прибуток капіталіста. Теорія Д. Рікардо не тільки набула значного поширення у фінансовій науці, але й досі застосовується у чинних законодавчих актах багатьох країн.

 

 

Найбільший розвиток фінансової науки припадає на другу половину ХІХ ст. В цей час більшість країн Європи перейшли від абсолютизму до конституційної форми правління. Саме тоді фінансова наука виокремлюється із загальної теорії політичної економії, стає самостійною сферою знань.  

 

 

У другій половині ХІХ ст. німецьким вченим К.Г. Рау був опублікований перший підручник з фінансів «Основні начала фінансової науки», який майже півстоліття перевидавався і був основним не тільки у Німеччині, а й у всіх європейських країнах.  

Читайте також:

  1. Pp. Розвиток Галицько-волинського князівства за Данила Романовича
  2. V Розвиток кожного нижчого рівня не припиняється з розвитком вищого.
  3. Абсолютні показники фінансової стійкості
  4. Абсолютні показники фінансової стійкості та її типи
  5. АГД як галузь економічної науки
  6. Аграрні реформи та розвиток сільського госпо- дарства в 60-х роках XIX ст. — на початку XX ст.
  7. Адміністративно-територіальний устрій та соціально-економічний розвиток
  8. Актуальність безпеки життєдіяльності. Сталий розвиток людини
  9. Акцентуація характеру – перебільшений розвиток певних властивостей характеру на шкоду іншим, в результаті чого погіршуються відносини з оточуючими людьми.
  10. Аналіз руху грошових коштів у контексті нової фінансової звітності Важливим завданням аналізу фінансового стану підприємства є оцінка руху грошових коштів підприємства.
  11. Аналіз фінансової незалежності підприємства
  12. Аналіз фінансової стійкості підприємства




Переглядів: 632

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Інструментарій фінансової науки | Світова фінансова наука у ХХ ст.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.