Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


У.Секреторна діяльність шлункових залоз.

Шлункові залози поділяються на власні, кардіальні, пілоричні.

1)Власні залози шлунка – розташовані в ділянці тіла й дна. Вони побудовані із головних клітин (виробляють пепсиногени), парієнтальних = обкладкових (виробляють соляну кислоту), додаткові клітини (виробляють слиз). Їх сумарна діяльність забезпечує секрецію шлункового соку (2-2,5 л). Шлунковий сік – безколірна, прозора рідина, яка містить соляну кислоту. Його рН становить 1,5-1,8. Склад соку:

А) пепсиноген – профермент, який у порожнині шлунка перетворюється на активну форму ферменту – пепсин, що має здатність гідролізу вати (розщепляти) білкм;

Б) Хімозин – розщеплює білки молока (звурдження), виробляється переважно у дитячому віці;

В)Желатиназа – розщеплює сполучної тканини – желатин.

 

Г) НCl – викликає денатурацію і набубнявіння білків, сприяє їх розщепленню пепсинами, створює кисле середовище у шлунку( в ньому активні пепсини), звурджує молоко, регулює потрапляння харчової грудки в кишку, має бактерицидну дію, бере участь в регуляції вироблення слизової оболонки 12-палої кишки гормону секретину і ферменту ентерокінази. Шлунковий сік вміщує 0,4-0,5 % соляної кислоти (нормальна кислотність щлункового соку).

Д) Мукоїд або муцин (слиз) – утворює оболонку, яка захищає слизову від хімічних і механічних подразнень.

Є) Внутрішній фактор Касла – виробляється обкладовими клітинами. Він забезпечує всмоктування вітаміну В12. При відсутності фактора виникає анемія.

Ж) Ліпаза – гідроліз жирів молока.

2) Кардіальні і пілорічні залози розміщені в однойменних ділянках шлунка. Їх клітини продукують слиз та ферменти-дипептидази. До їх складу також входять значна кількість ендокринних клітин.

Регуляція виділення шлункового соку.

1) Нервові механізми

2) Гуморальні механізми

Розрізняють 3 фази секреції:

І. Мозкова фаза – складнорефлекторна, тобто шлунковий сік виділяється умовно- і безумовно рефлекторно:

А) умовні рефлекси – викликають виглядом, запахом, словом про їжу;

Б) безумовні рефлекси – при потраплянні їжі в рот. Збудження надходить у довгастий мозок, а звідти – по блукаючому нерву – до шлунка, стимулюючи виділення «апетитного» шлункового соку.

ІІ. Шлункова фаза – починається з моменту надходження харчової грудки в шлунок. Вона зумовлена нервовими і гуморальними механізмами.

1) Нервовий механізм. Харчовий хімус, заповнюючи шлунок, подразнює механорецептори слизової, імпульсація по аферентним волокнах блукаючого нерва передається в секреторний центр довгастого мозку і звідти по еферентних волокнах в складі того ж блукаючого нерва повертається до залоз шлунка, стимулюючи їх діяльність.

2) Гуморальний механізм. Гуморальними подразниками є гастрит, ацетилхолін.

А) Гастрит виробляється клітинами слизової шлунка і активується тільки в кислому середовищі. Із шлунка цей гормон всмоктується в кров і через неї діє на залозистий апарат шлунка, активуючи його. Вивільнення гастрину посилюється продуктами гідролізу білків, екстрактивними речовинами м’яса й овочів.

Б) Гістамін – утворюється в слизовій шлунка, стимулює шлункову секрецію. Його виділення посилюється в присутності ацетилхоліну і гастрину. Дія гістаміну опосередковується також через кров.

ІІІ. Кишкова фаза – починається з моменту надходження першої порції кислого хімусу в дванадцятипалу кишку. Впливи з кишки на шлункову секрецію здійснюється через:

1)Нервові механізми – подразнення йдуть з механо- і хеморецепторів кишки через секреторний блукаючий нерв. Рефлекторно посилюється шлункова секреція, активується перетравлення хімусу.

2) Гуморальні механізми – регулюються гормонами ШКТ:

А)Секретин, холецистокінін-панкреозимін – гальмують секрецію залоз шлунка, але стимулюють виділення пепсиногену. Вони виділяються слизовою кишки, коли надходить кислий вміст шлунка в 12-палу кишку.

Б) Продукти гідролізу жиру – підвищують виділення холецистокініну-панкреозиміну, що також гальмує шлункову секрецію в кишковій фазі.

В) Ентерогастрин, серотонін, соматостатин – гальмівний вплив на секрецію залоз шлунка.

Г) Продукти гідролізу білків – стимулюють шлункову секрецію.

Д) Біль, негативні емоції, посилена фізична робота – гальмують виділення шлункового соку через симпатичну нервову систему.


Читайте також:

 1. Адвокатська діяльність
 2. Актове діловодство. Діяльність судів. Ведення актових книг
 3. Англійська система фізичного виховання. Діяльність Томаса Арнольда.
 4. Антимонопольна діяльність держави
 5. Антимонопольна діяльність держави.
 6. Аудиторська фірма — юридична особа, створена відповідно до законодавства, яка здійснює виключно аудиторську діяльність.
 7. Банківська діяльність
 8. Банківська діяльність у сфері надання фінансових послуг
 9. Банківська діяльність у сфері надання фінансових послуг.
 10. Болота та їх геологічна діяльність
 11. Валютні біржі та їх діяльність
 12. Взаємодія органів слідства з підрозділами, уповноваженими здійснювати оперативно-розшукову діяльність, при розслідуванні злочинів
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ІІ. Ферменти. Типи травлення: порожнисте, мембранне, внутрішньоклітинне. Механізм регуляції травлення. | УІ. Моторна функція шлунка. Її регуляція.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:


 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.