Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Психологічна корекція

Терміни «психологічне (клініко-психологічне) втручання», широко поширені в зарубіжній літературі, у нас використовуються ще рідко. Більш споживаним є термін «психологічна корекція».

Психологічна корекція є спрямованою психологічною дією для повноцінного розвитку і функціонування індивіда.

Термін набув поширення на початку 70-х років. У цей період психологи стали активно працювати в галузі психотерапії, головним чином, груповою. Тривалі дискусії про те, чи може психолог займатися лікувальною (психотерапевтичною) роботою, носили, переважно, теоретичний характер, тому що на практиці психологи не тільки хотіли, могли і успішно реалізовували цю можливість, але і були у той час за рахунок базової психологічної освіти підготовленіші до такого роду діяльності, в усякому разі, до роботи як групові психотерапевти.

Але оскільки психотерапія є лікувальною практикою, а нею згідно із законом може займатися тільки лікар, що має вищу медичну освіту, то розповсюдження терміну «психологічна корекція» до певної міри було спрямовано на подолання цієї ситуації: лікар займається психотерапією, а психолог - психологічною корекцією. Проте питання про співвідношення поняття «психотерапія» і «психологічна корекція» залишається відкритим і сьогодні, причому тут можна вказати дві основні точки зору.

Одна з них полягає у визнанні повної ідентичності понять «Психологічна корекція» і «психотерапія».Проте при цьому не враховується, що психологічна корекція, як спрямована психологічна дія, реалізується не тільки в медицині (можна вказати дві основні сфери її застосування: психопрофілактика і власне лікування - психотерапія), але і в інших сферах людської практики, наприклад, в педагогіці. Навіть звичайне, буденне людське спілкування може містити в більшій або у меншій мірі цілеспрямовано використовувану психологічну корекцію.

Інша точка зору заснована на тому, що психологічна корекція переважно покликана вирішувати задачі психопрофілактики на всіх її етапах, зокрема при здійсненні вторинної і третинної профілактики.

Проте таке жорстке обмеження сфери застосування в медицині психологічної корекції представляється певною мірою штучним.

Як психотерапія, так і психопрофілактика не обмежують свою практику лише методами психологічної корекції, що ще раз указує на різнорівневий, динамічний характер співвідношення завдань і методів психологічної корекції і психотерапії, які взаємопересікаються, але повністю не вичерпують один одного.

Про обґрунтованість використання поняття «Психологічна корекція» разом з поняттям «Психологічне втручання» відповісти однозначно досить важко. Їх зіставлення виявляє очевидна схожість.

Психологічна корекція, так само як і психологічне втручання, розуміється як цілеспрямована психологічна дія. Психологічна корекція, як і психологічне втручання, реалізуються в різних галузях людської практики і здійснюються психологічними засобами. Психологічна корекція в медицині може бути спрямована на вирішення задач профілактики, лікування (психотерапія) і реабілітації.

Психологічні втручання в медицині (клініко-психологічні втручання) також виконують функції профілактики, лікування і реабілітації. І психологічна корекція, і психологічне втручання, використовувані з метою лікування, виконують психотерапевтичну функцію. Очевидно, що по суті ці поняття співпадають. Можливо, найбільш точним і адекватним був би термін «психологічне втручання з метою психологічної корекції», проте це дуже громіздко. На закінчення можна лише вказати, що у вітчизняній літературі поширенішим є поняття «Психологічна корекція», а в зарубіжній - «психологічне втручання».

 


Читайте також:

  1. Біологічна, соціальна та психологічна сутність здоров’я.
  2. Вік як психологічна категорія
  3. ЗАГАЛЬНА ПСИХОЛОГІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА СИТУАЦІЇ РОЗВИТКУ МОЛОДШОГО ШКОЛЯРА
  4. Корекція
  5. Корекція
  6. Корекція страхів методами арт-терапії
  7. ЛЕКЦІЯ № 2. Соціально-психологічна характеристика особистості
  8. ЛЕКЦІЯ № 7. Класичне вчення про темперамент. Психологічна характеристика типів нервової діяльності та темпераменту
  9. Лекція. 4 Судово- психологічна експертиза
  10. Маніпулювання людьми як соціально-психологічна проблема
  11. Причини виникнення виховання. Провідні концепції виникнення виховання: еволюційно-біологізаторська, психологічна, релігійна, соціологічна, соціокультурна.
  12. Причини виникнення виховання. Провідні концепції виникнення виховання: еволюційно-біологізаторська, психологічна, релігійна, соціологічна, соціокультурна.




Переглядів: 1133

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Психотерапевтичне втручання | Психологічне консультування

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.017 сек.