Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Економічний розвиток держав Межиріччя

Іншим найдавнішим центром цивілізації стала територія річкових долин Тигру і Євфрату — Межиріччя, пізніше назване греками Месопотамією. В історії Двуречья існували різні древні держави: Шумерське, Аккадское, Вавилония й ін.

РозквітШумерської держави приходиться на III тисячоріччя до н.е. Високого рівня досягло ремісниче виробництво: металургія, ковальська, гончарна і ювелірна справа, розвивалися внутрішній обмін і зовнішня торгівля. Це можна пояснити тим, що рівнина Межиріччя (на відміну від замкнутої долини Нілу) була відкрита для зовнішнього світу з усіх боків. По державах Месопотамії у всіх напрямках проходили зручні дороги, транспортними шляхами служили ріки і канали, по яких плавали вітрильні і гребні судна, з боку Аравійської пустелі підходили караванні шляхи, з моря припливали кораблі з південних країн, особливо багато — з Індії. З півночі в країни Межиріччя ввозили мідь, дорогоцінні метали і камені, деревину, будівельні матеріали, з півдня кочівники везли худобу, вовну, шкіру, з Індії — золото, слонову кістку, пряності й ін. З держав Межиріччя вивозили продукти землеробства і ремісничі вироби, зокрема килими, візерункові тканини, холодну зброю, глиняне начиння з художнім розписом і багато чого іншого.

У цей же час на території Межиріччя існувалиміста-держави: Ур, Урук, Ериду, Ларе, Лагаш, Шуруппак, Ніппур, Кіш та ін. Центрами міст були храми, навколо яких формувалися храмові господарства, що зіграли величезну роль в економіці Межиріччя. У цих господарствах працювали пекарі, броварники, теслі, ковалі, муляри й інші майстри з числа общинників. Для обробки храмових земель залучалася велика кількість общинників - гурушів, яким платили за працю продуктами. Храмове господарство виникло на базі сільської громади, яка ще довгий час зберігала велике значення в державах Межиріччя. Громади складалися, як правило, з численних сімейних колективів, у яких малися навіть раби, використовувані на домашніх роботах.

У XXIV столітті до н.е. найвищого розквіту досяглоАккадске царство, що очолював Саргон Древній (2316-2261 роки до н.е.). Він об'єднав усі міста-держави Північної Месопотамії в найбільшу державу на Близькому Схід. Це дозволило створити єдину іригаційну систему в долинах Тигру і Євфрату, що привело до росту продуктивності сільського господарства. Саргон і його спадкоємці помітно понизили економічну роль храмових господарств, підкоривши їхній державі. Царська власність поповнювалася також і за рахунок настання на общинні землі. У країні помітно збільшилася кількість рабів. Аналогічної політики дотримували і царі з династії Ура, до яких перейшла владу в XXII столітті до н.е.

Наприкінці III тисячоріччя до н.е. Шумеро-Аккадское царство розпалося. Серед безлічі причин цього були і нападу зовнішніх завойовників. Але вже в XIX столітті до н.е. на місці древніх держав цього регіону утворилосяСтаровавілонське царство, чиВавілонія.Пік розвитку цієї держави довівся на XVIII століття до н.е., коли його очолював царХаммурапі (1792—1750 роки до н.е.).

Особлива увага приділялася розширенню і поліпшенню зрошувальних систем, розвитку ремісничого виробництва, що включало велику кількість спеціальностей. Велике значення мала внутрішня і зовнішня торгівля. На експорт поставлялися зерно, фініки, сезамова (кунжутна) олія, вовна, ремісничі вироби, а імпортувалися ліс, метали, дорогоцінні камені, ювелірні вироби, крім того, увозилися раби.

