Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Доступ до даних за допомогою мови SQL

Робота у багатокористувацьких середовищах

Забезпечення безпеки

Деякі СУБД мають засоби безпеки даних. Такі засоби забезпечують виконання наступних операцій:

§ шифрування прикладних програм;

§ шифрування даних;

§ захист паролем;

§ обмеження рівня доступу (до бази даних, до таблиці, до словника, для користувача)

Найвищий рівень безпеки даних реалізовано у СУБД dBASE. Адміністратор може призначати системі різні права доступу на рівні файла, поля, а також організовувати автоматичне шифрування даних.

Хорошими характеристиками забезпечення безпеки відрізняється ACCESS 2.0. В ньому передбачено призначення паролів для індивідуальних користувачів або груп користувачів і присвоєння різних прав доступу окремо таблицям , запитам, звітам, макрокомандам або новим об‘єктам на рівні користувача або групи.

Практично всі розглянуті СУБД призначені для роботи у багатокористувацьких середовищах, але володіють різними можливостями.

Обробка даних у багатокористувацьких середовищах передбачає виконання програмним продуктом наступних функцій:

§ блокування БД, файла, запису, поля;

§ ідентифікацію станції, яка встановила блокування;

§ оновлення інформації після модифікації;

§ контроль за терміном та повторення звернення;

§ обробку транзакцій;

§ роботу з мережевими системами (LAN Manager, Net Ware, Unix);

Транзакція —послідовність операцій користувача над базою даних, яка зберігає її логічну цілісність

Найкращими можливостями для роботи у багатокористувацьких середовищах володіють СУБД Paradox, Access, dBASE.

Імпорт –експорт

Ця характеристика відображає:

§ можливість обробки СУБД інформації, яка підготовлена іншими програмними засобами;

§ можливість використання іншими програмами даних, які сформовані засобами СУБД, яка розглядається.

Особливий інтерес представляють наступні формати файлів: ASII–файли, .DBF, .WK*, .XLS.

 

Мова запитів SQL(Structured Query Language) реалізована у популярних СУБД для різних типів ЕОМ або як базова, або як альтернативна. В силу свого широкого використання є міжнародним стандартом мови запитів. Мова SQL представляє розвинуті можливості як кінцевим користувачам, так і спеціалістам в області обробки даних.

СУБД мають доступ до даних SQL у наступних випадках:

§ бази даних сумісні з ODBC (Open Database Connectivity — відкрите з‘єднання баз даних);

§ реалізована природна підтримка SQL –баз даних;

§ можлива реалізація SQL –запитів локальних даних.

Багато СУБД могуть "прозоро" підключатись до вхідних SQL–підсистем за допомогою ODBC або драйверів, які є їх частиною, тому існує можливість створення прикладних програм для них.

Access і Paradox працюють з джерелами SQL–даних, які сумісні з системою ODBC.

FoxPro постачається з додатковими бібліотеками, які забезпечують доступ до SQL–баз даних, спроможним працювати сумісно з системою ODBC, але ця можливість менш інтегрована, чим засоби первинного введення інформації в Access і Paradox.

Можна безпосередньо управляти базами даних Access за допомогою мови SQL і передавати наскрізні SQL–запити сумісним з специфікацією ODBC SQL–базам даних, таким як MS SQL Server і Oracle, так що Access здатна служити засобом розробки масштабуємих систем клієнт–сервер.

 

Можливості запитів і інструментальні засоби розробки прикладних програм

СУБД, які орієнтовані на розробників, володіють розвиненими засобами для створення додатків. До елементів інструментарію розробки додатків можна віднести:

§ потужні мови програмування;

§ засоби реалізації меню, екранних форм введення–виведення даних і генерації звітів;

§ засоби генерації додатків (прикладних програм);

§ генерацію файлів, які виконуються.

Функціональні можливості моделей даних доступні користувачу СУБД дякуючи її мовним засобам.

Реалізація мовних засобів інтерфейсів може бути здійснена різними способами. Для висококваліфікованих користувачів (розробників складних прикладних систем) мовні засоби частіше за все представляються в їх явній синтаксичної формі. В інших випадках функції мов можуть бути доступні непрямим, опосередкованим чином, коли вони реалізуються у формі різного роду меню, діалогових сценаріїв або таблиць, які заповнює користувач. За такими вхідними даними інтерфейсні засоби формують адекватні синтаксичні конструкції мови інтерфейсу і передають їх на виконання або включають в програмний код додатку (програми), який генерується. Інтерфейси з не наявним використанням мови широко використовуються в СУБД для персональних комп‘ютерів. Прикладом такої мови є QBE (Query–By–Example)

Мовні засоби використаються для виконання двох основних функцій:

§ описання представлення бази даних;

§ виконання операцій маніпулювання даними.

Перша з цих функцій забезпечується мовою описання (визначення) даних (МОД). Описання бази даних засобами МОД називається схемою бази даних. Воно включає описання структури бази даних і накладених на неї обмежень цілісності в рамках тих правил, які регламентовані моделюю даних СУБД, яка використовується. МОД деяких СУБД забезпечує також можливості накладання обмежень доступу до даних або повноважень користувачів.

МОД не завжди синтаксично оформлюється у вигляді самостійної мови. Вона може бути складовою частиною єдиної мови даних, яка поєднуює можливості визначення даних і маніпулювання даними.

Мова маніпулювання даними (ММД) дозволяє запитувати передбачені в системі операції над даними з БД.

