Методи державного регулювання національної економіки
Метод регулювання – це конкретний спосіб (прийом), за допомогою якого здійснюється вплив на соціально-економічні процеси, що відбуваються у суспільстві. Сукупність способів (прийомів) впливу держави на соціально-економічні процеси, тобто сукупність методів державного регулювання економіки являють собою методику державного регулювання економіки.
Різноманіття об’єктів, цілей та задач державного регулювання ринкової економіки зумовили необхідність використання різноманітних методів впливу на соціально-економічні процеси. У свою чергу це зумовлює необхідність їх класифікації. Методи регулювання національної економіки прийнято класифікувати за різними ознаками (див. рис. 6.3.).
Методи державного регулювання розроблюються та реалізуються офіційними виконавчими, законодавчими та судовими органами, оформлюються у вигляді законів, норм, інструкцій, указів. Суспільне регулювання здійснюється суспільними організаціями, що переслідують мету захисту законодавчо закріплених прав усіх учасників економічного процесу, як споживачів, так і виробників.
Методи прямого регулюванняпрямо спрямовані на досягнення бажаного результату. Методи опосередкованого впливустворюють сприятливі умови для досягнення бажаного результату за допомогою певних важелів та стимулів.
Прийоми впливу, засновані на силі державної влади, утворюють адміністративний метод державногорегулювання.
До бюджетного методу відносять інструменти, засновані на використанні ресурсів Державного бюджету.
Грошово-кредитний метод базується на функціях Національного банку.
Способи впливу держави на соціально-економічний розвиток країни за допомогою податків, а також завдяки використанню податкових пільг об’єднуються в податковий метод.