Бурхливий розвиток внутрішньої і зовнішньої торгівлі привело до появи грошей. Спочатку як гроші вживали хутра хутрових звірів, худоба, шкіри і т.д. Пізніше при обміні стали використовувати гроші з металу: з нього виготовляли шматочки однакової ваги (тобто монети). Особливо великі запаси грошей накопичувалися в храмах, куди їх приносили не тільки як дарунки, але і на збереження. Крім того, храми мали великі грошові надходження від своїх численних земельних угідь і ремісничих майстерень. Майже у всіх храмах жерці пускали гроші в ріст. Населення знало, що в них завжди можна одержати гроші в борг під визначений відсоток.

В роки правління Хаммурапі був написаний цілий звід законів— Кодекс Хаммурапі, що є коштовним пам'ятником старосхідного права, який відбиває характерні риси економічного і політичного розвитку тієї епохи. Велике поширення боргового рабства приводило до зменшення числа платників податків, тому Кодекс Хаммурапі обмежував свавілля лихварів. Плата за позичку не повинна була перевищувати 20%. Боргове рабство обмежувалося трьома роками. До того ж найчастіше воно приймало патріархальний характер: раби могли мати невелике господарство, одружуватися з вільними жінками, їхні діти з'являлися вільними.

Помітну роль в економіці Вавілонії грало царське господарство. Палацеві землі не тільки оброблялися залежними селянами, але і здавалися в оренду. У Кодексі Хаммурапі докладно описувалися умови оренди. Так, за оренду садових земель необхідно було платити 2/3 врожаю, а орних угідь — 1/3. В орендні відносини вступали як селяни, так і великі землевласники, лихварі, що, у свою чергу, здавали ці землі в суборенду на більш тяжкі умови.

Після смерті Хаммурапі могутність Вавілонії було підірвано нескінченними набігами зовнішніх ворогів. Так, у XVI столітті до н.е. країну завоювали гірські племена касситів і встановили так названу касситську династію, що правила близько 400 років. На рубежі II і I тисячоріч до н.е. країна піддалася вторгненням військ еламитян (з Персії), халдеїв (з півдня Месопотамії) і ін. У 732 році до н.е. на Вавілонію напала войовнича держава Ассирія. Але панування ассирійців продовжувалося недовго, і вже наприкінці VII століття до н.е. ця держава розпалася, а Вавілонія здобула незалежність, на її місці виниклоНововавілонське царство. Його розквіт довівся на період правління Навуходоносора II (605-562 роки до н.е.). Знову придбало великий розмах будівництво іригаційних систем, храмів, палаців, висячих садів. Було почате будівництво знаменитої Вавілонської вежі, висота якої досягла 91 м. У цей період відбувалися помітні зміни в економіці. Рабство поступово втрачало свої позиції, багато рабів стали діставати майнові права, землю, можливість організовувати власне господарство. Обмежувалося боргове рабство.

У 539 році до н.е. Вавілонія потрапила в повну залежність від Персії і втратила статус самостійної держави.


Читайте також:

  1. II Державна дума
  2. IV-й період Римської держави ( ІІІ – V ст. н. е. ) – пізня Римська імперія
  3. IV. Політика держав, юридична регламентація операцій із золотом.
  4. Pp. Розвиток Галицько-волинського князівства за Данила Романовича
  5. V Розвиток кожного нижчого рівня не припиняється з розвитком вищого.
  6. А джерелами фінансування державні капітальні вкладення поділяються на централізовані та децентралізовані.
  7. Автоматизована система ведення державного земельного кадастру
  8. Автомобільний пасажирський транспорт – важлива складова єдиної транспортної системи держави
  9. Автономна Республіка Крим, регіональні та місцеві органи державної влади.
  10. Автономні утворення у зарубіжних державах
  11. Аграрна політика як складова економічної політики держави. Сут­ність і принципи аграрної політики
  12. Аграрні реформи та розвиток сільського госпо- дарства в 60-х роках XIX ст. — на початку XX ст.




Переглядів: 612

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Розвиток економіки Стародавнього Єгипту | Хетське суспільство.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.