Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Функції дитячої літератури

Традиційними функціями дитячої літератури педагоги та керівники дитячого читання вважають виховну та освітню. Виховувати кращі моральні якості дитини, сприяти формуванню цілісної, всесторонньо розвинутої особистості - мета дитячої книжки. "Для дитячої літератури взагалі притаманна дидактичність, педагогічна наснаженість - це й вирізняє її з-поміж інших текстів".

Однією з найважливіших функцій дитячої літератури є функція розважальна. Без неї немислимі і всі інші: не зацікавивши дитину, не можна її ні розвивати, ні виховувати і т.д.

Комунікативна функція, як вважає В. Кизилова, "привертає юного читача до книги, допомагає краще зрозуміти себе, навчає висловлювати свої думки та почуття".

Естетична функція літератури є не менш важливою, адже через читання дитячої літератури відбувається формування первинного уявлення про прекрасне, про мистецькі жанри та напрямки, відчуття краси поетичного чи прозового твору. Зважаючи на те, що у своєму естетичному розвитку дитина проходить етапи ознайомлення, пізнання і творчості, роль дитячої літератури у цьому процесі очевидна.

Науковці ж виокремлюють і риторичну функцію дитячої літератури. Дитина, читаючи, стає співавтором письменника. Є багато прикладів, як враження від читання, отримані в дитинстві, ставали поштовхом до власної творчості.

Названі функції посилює гедоністична (функція насолоди, задоволення). У художньому творі, який читає дитина, мають бути наявні "складові", які б забезпечували досягнення евристичного ефекту. Без врахування цієї функції дитина з часом втратить інтерес до читання.

Величезну роль у відборі і сприйнятті художньої літератури грає її компенсаторна функція. По тому, яким книги віддає перевагу людина, чудово видно, чого йому не вистачає в реальній дійсності. Діти, а потім підлітки та молодь, прагнучи подолати повсякденність навколишнього життя, сумуючи про диво, вибирають спочатку чарівні казки, потім фентезі і фантастику.

Не викликає сумнівів пізнавальна функція дитячої літератури: ученими встановлено, що до семи років людина одержує 70% знань і лише 30% - за все подальше життя! У відношенні художньої літератури пізнавальна функція підрозділяється на два аспекти: по-перше, існує спеціальний жанр науково-художньої прози, де в літературній формі дітям підносяться ті чи інші знання (наприклад, природознавча казка В. Біанкі). По-друге, твори, які навіть не мають пізнавальної спрямованості, сприяють розширенню кола пізнань дитини про світ, природу і людину.

 


Читайте також:

 1. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
 2. Алгоритм знаходження ДДНФ (ДКНФ) для даної булевої функції
 3. Але відмінні від значення функції в точці або значення не існує, то точка називається точкою усувного розриву функції .
 4. Аналіз коефіцієнтів цільової функції
 5. АРХІВНІ ДОВІДНИКИ В СИСТЕМІ НДА: ФУНКЦІЇ ТА СТРУКТУРА
 6. Асимптоти графіка функції
 7. Базальні ядра, їх функції, симптоми ураження
 8. Базові функції, логічні функції
 9. Банки як провідні суб’єкти фінансового посередництва. Функції банків.
 10. Банківська система та її основні функції
 11. Банківська система та її структура. Функції Центрального банку.
 12. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. особливості побудови банківської системи в Україн
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Літературні форми | Вантажопотоки

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.