Доменна піч (мал. 3.1.1) є шахтною піччю. У неї виділяють: колошник, шахту, розпар, заплечики та горно. Через колошниковий затвор в доменну піч завантажують шихту. Шахта має конусоподібну форму, що дозволяє вільно опускатися шихті. На рівні розпару та заплечиків утворюється губчасте залізо, яке потім навуглецьовується, плавиться і стікає в горно. Заплечики звужуються до горна і утримують тверду шихту в розпарі та шахті.
В горні на лещаді накопичується рідкий чавун. Його густина 6900 кг/м , а густина шлаку приблизно 2500 кг/м , тому над чавуном знаходиться шар шлаку. Накопичені шлак та чавун випускаються в чавуновозні та шлакові ковші, через льотки, розташовані в нижній частині горна. Температура чавуну при випуску - 1300-1450°С, шлаку - на 40-80°С вища.
Окислювальне повітря (дуття) для горіння палива подається крізь фурми під тиском до 500 кПа, попередньо воно підігрівається в регенеративних печах - повітронагрівачах. На колошнику знаходиться засипний апарат та газовідвід для доменного газу.