Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник


Лекція 12. Передпроектний аналіз історичної забудови міст та історико-опорний план

Передпроектний цикл дослідницьких робіт має за мету розробку на основі проведеного історико-генетичного аналізу та вивчення сучасного стану архітектурного середовища історичного міста, умов його реконструкції.

Передпроектний цикл включає аналітично-дослідницькі роботи (збір інформації щодо міста, її систематизація та аналіз):

1. Історія виникнення і розвитку міста; етапи формування його архітектурних ансамблів (текстові матеріали, креслення, графічні та фотозображення тощо).

2. Аналіз планувально-просторової структури міста та його архітектури (аналітич­ні схеми планування міста, його вертикальної композиції, просторової організації міського середовища та головних ансамблів, композиційних і візуальних взаємозв’язків містобудівних вузлів та домінант, описання архітектурних споруд міста з показом їх на плані).

Необхідною та важливішою складовою передпроектних досліджень в царині реконструкції історичних міст є історико-генетичний аналіз. Він передбачає вивчення та співставлення історичних планів, виявлення найбільш сталих елементів структури, а також специфічних особливостей еволюції даного міста.

В кожному конкретному випадку напрямок, глибини опрацювання і склад матеріалів історико-генетичного аналізу залежать від специфіки міста, що підлягає реконструкції, а також від масштабів передбаченого реконструктивного втручання.

Вивчення планувальної структури міста ведеться головним чином по двом напрямам – архівні пошуки та натурні дослідження.

Основними архівними джерелами є письмові документи (літописи, акти, грамоти, топографічні, статистичні та економічні описи міст тощо), історичні карти та плани міста, графічні та живописні зображення, фотографії, а також проектні матеріали і топозйомки. В архівах зберігаються «межові плани» більшості історичних міст Лівобережжя (Гетьманщини та Слобожанщини), що були виконані в середині ХVІІІ століття як опорні плани для розробки проектів реконструкції цих міст. Ці матеріали висвітлюють дорегулярну планувальну структуру міст.

Натурне обстеження планувальної структури заключається в виявленні стародавніх елементів, що збереглись (залишки древніх городищ, фортець, кремлів, території стародавніх майданів; траси середньорічних вулиць та провулків). За участю археологів виявляються і фіксуються сліди споруд, що не збереглися.

На основі співставлення зібраних архівних даних і результатів натурного обстеження, з’ясування аномалій в забудові та плануванні й логічного аналізу їх причин проводиться ретроспективне дослідження планувальної системи міста, визначаються основні етапи еволюції планувальної організації міста, дається оцінка цих етапів з точки зору їх ролі в формуванні композиційної схеми плану міста.

Таким чином складається загальна картина виникнення і еволюції міського плану, на основі якої можна виділити оптимальні етапи його формування, визначити його головні й випадкові нашарування, обозначити історично цінні планувальні елементи.

Історико-опорний план є завершальним кресленням перед- проектного розділу роботи. Він включає всі основні об’єктивні дані, одержані дослідженнями та аналізом. На історико-опорному плані приводяться:

- періодизація освоєння міських територій по основним етапам з часів виникнення міського поселення, ділянки території з культурним шаром, що має археологічну цінність і з історичним ландшафтом;

- елементи планування міста різних періодів; вулиці, що відносяться до етапів дорегулярного і регулярного планування; стародавні міські укріплення - земляні рови, вали; межі стародавніх городищ, кремлів, посадів тощо;

- головні містобудівні вузли та домінанти, візуальні зв’язки домінант; основні видові точки і стули кутів зору, в межах яких формуються панорами та перспективи міста; вулиці, що є видовими направленнями на домінанти, а також місця втрачених домінант; споруди, які порушують зв’язки, що складались історично;

- періодизація забудови міста по основним етапам історії вітчизняної архітектури; ділянки комплексів і фрагментів історичної забудови, що збереглися; будівлі та споруди, що мають велику архітектурно-художню цінність (пам’ятки архітектури), а також споруди, що не відповідають історичному середовищу, а тому підлягають знесенню або зміні;

- інші пам’ятки (пам’ятки історії, садово-паркового мистецтва, археології тощо).

Історико-опорний план міста є основним вихідним матеріалом для розробки рекомендацій і умов реконструкції історичного міста (проекту історичних зон міста).

 

Література: [1, 13, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22]

 


Читайте також:

 1. ABC-XYZ аналіз
 2. II. Багатофакторний дискримінантний аналіз.
 3. SWOT-аналіз у туризмі
 4. SWOT-аналіз.
 5. Tема 4. Фації та формації в історико-геологічному аналізі
 6. V. Нюховий аналізатор
 7. АВС (XYZ)-аналіз
 8. Автомати­зовані інформаційні систе­ми для техніч­ного аналізу товар­них, фондових та валют­них ринків.
 9. Алгоритм однофакторного дисперсійного аналізу за Фішером. Приклад
 10. Альтернативна вартість та її використання у проектному аналізі
 11. Аналіз активів банку
 12. Аналіз альтернативних рішень
Переглядів: 1218

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Лекція 11. Нормативно-правове та організаційне забезпечення реконструкції історичних міст | До зон охорони пам’яток належать: охоронна зона, зона регулювання забудови, зона охоронюваного ландшафту, зона охорони археологічного культурного шару.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.