Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



У відповідь на зрушення температуризмінюється характер зкспрессіі генів

Адаптація до зміни температури включає синтез багатьох нових білків ─ одних у випадку холодового шоку, інших у випадку теплового шоку. При культивуванні Е. соli пониження температури з 37 ° С до 10 ° С призводить до індукції ряду генних продуктів, частина з яких може накопичуватися в клітинах, складаючи значну частку загального клітинного білка. Аналогічні дані отримані для бактерій інших родів, як грампозитивних, так і грамнегативних. Більшість з генів холодового шоку можуть бути індуковані також додаванням антибіотиків, що пригнічують трансляцію; можливо, в якості сенсорів холодового шоку виступають самі рибосоми. Регуляція транскрипції генів холодового шоку частково зумовлена ​​специфічністю комплексів РНК-полімерази-ppGpp до промотора.

У міру подальшого зниження температури в клітинах починає утворюватися лід, і це викликає загибель бактерій. Кристали льоду, які утворюються всередині клітин ушкоджують білки і мембрани, визиваючи втрату цілісності клітини. В результаті при дуже низьких температурах у деяких мікроорганізмів відбувається накопичення осморегуляторних речовин, і це може захищати деякі білки від пошкодження льодом. Окремі бактерій володіють здатністю регулювати утворення льоду завдяки наявності центрів його кристалізації в білках зовнішньої мембрани (наприклад, у Pseudomonas syringae;

У відповідь на тепловий шок при підвищенні температури до верхньої межі діапазону росту, тимчасово в 10-50 разів збільшується рівень експресії окремих білків, які називаються білками теплового шоку. У Е. соli відповідні гени транскрибуються РНК-полімеразою тільки в тому випадку, якщо вона несе специфічну сигма-субодиницю σ32 замість σ70, яка використовується для експрессіі генів, що забезпечують ріст в звичайних умовах . Подібна відповідь спостерігається у різних бактерій, а також у більшості еукаріот, і в даний час ясно, що білки теплового шоку прокаріотів і еукаріот представляють собою аналоги, які виконують, очевидно, одні й ті ж функції. У Е. соli відомий також другий набір генів, що активуються при дуже високій температурі; їх експрессія залежить від особливого сигма-фактора σ24. Функції цих генів включають деградацію білків, збірку і укладку молекул білків (за участю білків-шеперонів), а також синтез ДНК. Крім того, відповідь на тепловий шок значно перекривається з реакціями на інші стреси, наприклад при тепловому шоці спостерігається синтез каталази ─ білка окисного шоку, який при високій температурі забезпечує виживання завдяки, видаленю пероксидів, утворення яких підсилюється з підвищенням температури.

Синтез багатьох білків теплового шоку стимулюється також додаванням етанолу в високій концентрації (4-10%), УФ-опроміненням або обробкою налідиксовою кислотою (інгібітор ДНК-гірази). У цих випадках утворюються перекриваючі групи білків, що відбивають існування загальних механізмів реакції клітин на стрес, безпосередньо займаючи структуру білків або цілісність ДНК. Інші фізіологічні стреси (зміни рН, осмотичного тиску, вміст О2), ймовірно, не індукують синтез білків теплового шоку.

Білки теплового шоку складають частину звичайного набору клітинних білків, але для виживання в екстремальних умовах вони потрібні в підвищених концентраціях. Так, білок σ32 необхідний для росту Е. соli при температурі 16-44° С.


Читайте також:

  1. I. Загальна характеристика політичної та правової думки античної Греції.
  2. II. ВИРОБНИЧА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРОФЕСІЇ
  3. II. Морфофункціональна характеристика відділів головного мозку
  4. IV. Перевірка розв’язання і відповідь
  5. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  6. VII. Нахождение общего решения методом характеристик
  7. Аварії на хімічно-небезпечних об’єктах та характеристика зон хімічного зараження.
  8. Автобіографія. Резюме. Характеристика. Рекомендаційний лист
  9. Автокореляційна характеристика системи
  10. Активний бюджетний дефіцитхарактеризу­ється спрямуванням коштів на інвестування еко­номіки, що сприяє зростанню ВВП.
  11. Активний характер соціальної політики.
  12. Акустичні характеристики порід




Переглядів: 744

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Фізіологічна адаптація до зміни температури | Бактерій регулюють рН цитоплазми

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.