Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Поняття соціальної сфери і її структура

ПЛАН

ТЕМА: СОЦІАЛЬНА СФЕРА ЖИТТЯ СУСПІЛЬСТВА

Опорний конспект лекції

Кафедра філософії

 

 

з курсу «ФІЛОСОФІЯ»

на тему:

«СОЦІАЛЬНА СФЕРА ЖИТТЯ СУСПІЛЬСТВА»

для студентів ІІ курсів усіх факультетів

 

Полтава-2009

 

1. Поняття соціальної сфери і її структура

2. Соціальна структура суспільства

3. Соціальні спільності: сім’я, рід, плем’я, народність, клас, нація

Процеси становлення і розвитку сучасного суспільства, його подальшої демократизації, орієнтації діяльності всіх соціально-політичних інститутів на людину, коло її основних проблем життєдіяльності привертають значну увагу до вивчення соціальної сфери суспільства, до пошуку нових шляхів її подальшого вдосконалення. Ця сфера поряд з економічною, політичною і духовно-культурною охоплює весь простір життя людини від умов її праці і побуту в сім’ї, здоров’я та дозвілля до соціально-класових і національних відносин. Дійсно, класи, нації, народності, трудові колективи, сім’ї, різноманітні формальні і неформальні групи, соціальні прошарки та інші спільності людей, їх взаємовідносини, функціонування та розвиток складають основний зміст соціальної сфери.

Недооцінка ролі і значення соціальної сфери в житті людей знаходить своє відтворення у недостатньому врахуванні специфіки інтересів класів, соціальних груп, націй та народностей, трудових колективів, окремих людей, у недостатній увазі до соціальної сторони їх праці, побуту, що призвело до зниження зацікавленості людей у результатах праці, зростання безвідповідальності, настроїв утриманців, до послаблення контролю і дисципліни, поширення пияцтва, наркоманії, злочинності, різних форм аморальної поведінки.

Статус соціальної сфери суспільства визначається наявністю в ній особливих, тільки їй належних соціальних відносин. Термін “соціальне” завжди використовувався вченими у випадках дослідження природи взаємовідносин людей, факторів і умов їх життєдіяльності, становища й ролі людини в суспільстві. Соціальні відносини – це відносини людей, соціальних спільностей, груп стосовно їх однакового чи різного соціального статусу і ролі в суспільстві, рівності і нерівності, комфортності і дискомфорту, справедливості і несправедливості в розподілі суспільних благ, зорганізованості, співробітництва чи девіантності, конфліктності. Це відносини типу: “людина-людина”, “людина-група”, “суспільство”, “група-суспільство”, які є орієнтованими перш за все на оточуюче середовище, його думку і його реакції. Тобто, сфера соціального життя суспільства – це відносно самостійна, цілісна підсистема суспільства, що характеризується діяльністю людей як представників соціальних спільностей і відносинами, які виникають між ними з приводу рівності і нерівності їх місця в суспільстві. Ця сфера характеризує соціальне становище (статус) людей, ступінь реалізації їх соціального самовідчуття.

Як і інші (економічна, політична, духовна) підсистеми суспільства, соціальна сфера, соціальна система суспільства теж має свою чітку структуру. Основними структурними компонентами соціальної сфери є соціальна структура, соціальні зв’язки організації та управління, закріплюючи спеціальні формування (соціальні інститути: політичні, правові, економічні, освітні, релігійні, культурні тощо). Таким чином, не слід ототожнювати поняття “соціальна структура суспільства” і “соціальна сфера його життя” (соціальна система). Соціальна структура є головною складовою частиною соціальної системи, основними елементами якої є сукупність усіх соціальних спільностей людей і соціальних відносин між ними. Вона фіксує суспільну систему більше в статиці, в органічній єдності взаємопоєднаних елементів, сфера ж соціального життя більше звертається до аналізу динаміки структурної організації суспільства, вона є соціальна структура в дії.

Оскільки суттєву, змістову частину соціальної сфери життя суспільства становить соціальна структура, розглянемо її більш детально.

 


Читайте також:

  1. II. Поняття соціального процесу.
  2. III. Географічна структура світового ринку позичкового капіталу
  3. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  4. VІ. План та організаційна структура заняття
  5. А/. Поняття про судовий процес.
  6. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  7. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  8. Адміністративно – територіальний устрій і соціальна структура Слобожанщини у половині XVII – кінці XVIII століття
  9. Акти з охорони праці, що діють в організації, їх склад і структура.
  10. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  11. Активний характер соціальної політики.
  12. Актуальність проблеми професійної етики соціальної роботи




Переглядів: 1758

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Державне мито | Соціальна структура суспільства

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.