Визначимо середній випуск продукції на одне підприємство:
Кореляційне відношення за даними розрахункових даних, наведених в таблиці 10.9, обчислимо за формулою:
або 89,3%
Для вимірювання щільності прямолінійих зв'язків використовується лінійний коефіцієнт кореляції. Найбільш зручною формулою для розрахунку коефіцієнта кореляції за незгрупованими даними є наступна:
У нашому прикладі (табл.10.8):
Коефіцієнт кореляції можна обчислювати i за іншими формулами. Зокрема:
;
Якщо визначена форма кореляційного зв'язку i обчислений коефіцієнт регресії а, то коефіцієнт кореляції можна обчислити за формулою:
Лінійний коефіцієнт кореляції може набувати любих значень в межах від до -1 до +1. Якщо r близьке до 1, то зв'язок між ознаками тісний, якщо r наближається до 0, то зв'язок незначний. Знак лінійного коефіцінта кореляції вказує напрямок зв'язку — знак плюс свідчить про прямий зв'язок, знак мінус — обернений зв'язок.
В нашому прикладі лінійний коефіцієнт кореляції свідчить про прямий зв'язок між показниками — обсяг випуску продукції на 89,3% залежить від вартості основних виробничих фондів i на 10,7% — від інших факторів.
Перевірку істотності зв'язку в кореляційно-регресійному аналізі здійснюють за допомогою тих самих критеріїв i за тими ж процедурами, що i в аналітичному групуванні та дисперсійному аналізі.
Для встановлення достовірності обчисленого кореляційного відношення скористаємося t — критерієм Стьюдента:
Оскільки tη> tt (13.33 > 3), залежність випуску продукції від вартості основних виробничих фондів є доведеною.