Приливні електростанції, що використовують енергію підйому води
Класифікація
Перспективні райони будівництва приливних електростанцій
Вся потужність океанських приливів на нашій планеті оцінюється в 3000 ГВт. З них приблизно 1000 ГВт розсіюється в мілководних прибережних районах, де принципово можливе зведення інженерних споруд.
Недолік простих ПЕС з одним басейном (рис. 2 а) - добова нерівномірність виробництва електроенергії. Станція працює таким чином. Затвори в греблі, що пропускають воду через гідротурбіну, залишаються закритими, поки різниця рівнів в морі і басейні не стане достатньою для роботи турбін. Коли досягається необхідний натиск, затвори відкриваються і починають працювати, пропускаючи воду в басейн або в море. Таким чином, на такій ПЕС двічі на добу впродовж 3...4 годин виробляється електроенергія, і між цими періодами станція не працює, причому робочі періоди зміщуються в часі через неспівпадання тривалості місячної і сонячної доби.
ПЕС з двома басейнами (рис. 2 б) виробляють енергію безперервно і з невеликими коливаннями протягом доби. На станції такого типа гідроагрегати встановлені в додатковій греблі, що розділяє басейн на два. У момент максимуму рівня в морі, коли верхній басейн заповнений повністю, закриваються водопропускні отвори в греблі 1. Вода через турбіни ПЕС спрацьовує в нижній басейн, також відключений від моря. Коли рівень в нижньому басейні вирівнюється з рівнем моря, що знижується при відливі, відкривають водопропускні отвори на греблі 2, і рівень в нижньому басейні слідує за рівнем моря. У цій фазі ПЕС працює на різниці рівнів верхнього басейну і моря. При мінімальному рівні відливу нижній басейн відключається від моря і продовжує заповнюватися з верхнього басейну через турбіни. Коли рівень верхнього басейну порівнюється з морським, таким, що підвищується при приливі, відкриваються водопропускні отвори в греблі 2, і ПЕС працює на воді з моря.
Будівництво гідротехнічних споруджень ПЕС з двома басейнами обходиться набагато дорожче. Представляють інтерес проекти поєднання ПЕС з одним басейном і ГАЕС, коли нічне вироблення приливної електростанції йде на заряд ГАЕС.
Рис. 2. Приливні електростанції, що використовують приливний підйом води: