Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тема: Сушіння зерна

Технологічна ефективність активного вентилювання зерно­вих мас атмосферним повітрям виражається у швидкості зміни температури зерна. При тривалому вентилюванні зерно поступово набуває температури навколишнього середовища.

Технологія і режими активного вентилювання

 

Потік повітря, який проходить крізь зернову масу, справляє різ­нобічний технологічний вплив на зерно. Під його дією змінюються газовий склад повітря у міжзер нових проміжках, температура і во­логість зерна та інтенсивність фізіологічних і мікробіологічних про­цесів у зерновій масі.

Потік повітря одночасно із зміною температури зерна викликає також зміну його вологості. Перш ніж почати вентилювання того чи іншого зернового насипу, слід переконатися, що його продування можливе і доцільне за наявних погодних умов і за станом зерна. Для цього вимірюють температуру й вологість повітря і зерна, яке підлягає вентилюванню, визначають рівноважну вологість зерна за цих умов і зіставляють її з фактичною вологістю зерна. Крім того, визначають необхідну подачу повітря, тривалість процесу вентилю­вання, оскільки в разі недостатньої подачі повітря під час вентилю­вання може відбутися розшарування насипу зерна за вологістю — пересушування нижніх і зволоження верхніх шарів, внаслідок чого збільшується тривалість його продування.

Усі перелічені вище технологічні операції, разом узяті, визнача­ють поняття технології вентилювання зернових насипів.

Для визначення вологості повітря використовують різні прилади і пристосування. Найпоширеніші з них — психрометри Августа й Асмана, а також гігрометри, гігрографи та ін. На хлібоприймальних підприємствах найчастіше користуються психрометрами.

Активне вентилювання атмосферним повітрям проводять лише тоді, коли фактична вологість зерна перевищує рівноважну на 1 % і більше. Лише коли зернова маса самозігрівається, активне вентилювання треба проводити за будь-якої відносної вологості повітря.

Активне вентилювання треба проводити згідно з установленими для кожної культури його режимами. Під режимом активного вен­тилювання розуміють:

1) питому по­дача повітря,

2) тривалість охолодження,

3) висота зернового насипу,

4) пе­ріодичність вентилювання тощо.

Питома подача повітряозначає кількість витрат його на вен­тилювання 1 т зерна протягом 1 год. Залежно від культури, волого­сті зернової маси і мети вентилювання вона коливається від 30 до 200 м3/год при висоті насипу зерна 1,5…3,5 м.

Питому подачу повітря V визначають за формулою

де n — кількість повітря, що подається вентилятором у насип зерна, м3/год;

т — маса вентильованого зерна, т.

Основним показником в розрахунку питомої подачі повітря є час, протягом якого охолоджується зерновий насип. Він залежить від вологості зерна: чим вона вища, тим більша загроза псування зерна і тим швидше треба провести його вентилювання. Загальні витрати повітря на охолодження 1 т зерна становлять 2000 м3. Щоб забезпечити охолодження зерна, наприклад, воло­гістю 22 % за 20 год, слід установити таку питому подачу повітря, яка б дорівнювала загальним витратам повітря, поділеним на тривалість охолодження: 2000 : 20 = 100 м3/т за годину.

Активне вентилювання і природне охолодження зерна різ­них культур.Насіння зернобобових культур(гороху, кормових бо­бів, квасолі та ін.) має досить високу початкову вологість і великий вміст білка (25…З0 %). Щоб запобігти погіршенню якості насіння, не можна допускати його розтріскування. Під час вентилювання температуру підігрітого повітря обмежують з урахуванням початко­вої вологості насіння (не більше 30…35 °С).

