Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Поняття операційної системи

Рис.8.2

Прикладне ПЗ

 

Прикладне програмне забезпечення працює під управлінням систем­ного ПЗ, зокрема операційних систем. Воно включає пакети приклад­них програм (ППП) і робочі програми.

Пакет прикладних програм(ППП) - це комплекс програм, призна­чений для розв'язання задач певного класу (функціональна підсистема, бізнес-додаток).

Пакети прикладних програм є могутнім інструментом автоматизації розв'язуваних користувачем задач, практично цілком звільняючи його під необхідності знати, як виконує комп'ютер ті чи інші функції й про­цедури з обробки інформації.

Зараз є широкий спектр ППП, що розрізняються за своїми функціо­нальними можливостями і способами реалізації. Наведемо деякі приклади.

 

Текстові редактори- програми, які використовуються для обробки текстової інформації. Такі програми дозволяють не тільки набирати текст, а й здійснювати складне його форматування. На сьогоднішній день найпоширенішим текстовим редактором є Microsoft Word фірми Microsoft, який входить в офісний пакет Microsoft Office. Також на ринку присутні такі продукти: Star Office (фірма Sun), Open Office (спільна розробка багатьох програмістів усього світу, абсолютно безкоштовний).. До цього класу слід віднести настільні видавничі системи (автоматизація процесу верстання поліграфічних видань).

 

Графічні редактори(створення та обробка графічних зображень). Прикладне програмне забезпечення для роботи з графікою дозволяє користувачу здійснювати монтаж мультимедійних даних (фото, відео, аудіо). Це одна з найбільших груп ПЗ. Даний сегмент ринку найбільш динамічно розвивається в інформаційних технологіях. Достатньо сказати, що жодна з телевізійних програм сьогодні не обходиться без монтажу на потужних комп’ютерах з використанням цих програм. На сьогоднішній день існують художні фільми, які на 95% зроблені тільки на комп’ютері без участі акторів. Для роботи із статичною графікою (різноманітні зображення, наприклад фото) найбільше користуються такими програмами: Adobе Photoshop, Adobe Illustrator, фірми Adobe, CorelDraw, CorelInDesine канадської фірми Corel. Для роботи із динамічною графікою використовуються такі програми, як 3DStudio Max, Macromedia Flash та багато інших. До цієї групи слід також віднести засоби картографічної обробки даних ArcView, Geomedia, MapObjects, WebMapServer, MapGuide, GRASS. Слід відмітити, що у кожної програми є свої переваги і недоліки, які проявляються у певних сферах їх використання.

 

Системи управління базами даних(СУБД); (забезпечують можливість доступу до даних, засоби пошуку й фільтрації, можливість роботи з віддаленими й розподіленими ресурсами, що знаходяться на серверах Інтернету). Ці програмні засоби для організації і ведення баз даних широко використовуються в різних областях застосування ПК і складають основу для більшості сучасних інформаційних систем. По типу інформації, яка зберігається в базах даних, можна всі СУБД розділити на дві великі групи: реляційні і не реляційні (документоорієнтовані). Реляційні – це бази даних, які орієнтовані на збереження і обробку чітко структурованої інформації (числа, слова, фото), а сама інформація зберігається у таблицях. Не реляційні СУБД призначені для зберігання і обробки неструктурованої інформації, яка зберігається у вигляді документів із різнорідною інформацією, наприклад текст з числами і фотографіями. Приклади: Microsoft Access, MS SQL Server, Oracle, DB2, PostgreSQL, MySQL)

 

Електронні таблиці(обробка різних типів даних у таблицях). Дане програмне забезпечення призначене для роботи з числовими даними та різноманітними маніпуляціями із числами в таблицях (наприклад, аналіз числових даних). Табличні редактори майже завжди поставляються у складі офісних пакетів. Прикладом табличного редактора є Microsoft Excel фірми Microsoft, який входить в офісний пакет Microsoft Office, Quattro, Lotus, SuperCalc.

 

Редактори HTML(Web-редактори) (створення і редагування Web-сторінок Інтернету). Найпростішим WEB-редактором є будь-який звичайний текстовий редактор (наприклад, Блокнот). Текстовий редактор Word дозволяє створювати Web-сторінку, не використовуючи мову HTML. Більш потужні редактори HTML –MS FrontPage, DreamViewer.

 

Браузери(засоби перегляду Web-документів, електронних документів, створених у форматі HTML). WEB-браузери– це програми, які дозволяють переглядати вміст HTML-сторінок на віддалених серверах у всесвітній мережі Internet, або для роботи в Internet. Серед програм-браузерів 80% ринку займає браузер Internet Explorer компанії Microsoft. Він є безкоштовним продуктом і на момент написання статті поставляється разом з операційною системою Windows. Крім того, деяку нішу на ринку займає Opera від Opera Software.

 

Системи роботи з електронними документами. До цього класу слід віднести системи автоматизованого перекладу (електронні словники та програми перекладу мови), такі як Lingvo, Prompt, Pragma; системи оптичного розпізнавання сканованого тексту (FineReader, CuneiForm); програми переведення документів з одного формату в інший (наприклад, у формат PDF). До цього класу також відносяться інтегровані системи діловодства, призначені для оптимізації адміністративно-господарської діяльності й доставки оперативної та довідкової інформації.

