Вимірювання електричного опору можна провадити де-кількома методами. Для технічних вимірювань використовують електровимірювальні прилади прямого перетворення. Точні (метрологічні) виміри здійснюють за допомогою компенсаторів або мостів постійного сруму.
Цей метод міститься у застосуванні омметрів, які побудовані за схемами послідовного або паралельного з`єднання магнітоелектричного вимірюального механізма прилада із вимірювальним опором. Приклади таких схем ілюструють рисунки а і б.
а б
Тут Rо –опір обмотки вимірювального механізма омметра, Rд – опір додаткового резистора, що входить до схеми омметра, Rі – внутрішній опір джерела живлення Е омметра, Rх – вимірювальний опір, ключ К.Послідовна схема а застосовується для вимірювання великіх (100 і більше Ом опору),паралельна схема б застосовується для вимірювання малих опорів. Відхілення показчика омметра є функцією вимірювального опору, але воно залежить і від значення ЕРС джерела живлення. Тому для виключення впливу на показ омметра значення Е в омметрах передбачається регулювальний пристрій (Rд), за допомогою якого в послідовній схемі при закритому ключі К встановлюють стрілку омметра в нульове положення, а в паралельній схемі б, при розіменому ключі стрілку омметра встановлюють на відмітку «¥».
Дуже великі (більше ніж 1 МГОм) опори (ізоляції) вимірюються мегометрами, які складаються з генератора постійного струму підвищєної напруги (250, 500,1000,2500 В) і логометричного вимірювача. Генератор приводиться в дію вручну або живиться від мережі чі автономного джерела живлення.