Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Порушення вольової діяльності та уваги

Вольова діяльність (або ефекторна, або рухова діяльність) проявляється свідомим виконанням тієї чи іншої дії або свідомою її затримкою. Ефекторна діяльність включає в себе інстинкти та цілеспрямовану діяльність.

Гіпербулія – хворобливе підвищення вольової активності. Спостерігається у хворих з МДП в маніакальній фазі. Поведінка такого хворого характеризується мовним та моторним збудженням, енергійністю, але відсутня цілеспрямованість у діях хворого.

Гіпобулія – хворобливе пониження вольової активності. Спостерігається при депресивних станах. Хворі не проявляють інтересу до будь-якої діяльності, годинами сидять у одній позі, на питання відповідають тихим голосом.

Крайній ступінь зниження вольової діяльності називається абулією. Спостерігається при шизофренії.

Парабулія – спотворення вольової (рухової) діяльності. Основними її видами є амбівалентність, негативізм і кататонічний синдром.

Амбівалентність – це такий вид спотворення вольової сфери, коли у хворого одночасно мають місце два протилежних спонукання.

Цей симптом характерний для шизофренії. Наприклад, хворий одночасно хоче і не хоче вживати їжу: набравши їжу в ложку, він підносить її до рота, але розкривши рот, відчуває небажання їсти і несе повну ложку до тарілки, але поки донесе ложку до миски, у нього знов з’являється бажання їсти, він повертає ложку до рота і так діє постійно.

Негативізм – невмотивований супротив хворого будь-якій дії. Негативізм буває активним і пасивним. Активний негативізм – це безглузда протидія або виконання прохання навпаки (на прохання сісти хворий встає, на прохання встати – сідає). Пасивний негативізм – це невмотивована відмова хворого виконувати будь-яку дію, нереагування на прохання щось зробити.

Кататонічний синдром проявляється кататонічним збудженням або кататонічним ступором.

У клінічній практиці кататонічнийступор зустрічається частіше. Як правило він починає розвиватись з мутизму (втрати можливості мовного контакту). Кататонічнийступор характеризується загальною загальмованістю, відсутністю рухів. Хворий застигає у якійсь позі, часто незручній, відмовляється від їжі. Спостерігається симптом воскової гнучкості (або каталепсії), який полягає в тому, що хворий довго перебуває в положенні, якого йому надає лікар, при цьому м’язовий тонус підвищений. Характерні гримасування, симптом хоботка (губи трубочкою, хоботком витягнуті вперед), ехолалія (повторювання чужої мови), ехопраксія (повторювання побачених дій), стереотипні рухи (постійне потирання рук), негативізм (патологічна впертість), симптом повітряної подушки (наявність порожнього простору між подушкою і головою хворого, який лежить у ліжку), застигання в химерних позах. Погляд хворого, що перебуває у стані кататонічного ступору, байдужий, він не реагує рухами очей на події навколо нього. Але свідомість хворого, як правило, збережена.

Кататонічне збудження – характеризується невмотивованістю, неадекватністю, безцільністю. Хворі роблять стереотипні рухи, гримасують, ехолалічно повторюють почуті слова або ехопраксично, зовсім безглуздо копіюють рухи присутніх у приміщенні. Мова їх беззмістовна, розірвана.

Підвидом кататонічного збудження є гебефренне збудження – хворі пустотливі, гримасують, іноді рухи вигадливі, манірні, поза неприродна, безпричинно плачуть або сміються. Їхня мова беззмістовна.

Непереборні потяги і дії – це епізодичні патологічні потяги такої сили, що хворі не можуть загальмувати їх і змушені реалізувати їх у дії. Непереборні потяги з’являються, головним чином, при психопатіях і шизофренії. Найпоширенішими є: клептоманія – прагнення красти без будь-яких стимулів і зацікавленості; піроманія – прагнення підпалювати, влаштовувати пожежі; дромоманія – нестримний потяг до бродяжництва; копролалія – потяг до вживання нецензурних виразів; садистськівбивства – потяг до вбивств з мученням жертв і отриманням насолоди від цього.


Читайте також:

  1. II. Мотивація навчальної діяльності. Визначення теми і мети уроку
  2. IІI. Формулювання мети і завдань уроку. Мотивація учбової діяльності
  3. V. Питання туристично-спортивної діяльності
  4. Абсолютні та відності показники результатів діяльності підприємства.
  5. Автоматизація банківської діяльності в Україні
  6. Автоматизація метрологічної діяльності
  7. АДАПТАЦІЯ ОБМІНУ РЕЧОВИН ДО М'ЯЗОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
  8. Адміністративна відповідальність за порушення аграрного законодавства
  9. Адміністративна відповідальність за порушення земельного законодавства
  10. Адміністративна відповідальність за порушення митних правил
  11. Адміністративна відповідальність за порушення податкового законодавства.
  12. Адміністративне правопорушення




Переглядів: 983

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Порушення емоцій | Порушення свідомості

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.