 

Інформаційні системи(автоматизовані системи управління підприємством, або ERP-системи (Enterprise Resoursе Planing), системи галузевого призначення (наприклад, програми обліку лісового фонду), бухгалтерські програми, фінансово-аналітичні системи, системи підтримки прийняття рішень, системи автоматизованого проектування (CAD-системи), експертні системи (аналіз даних, що містяться у базах знань і видача результатів за запитами користувача), геоінформаційні системи (ГІС), системи відеомонтажу (цифрова обробка відеоматеріалів, монтаж, створення відео ефектів і т.п.).

 

Комп’ютерні ігри.Комп’ютерна гра - це інтерактивна програма, в якій, з точки зору гравця, вирішується якась задача, а з точки зору програміста, гра – це програма, що працює в режимі реального часу, оперативно реагуючи на дії того, хто грає. Ринок комп’ютерних ігор – це один з найбільших ринків програмного забезпечення.

 

Інструментальні засоби та системи програмування. Інструментальне програмне забезпечення – це комплекс програмних засобів, що використовуються для розробки нових прикладних програм для комп’ютера. Сучасні системи програмування для персональних комп’ютерів надають користувачу потужні і зручні засоби для розробки програм.До них відносяться:

Ø програми-компілятори, які здійснюють перетворення вихідного тексту програми в програму машинних кодів, які вже може виконувати комп’ютер. Дані програми представляють програмісту зручний інтерфейс спілкування, та дозволяють писати програми навіть не маючи спеціальних знань у програмуванні;

Ø програми-інтерпретатори, які виконують написану програму без попереднього перетворення її в машинні коди. Програми написані на інтерпретованих мовах програмування потрібно запускати тільки в середовищі програми-інтерпретатора;

Ø бібліотеки підпрограм– це програмні продути, які містять в собі підготовані підпрограми, які можуть використовувати програмісти у своїх програмних продуктах;

Ø різні допоміжні програми(або засоби підтримки процесу програмування), наприклад, відладчики, редактори зв’язків, компонувальники та інші.

 

 

Операційна система (ОС) - це сукупність програмних засобів, що здійснюють управління ресурсами ЕОМ, запуск прикладних програм та їх взаємодію з зовнішніми пристроями й іншими програмами, а також забезпечують діалог користувача з комп'ютером.

ОС завантажується при ввімкненні комп'ютера. Вона надає користу­вачу зручний спосіб спілкування (інтерфейс) з обчислювальною систе­мою.

Кожен комп’ютер обов’язково комплектується операційною системою, для кожної з яких створюється свій набір прикладних програм (додатків).

Основні функції операційної системи такі:

- завантаження користувальницьких програм в оперативну пам'ять та їх виконання;

- робота з пристроями довгострокової пам'яті,

-надання стандартного доступу до різних пристроїв вводу-виводу,

-надання користувальницького інтерфейсу.

- паралельне виконання кількох завдань;

- розподіл ресурсів комп'ютера між завданнями;

- організація взаємодії завдань одне з одним;

- організація міжмашинної взаємодії та поділу ресурсів;

- захист системних ресурсів, даних і програм користувача програм.

 

Однією з найбільш фундаментальних концепцій у сучасних ОС є розмежування між програмою та її виконан­ням. Перша являє собою статичний набір інструкцій, тоді як виконан­ня – це динамічна діяльність, властивості якої змінюються в часі. Ця діяльність називається процесом.Процес охоплює поточний стан роботи. Стан процесу – це стан машини у певний момент часу.

Задачі, пов'язані з координацією процесів, розв'язуються плануваль­ни- ком та диспетчером, що входять до складу ОС. Планувальник веде записи про процеси, що присутні в обчислювальній системі, вводить відомості про нові процеси і видаляє інформацію про ті, що завершили­ся. Для відстеження стану всіх процесів планувальник організує в основній пам'яті блок інформації, що називається таблицею процесів.

Диспетчер – це компонента ядра, що відповідає за те, щоб заплановані процеси виконувалися. Задача розв'язується за допомогою розбивки часу процесора на короткі інтервали - кванти.Кожному процесу надається можливість безупинного виконання лише протягом одного кванта часу (Рис.8.3) Процедура зміни одного проце­су іншим називається переключенням процесів.

 

 


Читайте також:

  1. I. Органи і системи, що забезпечують функцію виділення
  2. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  3. II. Анатомічний склад лімфатичної системи
  4. II. Поняття соціального процесу.
  5. IV. Розподіл нервової системи
  6. IV. Система зв’язків всередині центральної нервової системи
  7. IV. Філогенез кровоносної системи
  8. POS-системи
  9. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  10. VI. Філогенез нервової системи
  11. А/. Поняття про судовий процес.
  12. Автокореляційна характеристика системи




Переглядів: 1126

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Класифікація програмного забезпечення | Критерії порівняння ОС

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.019 сек.