Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Лекція № 24 режим відтворення населення.

Таблиці плідності.

Таблиці плідності визначають закономірності народжування дітей залежно від віку жінок, тривалості перебування в шлюбі або двох часових ознак разом.

У сучасній практиці демографічної статистики використовують різноманітні таблиці плідності. Одні з них описують процес плідності узагальнено, інші — з максимально можливою докладністю. Вид таблиці обирають залежно від мети дослідження, наявності необхідних відомостей, джерел їх надходження, матеріально-технічних можливостей розрахунку.

Як і в таблицях шлюбності та припинення шлюбу, де поряд з основними процесами включають і процес смертності, у таблицях плідності також є така можливість. Проте через .складність таблиць і низьку смертність жінок у дітородному віці у розвинутих країнах перевагу віддають чистим таблицям плідності.

Ці таблиці можуть бути розраховані за методами умовного і реального поколінь.

Перші характеризують закономірності плідності, притаманні поколінням сучасників, які співіснують у певному історичному періоді (періоді таблиці), тобто в роки, за які зібрані дані поточної статистики або вибіркового дослідження про народження дітей.

Таблиці, побудовані за методомумовного покоління, не повністю вільні від впливу минулого розвитку поколінь. Поняття «сучасники» об'єднує жінок різних поколінь — як тих, що тільки досягли дітородного віку, так і тих, які підійшли до його верхньої межі. В умовах, коли режим плідності активно змінюється плідність жінок старшого віку може відповідати традиційному типу, тоді як у молодих жінок уявлення про бажане число дітей у сім'ї вже змінилося згідно з сучасним типом народжуваності.

На відміну від таблиць, побудованих за методом умовного покоління, які узгоджені з переписами населення, таблиці плідності за методом реального покоління можна розраховувати безперервно, для кожного наступного покоління ровесниць. Отримана таким чином система послідовних таблиць дає змогу накопичувати відомості про зміну в часі інтенсивності плідності одноліток. Це, в свою чергу, дає можливість усунути вплив віку або тривалості перебування у шлюбі жінок або обох часових ознак разом на зміну плідності жінок у динаміці, виявити і розрахувати вплив факторів соціально-економічного характеру. Для перспективних розрахунків чисел тих, що народяться, частіше використовують таблиці, побудовані за методом умовного покоління.

Незалежно від методу побудови таблиць плідності, вони можуть бути розраховані для сукупності жінок, згрупованих за різними демографічними ознаками:

за шлюбним станом жінок (всіх жінок дітородного віку, або лише для жінок в шлюбі);

за часовою ознакою, що є в таблицях плідності групувальною ознакою її рядів розподілу: за віком - ; за тривалістю шлюбу - ; за обома ознаками - ;

за числом ймовірностей зміни вихідного демографічного стану (народити дитину або померти не маючи її);

за черговістю народження дитини.

Елементарними показниками таблиць плідності за черговістю народження є:

вік жінки при одруженні ;

тривалість перебування у шлюбі ;

число жінок, що доживають до початкового -го року перебування у шлюбі й що мають дітей (загальне число жінок );

імовірність народження чергової дитини (протилежною є імовірність збереження вихідного стану для жінок, що мають дітей, при переході від - го до року шлюбу);

число дітей різних черговостей, що народжуються на -му році шлюбу . Показник чисел тих, що доживають до -го року шлюбу, на частині таблиці народження дітей першої черговості розраховують як різницю між числом жінок, що не мають дітей на -му році шлюбу, і числом жінок, що народили першу дитину в цьому році ;

народжене число дітей -ої черговості до початку - го року шлюбу ,

де - відповідна позиція ( за черговістю народження ).

Елементарні показники аналізують за рядками – горизонтальний аналіз та за графами – вертикальний аналіз.

За аналітичними показниками рядів розподілу виявляють закономірності бездітності для років перебування у шлюбі, кратних п’яти, до його кінцевого значення при останньому ; структуру народжених за черговостями (для характеристики типу відтворення, оцінки дітності сім’ї: число жінок, які мають - дітей.

Протогенетичний інтервал – середній час між датою одруження і народження першої дитини ,

тобто це середня арифметична тривалість, шлюбу серед шлюбів, в яких народилася перша дитина, зважена за числами перших дітей.

Імовірність появи першої дитини .

Імовірність народження дитини будь-якої черговості .

