Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник


ІІ. Філогенез черепа

Розвиток черепа проходить складно, так як він вміщує головний мозок, бере участь у формуванні вмістилища для органів чуття і утворює остов для початкових відділів травного і дихального апаратів, а також зубів. Крім того, голова у водних тварин несе зябровий апарат, який підлягає складній перебудові в наземних тварин. Череп розглядається як результат ускладнення переднього кінця осьового скелета.

Мозковий відділ черепа розвивається із переднього кінця хорди, навколохордових хрящів, черепних балок, розташованих попереду хорди, перетинчастих і хрящових капсул, які оточують органи чуття: нюховий, зоровий і слуховий.

Лицевий відділ черепа розвивається із вісцеральних дуг – перетинок між зябровими щілинами (зябрових перетинок).

1. У ланцетника примітивний головний мозок одягнутий сполучнотканинною перетинкою. Лицевий відділ черепа представлений сполучнотканинними потовщеннями зябрових перетинок.

2. У хрящових риб із хорди, парахордальних хрящів і черепних балок розвивається хрящова черепна коробка, дах якої зберігає перетинчасту будову. Капсули органів чуття щільно сполучаються з черепною коробкою. Лицевий відділ черепа (вісцеральний скелет) представлений хрящовими дугами: із першої і другої вісцеральних дуг розвиваються губні хрящі (розвинуті лише в риб); третьої – щелепної дуги – верхня і нижня щелепи (піднебінноквадратний і щелепний хрящі); четвертої – під’язикової дуги – під’язикова кістка (під’язиковощелепний і під’язиковий хрящі).

3. В кісткових риб хрящі, які утворюють черепну коробку і щелепи, починають костеніти. Одночасно з цим, у черепі розвиваються покривні кістки шкірного походження, які покривають і поступово витісняють похідні щелепної і під’язикової дуг. Піднебінноквадратний і щелепний хрящі, частково костеніючи, утворюють первинний щелепний суглоб.

4. В амфібій верхня і нижня щелепи складаються вже повністю із покривних кісток. Із під’язикової дуги розвивається під’язикова кістка і стремінце (стовпчик) – слухова кісточка.

В наземних тварин у зв’язку із зміною зябрового дихання на легеневе на базі нюхових ямок формується носова порожнина, яка спочатку сполучається з ротовою порожниною через первинні хоани, які згодом, у зв’язку з розвитком кісткового піднебіння, трансформувалися у вторинні хоани, що відкриваються в глотку.

5. В рептилій череп у дорослому стані повністю кістковий. У черепі черепах і крокодилів розвивається тверде піднебіння.

6. В птахів скелет голови близький до рептилій, проте не має зубів, має дзьоб.

7. У ссавців верхня і нижня щелепи повністю представлені покривними кістками. Нижня щелепа, сполучаючись безпосередньо з лускою вискової кістки, утворює вторинний щелепний суглоб, а кістки первинного щелепного суглобу входять до складу слухових кісточок (коваделка і молоточка), яких всього три (разом із стремінцем).

У зв’язку із розвитком масивної жувальної мускулатури на черепі розвиваються гребені і вилична дуга.

Таким чином, у процесі розвитку одні кістки черепа виникають за рахунок попередніх хрящів, інші – безпосередньо із сполучної тканини. Три стадії розвитку проходять: потилична, клиноподібна, скеляста частина вискової кістки, слухові кісточки, решітчаста кістка з носовими раковинами, ланки під’язикової кістки. Всі інші кістки, в тому числі покрівля черепа і лицевий відділ, є покривними кістками і проходять дві стадії розвитку.

В тварин, що не зрілонароджують, при скостенінні кісток, які утворюють покрівлю черепа, після народження залишаються м’які ділянки на стику сусідніх кісток – тім’ячко.

 


Читайте також:

 1. IV. Філогенез кровоносної системи
 2. VI. Філогенез нервової системи
 3. VІІІ. Філогенез органів чуття
 4. Вікові особливості черепа
 5. Етапи розвитку психіки у філогенезі
 6. Етапи розвитку умовно-рефлекторної діяльності в філогенезі хребетних тварин.
 7. І. Філогенез скелета тулуба і хвоста
 8. Кістки лицьового черепа
 9. Кістки мозкового черепа
 10. Розвиток психіки у філогенезі.
 11. Співвідношення онтогенезу і філогенезу. 2. Уявлення про еволюційну екологію. 3. Еволюція острівних екосистем.
Переглядів: 780

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
І. Філогенез скелета тулуба і хвоста | Філогенез скелета кінцівок

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.