Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Населення як суб’єкт економічних та інших суспільних процесів і явищ

План

Тема 2. Трудові ресурси і трудовий потенціал суспільства

1. Населення як суб’єкт економічних та інших суспільних процесів і явищ.

2. Відтворення населення, його природний і механічний рух.

3. Соціально-економічна категорія «трудові ресурси» та їх класифікація.

4. Кількісні та якісні показники трудового потенціалу.

5. Методи прогнозування, планування розрахунку потреби в трудових ресурсах.

 

Розвиток суспільства в значній мірі визначаються чисельністю і структурою його населення.

Населення – це всі люди незалежно від їхніх характеристик, тобто це найширше поняття для означення людських ресурсів. Разом з тим населення – це те джерело, той «матеріал», з якого утворюються всі інші угрупування людей. Тому вивчення чисельності, складу і динаміки населення надзвичайно важливе і для вивчення економіки праці.

Населення – це сукупність людей, які проживають на певній території – країні, районі, місті, регіоні,селі тощо. Саме населення, з однієї сторони, є джерелом ресурсів для ринку праці, а з іншої – споживачем, через якого створюється попит на товар. У цьому ж розумінні в економічній літературі може використовуватись категорія «народонаселення».

Населення – це природно-історична сукупність людей, яка формується і безперервно відтворюється як в процесі виробництва, так і самого життя. Воно характеризується як елемент продуктивних сил, так і як носій виробничих відносин. Водночас, існує ще третій аспект, притаманний лише населенню – відтворення самого населення.

Розвиток суспільства свідчить, що найістотніший вплив на розвиток національної економіки справляє населення, а воно характеризується нерівномірним розподілом як за територіальною ознакою, так і відповідними відмінностями за віком, статтю, освітою, професійно-кваліфікаційним рівнем.

Наявне населення – це чисельність осіб, які на момент реєстрації перебувають на території певного населеного пункту, не­залежно від місця їх постійного проживання.

Постійне населення - цечисельність осіб, які постійно, протягом тривалого часу проживають на території певного населеного пункту, незалежно від їх наявності на момент реєстрації.

Економічно активне населення – населення обох статей віком від 15 до 70 років, яке протягом певного періоду забезпечує пропозицію робочої сили для виробництва товарів та послуг. До економічно активних відносяться особи, зайняті економічною діяльністю, яка приносить доход (зайняті), та безробітні (у визначенні МОП). Кількість зазначених категорій розраховується на підставі даних щоквартальних вибіркових обстежень домогосподарств з питань економічної активності населення.

Економічно неактивне населення (поза робочою силою) – особи, які не можуть бути класифіковані як «зайняті» або «безробітні».

До складу цієї категорії населення включаються:

§ учні та студенти;

§ пенсіонери;

§ особи, які зайняті в домашньому господарстві, вихованням дітей та доглядом за хворими;

§ особи, які зневірились знайти роботу;

§ інші особи, які не мали необхідності у працевлаштуванні та ті, що шукають роботу, але не готові приступити до неї найближчим часом.

Населення, зайняте в галузях економіки – особи, які працюють за наймом на державних, колективних (включаючи колективні сільськогосподарські підприємства), громадських та приватних підприємствах, установах і організаціях; міжнародних організаціях; зайняті в особистому підсобному сільському господарстві; у селянських (фермерських) господарствах та інші.

Населення, зайняте в усіх сферах економічної діяльності – особи працездатного віку, старші за працездатний вік, та підлітки, які впродовж року (або певного періоду) були зайняті економічною діяльністю – працювали за наймом або самостійно, роботодавці та безкоштовно працюючі члени їх сімей, незалежно від характеру роботи (постійна, тимчасова, сезонна, випадкова, разова), а також ті, хто самостійно забезпечував себе роботою в інших сферах економічної діяльності. До кількості зайнятого населення не враховуються: учні працездатного віку, які навчаються з відривом від виробництва (денна форма навчання), військові строкової служби та жінки, які перебувають у відпустці з вагітності, пологів та догляду за дитиною до досягнення нею віку згідно з чинним законодавством, а також іноземні громадяни.

Населення, зайняте в інших сферах економічної діяльності- особи, які очолюють приватні, індивідуальні або сімейні підприємства, та безкоштовно працюючі члени їх сімей, особи, зайняті індивідуальною (самостійною) трудовою діяльністю, служителі релігійних культів та інші.

Населення, зайняте на підприємствах, в установах, організаціях державної форми власності – особи, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, заснованих на загальнодержавній та комунальній (власності адміністративно-територіальних одиниць) формах власності.

Населення, зайняте на підприємствах, в організаціях колективної форми власності- особи, які працюють на підприємствах, в організаціях, заснованих на спільному володінні майном, що дає право одержувати дивіденди на індивідуальну долю в залежності від результатів роботи підприємства, організації. До них відносяться орендні, кооперативні підприємства, акціонерні товариства закритого та відкритого типу, господарські об'єднання та інші.

Населення, зайняте у сфері приватної форми власності - особи, зайняті: на індивідуальних, сімейних, приватних підприємствах; особи, які самостійно забезпечують себе роботою; підприємці, зайняті в селянському (фермерському) господарстві, зайняті в особистому підсобному сільському господарстві та інші


Читайте також:

  1. H) інноваційний менеджмент – це сукупність організаційно-економічних методів управління всіма стадіями інноваційного процесу.
  2. IV. Відмінність злочинів від інших правопорушень
  3. А. Заходи, які направлені на охорону навколишнього середовища та здоров’я населення.
  4. А/. Фізичні особи як суб’єкти цивільного права.
  5. Аверсивную терапію використовують, як правило, при лікуванні алкоголізму, нікотиновій залежності і деяких інших захворювань.
  6. Автоматизація виробничих процесів
  7. Агностик, суб’єкт пізнання, субстанція
  8. Адміністративний поділ, площа і населення українських земель у складі Речі Посполитої в першій воловині ХVІІ ст.
  9. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  10. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  11. Амортизація інших необоротних матеріальних активів
  12. Аналіз диференціації населення за доходами




Переглядів: 1969

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Місце праці в системі сучасних наук | Відтворення населення, його природний і механічний рух.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.