Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Властивості біоценозів

Класифікація біоценозів

У процесі вивчення біоценозів склалися різні підходи до їх класифікації.

1. географічний (середовищний) полягає у розподілі біоценозів за фізико-географічними зонами.

2. історико-періодичний підхід дає змогу виділити біоценози за періодом їх існування на Землі. Най триваліший період існування мають океанічні б/ц (декілька млн. років). Вік суходільних в прісноводних б/ц значно коротший.

3. структурно-фізіологічний підхід витікає з характерної будови рослинного покриву та особливостей представників тваринного світу: тропічні ліси з мавпами, африканські савани з жирафами, американські прерії з бізонами, тундра з оленями і т.д.

4. функціональний підхід. Розрізняють мікроекосистеми (б/ц – стовбур мертвого дерева), мезоекосистеми (ліс або став) і макроекосистеми (океан).

За величиною виділяють 3 рівні угруповань: біоми, асоціації, синузії.

Біомиабо ж рослинні формації чи комплекси, являють собою однорідні угруповання, які не залежать від складу рослинності. Вони займають значний простір і регулюються макрокліматом (африканська савана, букові ліси Карпат).

Асоціаціянайменша типологічна одиниця, відзначається однорідним видовим складом, однаковою структурою і однотипними абіотичними умовами.

Синузії– мікро асоціації, екологічно і просторово відокремлена частина фітоценозу (поверхня скелі з мохами і лишайниками).

У геоботаніці до більш дрібних одиниць ніж синузія належить ярус(горизонт), який характеризується вертикальним поширенням.

До мікроасоціацій належить і консорція– сукупність організмів, що займають обмежене місцезростання і не поділяються на яруси та горизонти (стовбур дерева з фауною та флорою).

Перехід від одного б/ц до іншого може бути поступовим. Однак в усіх випадках існує перехідна зона, яка при переході від одного біому до іншого може сягати декілька десятків кілометрів. Цю перехідну зону називають екотоном.

До екотону належить перехід від поля до лісу, вкритий чагарником (узлісся). Фауна екотону як у видовому, так і в чисельному відношенні є багатшою за фауну сусідніх б/ц, оскільки тут відбувається перемішування видів. У цьому проявляється так званий „крайовий ефект” або „ефект узлісся”.


У межах існування б/ц існує ряд особливостей, які стосуються організації процесів, що в ньому відбуваються, а також зовнішніх та внутрішніх зв’язків. П.Троленом виділено 5 основних властивостей б/ц:

1. єдність біотопу і б/ц;

2. організаційні основи б/ц;

3. основи автоматії б/ц;

4. основи екологічної рівноваги;

5. основи екологічної сукцесії.

Єдність біотопу і б/ц. Усі абіотичні і біотичні компоненти. Що входять до складу б/ц, пов’язані між собою таким чином, що явища, які виникають в одних елементах системи, впливають на інші складові цієї системи. Біотоп впливає на біоценоз, який в свою чергу, діє на стан біотопу.

2. Організаційні основи б/ц. Види. Що входять до складу б/ц, пов’язані між собою біоценотичними залежностями, внаслідок яких утворилася структура, яка опирається на окремі компоненти (кормові та конкурентні).

3. Основи автоматії б/ц. Територіальна відокремленість, внутрішня організація, взаємозв’язок компонентів створюють автоматію б/ц.

4. Екологічна рівновага. В процесі еволюції природний комплекс адаптувався до умов місцезростання і вивести з цієї рівноваги можуть лише якісь зовнішні (посуха, пожежа, людська діяльність) чи внутрішні (демографічна ситуація) фактори.

5. Екологічна сукцесія. Б/ц розвивається поступово – цей процес називається сукцесією і являє собою прогрес у напрямку зростаючої стабілізації системи.



Читайте також:

  1. Аеродинамічні властивості колісної машини
  2. Аналізатори людини та їхні властивості.
  3. Аналізатори людини та їхні властивості.
  4. Атрибутивні ознаки і властивості культури
  5. Білки, властивості, роль в життєдіяльності організмів.
  6. Біосфера Землі, її характерні властивості
  7. Будова атомів та хімічний зв’язок між атомами визначають будову сполук, а отже і їх фізичні та хімічні властивості.
  8. Будова і властивості аналізаторів
  9. Векторний добуток і його властивості.
  10. Види і властивості радіоактивних випромінювань
  11. Визначення добутку на множині цілих невід’ємних чисел, його існування та єдиність. Операція множення та її основні властивості (закони).
  12. Визначення суми на множині цілих невід’ємних чисел, її існування та єдиність. Операція додавання та її основні властивості (закони).




Переглядів: 2068

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Модульне навчання | Структура біоценозу

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.021 сек.