Насіння олійних культур, наприклад соняшнику, за однакових умов зберігання має вміст рівноважної вологи, відмінний від вмісту вологи у злакових. Тому для визначення можливості вентилювання насіння соняшнику слід використовувати спеціально складені таб­лиці. Насіння олійних культур можна вентилювати повітрям, піді­грітим до 60 °С. Підвищені температури повітря прискорюють про­цес сушіння, однак це призводить до нерівномірного видалення во­логи з товщини шару та пересушування нижніх і зволоження верх­ніх ділянок насипу. Технологічний процес вентилювання насіння рицини такий самий.

З дрібного насіннянайбільш поширене насіння проса. При вен­тилюванні і зберіганні треба враховувати деякі його особливості. Гладенька поверхня, кругла форма і невеликий діаметр зерен проса зумовлюють понижену шпаруватість насипу — в середньому 35 % загального об'єму. При механізованому завантаженні насіння проса у сховища насип додатково ущільнюється ще на 2…3 %, а при збері­ганні і продуванні внаслідок природного ущільнення відбувається подальше зменшення шпаруватості. Все це значно підвищує (більш як удвічі) опірність насипу насіння проса переміщенню крізь нього повітря порівняно із насипом зерна пшениці, ячменю та інших культур.

Просо містить до 5 % олії, більше половини її — в зародку. При вологості 16…17 % і температурі 24…25 °С насіння проса пліснявіє уже через 5…10 днів після закладання, при вологості 20 % і тій са­мій температурі — через 1…2 доби. Тому насіння проса з підвище­ною вологістю слід терміново вентилювати.

Особливості вентилювання проса характерні також для процесу сушіння інших дрібнонасінних культур — льону, гірчиці та ін.

На відміну від насіння проса, насип зерна кукурудзи в качанахчинить незначний опір рухові через нього повітря (цьому сприяє наявність великих проміжків між качанами). Це призводить до то­го, що повітря погано поширюється в усі боки від щілин і решіток. Рівномірному сушінню качанів кукурудзи сприяє відстань між щі­линами для виходу повітря 0,5…0,6 м. При завантажуванні качанів слід запобігати їх самообваленню і накопиченню зерен у різних міс­цях насипу.

Охолодження й підсушування качанів при вентилюванні сприя­тливо впливають на збереженість насіння кукурудзи. Завдяки на­явності в насипу кукурудзи великих міжповітряних просторів при­родна аерація в результаті конвекції є досить інтенсивною. З на­станням весняного потепління температура насипу качанів кукуру­дзи швидко підвищується і можливе їх псування внаслідок інтенси­вного розвитку плісені. Тому до початку весняного підвищення тем­ператури качани кукурудзи повинні бути просушені та обмолочені. Зберігати насіння кукурудзи треба охолодженим.

Сушіння — основна технологічна операція з приведення зерна й насіння до стійкого стану.Тільки після того, як із сві­жозібраної зернової маси видалено всю надлишкову вологу і зерно доведено до сухого стану, можна розраховувати на подальшу надій­ну збереженість продукції.


Читайте також:

  1. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. особливості побудови банківської системи в Україн
  2. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. Особливості побудови банківської системи в Україні.
  3. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. Особливості побудови банківської системи в Україні.
  4. Графоаналітичний розрахунок витрат тепла і повітря на сушіння.
  5. Дефекти зерна
  6. Дефекти, які виникають при зберіганні зерна
  7. Динаміка балансів зерна і зернобобових культур в Україні за 2002/03-2005/06 МР та прогноз на 2006/07 МР, тис. т
  8. Кінетика процесу сушіння.
  9. ЛЕКЦІЯ 2.ТЕМА: ФІЗІОЛОГІЯ МІКРООРГАНІЗМІВ
  10. Лекція 3.Тема: Мікробіологічні основи екології навколишнього середовища.
  11. Лекція 4. ТЕМА: Найважливіші біохімічні процеси збудниками яких є мікроорганізми
  12. Лекція 6. Тема: Географія сфери послуг




Переглядів: 1722

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Активне вентилювання зернових мас | Сушіння полягає у видаленні з матеріалу будь-якої ріди­ни, в результаті чого в ньому збільшується відносний вміст сухої частини.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.