Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Поняття та об’єкти патентного права.

Другий вид творчості становить науково-технічна діяльність, результати якої називають промисловою власністю. За Паризькою конвенцією про охорону промислової власності від 20 березня 1883 р., до якої приєдналася Україна, до об'єктів промислової власності належать винаходи, загальнокорисні зразки, промислові рисунки і моделі, фабричні і товарні знаки, знаки обслуговування, фірмове найменування і вказівки про місце походження або найменування місця походження, а також запобігання недобросовісній конкуренції.

У цьому переліку не йдеться про раціоналізаторські пропозиції, секрети виробництва (ноу-хау), селекційні досягнення тощо. Проте в п. З ст. 1 цієї Конвенції уточнюється, що об'єктами промисловості можуть бути усі продукти, як вироблювані, так і природного походження.

Відповідно до чинного законодавства України про промислову власність до цієї групи об'єктів інтелектуальної власності належать: винаходи, корисні моделі, промислові зразки, нерозкрита інформація, у тому числі секрети виробництва (ноу-хау), селекційні досягнення, раціоналізаторські пропозиції.

Отже, промислову власність можна визначити як результати науково-технічної творчості, які можуть бути використані на користь суспільства у будь-якій доцільній діяльності людей. Промислова власність — один із видів інтелектуальної власності, є її складовою частиною.

Результати науково-технічної діяльності — це винаходи, корисні моделі та промислові зразки.

Спочатку надамо загальне визначення винаходу, корисної моделі та промислового зразка.

Винахід — це результат інтелектуальної діяльності, в будь-якій сфері технологій.

Винахід розкривається також і через “об’єкт винаходу”, що володіє властивостями, характерними для будь-якого винаходу як творчого вирішення практичного завдання.

Згідно із чинним законодавством України об’єктом винаходу є продукт:

- пристрій – конструкції і вироби (наприклад, машина, прилади, механізми, інструменти, транспортні засоби, обладнання тощо);

- речовина – індивідуальні хімічні сполуки (високомолекулярні сполуки, об’єкти генної інженерії), композиції (сплави, суміші, склади) і продукти ядерних перетворень;

- штам мікроорганізму, культура клітин рослини і тварини – індивідуальні штампи (бактерії, мікроскопічні: гриби, водорості, лишайники, безхребетні тварини тощо), а також консорціуми мікроорганізмів (змішані мікроорганізми);

спосіб – процеси виконання дій над матеріальним об’єктом за допомогою матеріальних об’єктів (наприклад, способи механічної обробки, хімічні технології тощо) та застосування раніше відомого продукту або способу за новим призначенням.

Корисна модель також визначається як результат творчої діяльності людини у будь-якій сфері технологій. Відмінність від винаходу полягає лише у тому, що корисна модель має статус «малого винаходу», оскільки для набуття прав на неї необхідно не три, а лише два критерії патентоспроможності: новизна і промислова придатність.

Промисловий зразок у законодавстві України визначається як результат творчої діяльності людини у сфері художнього конструювання. При цьому результат такої діяльності повинен мати властивість тиражуватися, інакше цей об'єкт може бути визначений як твір мистецтва і охоронятися авторським правом.

Об’єктом промислового зразка, згідно Закону України “Про охорону прав на промислові зразки”, є форма, малюнок або розфарбування чи їх поєднання, що визначають зовнішній вигляд промислового виробу і призначені для задоволення естетичних та ергономічних потреб.

Об’єкти промислового зразка можуть бути:

- об’ємними, тобто являють собою розвинуту об’ємно просторову структуру (зовнішній вигляд верстата, сільськогосподарської машини, мотоцикла, люстри тощо);

- площинними (малюнки), тобто являють собою лінійно-графічні співвідношення елементів і фактично не мають об’єму (зовнішній вигляд килиму, хустки, тканини);

- комбінованими – це поєднання елементів, властивих об’ємним і площинним промисловим зразкам (зовнішній вигляд інформаційного табло, виставкової конструкції, циферблата годинника тощо).

Промисловим зразком можуть бути цілий одиничний виріб, його частина (фари, різноманітні ручки, сідло для велосипеда), комплект (набір) виробів (меблевий гарнітур, чайний сервіз тощо), варіанти виробу (декілька стільців, що відрізняються один від одного фактурою і кольором оббивки).

Не є промисловими зразками: вироби, зовнішній вигляд яких зумовлений виключно їх технічною функцією (шайби, гайки і т.п.), друкована продукція: книжки, газети, журнали, буклети, проспекти, що охороняються авторським правом.

Створення і впровадження технічних удосконалень значною мірою залежить від правильного регулювання творчої діяльності, яка полягає у пошуках нових рішень з метою підвищення рівня виробництва, його ефективності і в підсумку — підвищення рівня добробуту народу України. Тому такі пошуки мають всебічно стимулюватися державою. Вони потребують чіткого правового забезпечення. Розробка таких рішень, їх оформлення, використання у народному господарстві породжують ряд правових відносин між авторами пропозицій, їхніми володільцями та особами й організаціями, що їх використовують. Ці відносини регулюються правом промислової власності або патентним правом, оскільки основним правоохоронним документом, який захищає об'єкти промислової власності, є патент (деякі результати науково-технічної творчості охороняються свідоцтвами або посвідченнями).

Патентну форму охорони об'єктів промислової власності в Україні запроваджено вперше. Патентне законодавство формується досить активно, оскільки така форма охорони результатів творчої діяльності найбільшою мірою відповідає вимогам ринкової економіки, хоч і є не бездоганною. Патентне законодавство має, передусім, стимулювати широкий розвиток науково-технічної творчості і використання її досягнень у народному господарстві України.


Читайте також:

  1. II. Поняття соціального процесу.
  2. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  3. А/. Поняття про судовий процес.
  4. А/. Фізичні особи як суб’єкти цивільного права.
  5. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  6. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  7. Аксіологія права у структурі філософсько-правового знання. Соціальна цінність права.
  8. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  9. Аналіз доцільності фінансових інвестицій у корпоративні права.
  10. Аналіз ступеня вільності механізму. Наведемо визначення механізму, враховуючи нові поняття.
  11. АРХІВНЕ ОПИСУВАННЯ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ, ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ
  12. Аудиторські докази: поняття та процедури отримання




Переглядів: 810

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Еволюція промислової власності. | Суб’єкти прав на винаходи, корисні моделі і промислові зразки.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.