Є багаточисельні приклади мов СУБД, які об‘єднують можливості описання даних і маніпулювання даними в єдиних синтаксичних рамках. Популярною мовою такого роду є реляційна мова SQL.

СУБД dBASE IV і FoxPro підтримують мову програмування хBASE, який до цих пір є важливим стандартом для баз даних.

Починаючи з FoxPro 2.6, хBASE–програми працюють у віконному режимі і має подіїно–управляємі якості. При складані прикладної програми FoxPro використовує диспетчер проекта, який управляє різними файлами початкового тексту і даних. Ця складова відслідковує індивідуальні елементи: програми, набори екранних форм, звіти і файли баз даних і дозволяє компілювати прикладну програму в виконуючий файл.

Мова програмування Access Basic містить функції забезпечення зв‘язку по протоколу OLE, який дозволяє управляти об'єктами з інших прикладних програм сумісних з OLE. Крім того ця мова дозволяє створювати об‘єкти баз даних (запити, таблиці), змінювати структуру бази даних і створювати індекси беспосередньо з прикладної програми.

Всі розглянуті програмні засоби володіють автоматизованими засобами створення екранних форм, запитів, звітів, меню, наклейок, стандартних листів. Для створення вказаних візуальних і структурних об‘єктів ряд СУБД використовує спеціальні інструментальні засоби, які називаються "майстрами" або "чаклунами".


Тема 4. Основи технології роботи в СУБД

1. Команди для виконання типових операцій

2. Узагальнена технологія роботи

1. КОМАНДИ ДЛЯ ВИКОНАННЯ ТИПОВИХ ОПЕРАЦІЙ

Типова структура інтерфейсу

При роботі з СУБД на екран виводяться робоче поле і панель управління. Панель управління при цьому містить меню, допоміжну область управління і рядок підказки. Розміщення цих областей на екрані може бути довільним і залежить від особливостей конкретної програми. Деякі СУБД дозволяють виводити на екран вікно директив (командне вікно) або рядок команд. Познайомиться з виглядом екрану цих програмних засобів можна на прикладі вікна СУБД Access (рис. 26).


Рис. 26. Основні компоненти вікна СУБД Access

Рядок меню містить основні режими програми. Кожне меню має під меню, яке містить перелік команд. Деякі команди підменю мають власне підменю.

Допоміжна область управління включає:

P рядок стану;

P панелі інструментів;

P вертикальну та горизонтальну лінійки прокрутки.

У рядку стану (статутному рядку) відображається поточний режим роботи програми, ім’я файла поточної БД тощо. Панель інструментів (піктографічне меню) містить визначену кількість кнопок (піктограм), які призначені для швидкої активізації виконання визначених команд меню і функцій програми. Щоб відобразити на екрані області таблиці бази даних, форми або звіту, які на ньому в даний час не відображені, використовують вертикальну або горизонтальну лінійки прокрутки.

Рядок підказки призначений для повідомлень користувачу відносно його можливих дій у даний момент часу.

Важлива особливість СУБД — це використання буферу обміну проміжного збереження при виконанні ряду операцій. Буфер обміну використається при виконанні команд копіювання і команд переміщення для тимчасового зберігання даних, які копіюються або переміщуються, після чого вони направляються за новою адресою. При знищені даних вони також потрапляють до буфера обміну. Зміст буферу зберігається до тих пір, поки в нього не будуть записані нові данні.

Програми СУБД мають достатню кількість команд, у кожної з яких можливі різні параметри (опції). Така система команд разом з додатковими опціями утворюють меню з своїми особливостями для кожного типу СУБД. Вибір певної команди меню здійснюється одним з наступних двох способів:

P за допомогою курсору миші, шляхом наведення на необхідній команді курсору, і за допомогою клавіатури, використовуючи клавіши управління курсором та клавіші введення. (F10→ меню → enter → клавіші управлення курсором → enter)

P після активізації меню, введенням з клавіатури підкресленої літери у рядку меню (F10→ меню → підкреслена літера)

Отримати додаткову інформацію про команди, які складають меню СУБД, та їх використання можна, викликавши режим довідки.

Сукупність команд СУБД умовно може бути розділена на наступні типові групи:

¨ команди для роботи з файлами;

¨ команди редагування;

¨ команди форматування;

¨ команди для роботи з вікнами;

¨ команди для роботи в основних режимах СУБД (таблиця, форма, запит, звіт);

¨ отримання довідкової інформації.


Читайте також:

  1. Аналіз економічноїї політики за допомогою моделі Мандела-Флемінга. Випадки вільного та фіксованого валютного курсів.
  2. Аналіз паралельного інтерейсу з DSP-процесорами: запис даних в ЦАП, що під’єднаний до адресного простору пам’яті
  3. Аналіз паралельного інтерфейсу з DSP-процесорами: читання даних з АЦП, що під’єднаний до адресного простору пам’яті
  4. Аналіз статистичних даних про склад та плинність кадрів, які обіймали керівні
  5. Аналіз та інтерпретація одержаних даних
  6. Аналіз цін конкурентів проводиться за допомогою
  7. Архіватори даних.
  8. Архітектура баз даних
  9. Аудит розрахунків за відшкодуванням завданих збитків
  10. Бази даних АС ДЗК
  11. Бази даних як засіб зберігання й обробки інформації
  12. Банки даних




Переглядів: 1513

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Огляд СУБД | Команди форматування

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.