Вимірювання електричного опору компенсаційним методом.
Схема вимірювання опору за допомогою компенсатора має такий вигляд:
П
I І RX RN
Тут П - потенціометр (компенсатор постійного струму)
RX – вимірюваний опір
RN – зразковий опір
Пр – премикач потенціометра з RX на RN
Суть цього метода в тому, що компенсатор почерзі вимірює спад напруги на послідовно з’єднаних вимірювальному і зразковому опорі при незмінному за час вимірювання струмі, який протікає через RX і RN. Очевидно, що при цьому
і при
Звідси одержуємо
.
Для одержання високої точності вимірювання дуже важливо те, що результмт вимірювань не залежить від опору зєднувальних проводві, пояснюється це тим, що опір у полі RX і RN може впливати тільки на струм І від значення якого результат вимірювання не залежить, а опір зєднувальних проводів кола П-RX або П-RN знаходиться в контурі нуль-індикатора потенціометра, де в мометр вимірювання струм через нуль-індикатор дорівнює нулю.
Методична похибка компесаційного метода виявляється при RX ¹ RN і при значній різниці RX і RN може бути досить великою. Тому при вимірюваннях потрібно вибирати значення RN одного порядку зі значенням RX .
Крім того для запобігання похибки вимірювання через нестабільність струму під час вимірювання рекомендується виконувати вимірювання за замкненим циклом:
При цьому покази компенсатора при повторних вимірюваннях мають співпадати.
Вимірювання опору мостовим методом застосовується досить рідко, бо не відміну від компенсаційного метода мостовий метод має той недолік, що опір зєднувальних між вимірювальним опором і мостом проводів впливає на результат вимірювання. Тому тут треба використовувати колібровані зєднувальні проводи.