Імовірність збільшення сім’ї на чергову дитину ,

де - штучна імовірність.

23.3. Аналіз продуктивності шлюбу за таблицями шлюбної плідності.

 

Поряд і аналізом закономірностей за рядками і графами таблиці, плідності розраховують деякі аналітичні показники рядів розподілу.

За ними виявляють закономірності бездітності для років перебування у шлюбі, кратних п'яти, до його кінцевого значення при останньому Бездітність — найбільш небажаний результат таблиці плідності. Він залежить від багатьох факторів. Немалий вплив на це має вік одруження. З роками дітородна здатність слабшає.

Статистикою доведена закономірність зростання безплідності з віком. Для жінок, що взяли шлюб у 20—24 роки, загроза безплідності за таблицями Л. Є. Дарського дорівнювала 3 %, а для тих, хто одружився у 30— 34 роки, вона зросла у 6 разів, загрожувала вже майже кожній п'ятій жінці й становила 18,6 %.

За показником — нагромаджене число дітей п-ї черговості до початку -го року шлюбу — розраховують структуру народжених за черговостями, що є важливою характеристикою типу відтворення, оцінкою дітності сім'ї — багатодітна, малодітна тощо. Як і аналіз бездітності, цю структуру теж отримують за даними таблиці на певному порозі життя.

На основі цього ж показника таблиці простим підсумовуванням по рядках можна визначити, скільки всього дітей всіх черговостей народилося на - му році перебування у шлюбі за формулою:

 

де — обраний поріг тривалості шлюбу; п набирає зна­чень від 1 до останньої черговості.

Третій показник — число жінок, які мають п дітей — також міститься в таблиці для будь-якого порогу життя.

Наприклад, якщо у 344 з 10000 жінок не було дітей після 10 років перебування у шлюбі, то у 9656 жінок принаймні одна дитина була.

 

Розподіл дітей чергових народжень використовують для розрахунку показників швидкості формування сім'ї, до яких належать протогенетичний, інтергенетичний інтервали і час формування сім'ї.

Протогенетичний інтервал — середній час між датою одруження і народження першої дитини.

 

Тобто це середня арифметична тривалість шлюбу серед шлюбів, в яких народилася перша дитина, зважена за числами перших дітей.

Аналогічно розраховують середні тривалості шлюбу при народженні других, третіх і наступних дітей. Для визначення інтергенетичних інтервалів беруть різницю між послідовними значеннями У загальному вигляді

 

Сума протогенетичного та інтергенетичного інтервалів, розрахована наростаючим підсумком, покаже час від одруження до народження п-ї дитини. Так, сума дорівнює середньому часу від одруження до народжен­ня другої дитини і дітей наступних черговостей. Сума всіх інтервалів дорівнює періоду, в якому сім'я збільшується за рахунок народжень — часу формування сім'ї до народження дитини останньої черговості. Так розраховують, скільки часу в середньому витрачає сім'я до народження дитини кожної черговості і всіх разом.

 

План

 

24.1. Поняття відтворення населення та його показники.

24.2. Методика обчислення сумарних показників режиму відтворення населення.

24.3. Показники середньої довжини жіночого покоління, приросту населення і співіснування поколінь.


Читайте також:

  1. Q6 розраховують тільки при нестаціонарному режимі
  2. А. Заходи, які направлені на охорону навколишнього середовища та здоров’я населення.
  3. Адміністративний устрій та окупаційний режим в Україні під час війни 1941-1945 рр
  4. Бізнес-логістика в режимі INTERNET
  5. Блок 5. Доходи та рівень життя населення.
  6. Валютний курс. Режими встановлення валютних курсів
  7. ВАЛЮТНІ РЕЖИМИ ТА ВАЛЮТНА ІНТЕРВЕНЦІЯ. ВПЛИВ ВАЛЮТНОЇ ІНТЕРВЕНЦІЇ НА ГРОШОВУ МАСУ. СТЕРЕЛІЗАЦІЯ.
  8. Вибір оптимального режиму роботи і відпочинку.
  9. Вибір оптимального розкладу (режиму) роботи в наукових організаціях.
  10. Вибір режимів обробки заготовки різанням
  11. Вибір режиму роботи нейтралі.
  12. Вибір схеми підключення абонентів залежно від режимів тиску.




Переглядів: 687

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Аналіз плідності | Поняття відтворення населення та його показники.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.042 сек.