Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Перспективи територіальної організації продуктивних сил, розселення та розвитку поселень.

 

Держава з врахуванням економічних, соціальних, екологічних вимог регулює територіальну організацію продуктивних сил, для чого розробляються державна стратегія їх розвитку і розміщення територією країни і плани різної тривалості економічного і соціального розвитку регіонів і держави в цілому. Територіальна організація продуктивних сил в ринкових умовах повинна забезпечувати збалансованість економічного, соціального, і екологічного розвитку всіх регіонів, самовідтворювальний характер господарських структур і вдосконалення структури і форм територіальної організації господарства.

А) Згідно з прогнозними даними до 2015 р. територіальна організація продуктивних сил буде характеризуватися наступним [14]:

- структура і форми територіальної організації істотно не зміняться, вони, в основному, збережуться (нові форми розміщення виробництва не будуть створюватися);

- проводитиметься зміна спеціалізації територіальних виробництв;

- в перспективі профілюючою (найпоширенішою) галуззю спеціалізації майже всіх регіонів буде харчова, легка, деревообробна промисловості та промисловість будівельних матеріалів; менше половини областей мають галузями спеціалізації електроенергетичну та хімічну промисловість, в шести областях профілюючою є паливна промисловість, а в трьох – металургія;

- райони держави будуть відрізнятися різною інтенсивністю і результативністю функціонування продуктивних сил: найменше зростання валового внутрішнього продукту буде в Поліському, Подільському та Причорноморському економічних районах; найбільше – у Карпатському районі;

- висока активність економічного розвитку прогнозується у Київському (Центральний район), Донецькому (Донецький район) та Запорізькому (Придніпровському районі) регіоні.

Такий характер територіальної організації продуктивних сил на період до 2015 р. буде суттєво впливати на структуру і обсяги пасажирських перевезень, що необхідно враховувати при плануванні розвитку пасажирського транспорту в кожному регіоні.

Б) Розселення людей територією держави і розміщення поселень входять до складу територіальної організації продуктивних сил. Кількість поселень в державі за станом на 1 січня 2005 р. нараховується 29927, з них міст – 456 (1,5% від загальної кількості), селищ міського типу – 886 (3,0% від загальної кількості) і сільських населених пунктів – 28585 (95,5% від загальної кількості). В містах проживає 32009,3 тис. чол. (67,7% від загальної кількості), а в селах – 15271,5 тис. чол.. (32,3% від загальної кількості).

Сучасні особливості розселення населення в нашій країні полягають в наступному:

- кількість поселень протягом трансформаційного періоду збільшилась незначно (більше ніж на 20%);

- стабільно продовжується скорочення загальної кількості населення в державі (на 2006 р. в порівнянні з 1992 р. скорочення склало 14%);

- значно зменшується щільність населення (до 78 осіб на 1 кв. км);

- процес урбанізації стабілізувався на рівні 67%;

- зростають порушення у співвідношенні міського та сільського розселення.

Міське розселення представляє собою переважну частину населення держави (67,7%). Серед них понад 22% від загального числа міст складають крупні, великі і середні міста, в яких зосереджено 60% населення, дві третини промислових комплексів переважна частина наукової і культурно-освітньої сфери суспільства. До середини 90-х років спостерігалася тенденція збільшення кількості міст, а потім – зменшення, що призвело до втрат декількох мільйонів (більше 2 млн. чол.) населення [14].

Міське населення в найближчій перспективі матиме стійку тенденцію до скорочення. А стосовно малих міст передбачається деяке збільшення їх населення через переходу більших міст до групи малих.

Сільське розселення розвивається в залежності від змін у міському розселенню, що пояснюється протіканням деякої частини населення із однієї групи (міського) до іншої (сільського).

Територіальну диференціацію структури сільського розселення України в сучасних умовах, що характеризується наступним [14]:

- крупноселенним районом є Карпатський у складі Закарпатської, Львівської, Івано-Франківської та Чернівецької області, де середня людність складає 893 особи, що на 63% більше середньо української;

- дрібноселенним районом є Північно-Східний у складі Полтавської, Сумської та Харківської області із середньою людністю 344 особи, що на 37% менше середньо української;

- для Північно-Східного району актуальною і складною є проблема дрібноселенності сільського розселення; для зупинення негативного процесу подальшої деконцентрації розселення економічних заходів.

На перспективу до розвитку сільського розселення до 2015 р. в Україні розроблена концепція, до якої включено науково обґрунтовані напрями [14]:

- збереження сучасної мережі сільських поселень;

- відновлення історичних національних форм розселення (слобод та хуторів);

- забезпечення сталого розвитку існуючих сільських поселень.

Актуальною для Української держави є проблема розселення і облаштування представників депортованих народів, які повертаються в місця традиційного проживання [14].

Наведені особливості територіальної організації продуктивних сил, розселення людей та розвитку поселень впливають на обсяги та структуру пасажирських перевезень, що представляє важливу основу при оптимізації пасажирського транспорту.


Читайте також:

  1. II. Ріст репродуктивних бруньок
  2. III.Цілі розвитку особистості
  3. III.Цілі розвитку особистості
  4. III.Цілі розвитку особистості
  5. IV. Закономірності структурно-функціональної організації спинного мозку
  6. Iсторiя розвитку геодезичного приладознавства
  7. PR-відділ організації: переваги і недоліки
  8. V Потреби та мотиви стимулюють пізнання себе та прагнення до саморозвитку.
  9. V Практично всі психічні процеси роблять свій внесок в специфіку організації свідомості та самосвідомості.
  10. VІІІ. Проблеми та перспективи розвитку машинобудування.
  11. А. В. Петровський виділяє три стадії розвитку особистості в процесі соціалізації: адаптацію, індивідуалізацію і інтеграцію.
  12. АГЕНТ З ОРГАНІЗАЦІЇ ОБСЛУГОВУВАННЯ АВІАПЕРЕВЕЗЕНЬ




Переглядів: 465

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Соціально-економічний потенціал України і перспективи його розвитку. | Соціальне значення транспортного обслуговування людей і загальні поняття про сервіс.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.