Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Підходи до створення ІУС

Таким чином, сутність системного підходу до розробки ІС полягає в її декомпозиції (розгалуженні) на функції, що автоматизуються: система розбивається на функціональні підсистеми, які в свою чергу діляться на підфункції, що підрозділяються на завдання й так далі. Процес розгалуження триває аж до конкретних процедур. При цьому система, що автоматизується, зберігає цілісне представлення, у якому всі складові компоненти взаємопов'язані. При розробці системи "знизу-догори" від окремих завдань до всієї системи цілісність втрачається, виникають проблеми при інформаційної стикування окремих компонентів.

Усі найбільш поширені методології структурного підходу базуються на ряді загальних принципів [8]. У якості двох базових принципів використовуються наступні:

• принцип "розділяй і володарюй" - принцип вирішення складних проблем шляхом їх розгалуженя на множину менших незалежних завдань, легких для розуміння і вирішення;

• принцип ієрархічного упорядкування - принцип організації складових частин проблеми в ієрархічні деревоподібні структури з додаванням нових дета Виділення двох базових принципів не означає, що інші принципи є другорядними, оскільки ігнорування будь-якого з них може привести до непередбачуваних наслідків (у тому числі і до провалу всього проекту). Основними з цих принципів є наступні:

• принцип абстрагування - полягає у виділенні істотних аспектів системи і відволікання від несуттєвих;

• принцип формалізації - полягає в необхідності суворого методичного підходу до вирішення проблеми;

• принцип несуперечності - полягає в обгрунтованості та узгодженості елементів;

• принцип структурування даних - полягає в тому, що дані повинні бути структуровані і ієрархічно організовані.лей на кожному рівні.

У структурному аналізі використовуються в основному дві групи засобів, що ілюструють функції, виконувані системою і відносини між даними. Кожній групі засобів відповідають певні види моделей (діаграм), найбільш поширеними серед яких є наступні [2,7,10]:

• SADT (Structured Analysis and Design Technique) моделі і відповідні функціональні діаграми;

• DFD (Data Flow Diagrams) діаграми потоків даних;

• ERD (Entity-Relationship Diagrams) діаграми "сутність-зв'язок".

На стадії проектування ІС моделі розширюються, уточнюються і доповнюються діаграмами, що відображають структуру програмного забезпечення: архітектуру ПЗ, структурні схеми програм і діаграми екранних форм.

Перераховані моделі в сукупності дають повний опис ІС незалежно від того, чи є вона існуючої або знову розробляється. Склад діаграм в кожному конкретному випадку залежить від необхідної повноти опису системи.

В Україні діє державний стандарт на стадії створення автоматизованих систем ГОСТ 34.601-90. Існує і міжнародний стандарт на стадії життєвого циклу програмної продукції (ISO 12207:1995). Як власне АС, так і компоненти АС є складними системами і при їх проектуванні можна використовувати один із стилів проектування:

– нізхідний (Top-of-Design); чітка реалізація спадного проектування призводить до спіральної моделі розробки ПЗ, на кожному витку спіралі блоки попереднього рівня деталізуються, використовуються зворотні зв'язки (альтернативою є так звана каскадна модель, що відноситься до почергової реалізації частин системи);

– висхідний (Bottom-of-Design);

– еволюційний (Middle-of-Design).

Найчастіше використовується низхідний стиль блочно-ієрархічного проектування. Розглянемо етапи низхідного проектування АС. Верхній рівень проектування АС часто називають рівнємконцептуального проектування. Концептуальне проектування виконують в процесі передпроектних досліджень, формулювання ТЗ, розробки ескізного проекту та прототипування (згідно з ГОСТ 34.601-90, ці стадії називають формуванням вимог до АС, розробкою концепції АС і ескізним проектом).

Передпроектні дослідження проводять шляхом аналізу (обстеження) діяльності підприємства (компанії, установи, офісу), на якому створюється або модернізується АС. При цьому потрібно отримати відповіді на питання: що не влаштовує в існуючій технології? Що можна поліпшити? Кому це потрібно і, отже, яким буде ефект? Перед обстеженням формуються і в процесі його проведення уточнюються цілі обстеження - визначення можливостей і ресурсів для підвищення ефективності функціонування підприємства на основі автоматизації процесів управління, проектування, документообігу і т.п. Зміст обстеження - виявлення структури підприємства, виконуваних функцій, інформаційних потоків, наявних досвіду і засобів автоматизації. Обстеження проводять системні аналітики (системні інтегратори) спільно з представниками організації-замовника. На основі аналізу результатів обстеження будують модель, яка відображатиме діяльність підприємства на даний момент (до реорганізації). Таку модель називають "As Is". Далі розробляють вихідну концепцію АС. Ця концепція включає в себе пропозиції щодо зміни структури підприємства, взаємодії підрозділів, інформаційним потокам, що виражається в моделі "To Be" (як має бути). Результати аналізу конкретизуються в ТЗ на створення АС. У ТЗ вказують потоки вхідної інформації, типи вихідних документів і послуг, що надаються, рівень захисту інформації, вимоги до продуктивності (пропускної спроможності) і т.п. ТЗ направляють замовнику для обговорення і остаточного узгодження.

Ескізний проект (технічна пропозиція) представляють у вигляді проектної документації, яка описує архітектуру системи, структуру її підсистем, склад модулів. Тут же містяться пропозиції щодо вибору базових програмно-апаратних засобів, які повинні враховувати прогноз розвитку підприємства. У відношенні апаратних засобів і особливо ПО такий вибір найчастіше є вибір фірми-постачальника необхідних коштів (або, принаймні, базового ПЗ), так як правильна спільна робота програм різних фірм досягається з великими труднощами. У проекті може бути запропоновано декілька варіантів вибору. При аналізі з'ясовуються можливості покриття автоматизуються функцій наявними програмними продуктами і, отже, обсяги робіт з розробки оригінального ПЗ. Подібний аналіз необхідний для попередньої оцінки часових і матеріальних витрат на автоматизацію. Облік ресурсних обмежень дозволяє уточнити досяжні масштаби автоматизації, підрозділити проектування АС на роботи першої, другої і т.д. черги.

Після прийняття ескізного проекту розробляють прототип АС, що представляє собою набір програм, що емулюють роботу готової системи. Завдяки концепції прототипів можна не тільки розробникам, а й майбутнім користувачам АС побачити контури і особливості системи і, отже, завчасно внести корективи у проект.Як на етапі обстеження, так і на подальших етапах доцільно дотримуватися певної дисципліни фіксації та подання одержуваних результатів, заснованої на тій чи іншій методиці формалізації специфікацій. Формалізація потрібна для однозначного розуміння виконавцями і замовником вимог, обмежень та прийнятих рішень.

При концептуальному проектуванні застосовують ряд специфікацій, серед яких центральне місце займають моделі перетворення, зберігання і передачі інформації. Моделі, отримані в процесі обстеження підприємства, є моделями його функціонування. У процесі розробки АС моделі, як правило, зазнають істотних змін (перехід від "As Is" до "To Be") і в остаточному вигляді модель "To Be" розглядають в якості моделі проектованої АС. Розрізняють функціональні, інформаційні, поведінкові та структурні моделі.

Функціональна модель системи описує сукупність виконуваних системою функцій.

Інформаційні моделі відображають структури даних - їх склад і взаємозв'язки.

Поведінкові моделі описують інформаційні процеси (динаміку функціонування), в них фігурують такі категорії, як стан системи, подія, перехід з одного стану в інший, умови переходу, послідовність подій, здійснюється прив'язка до часу.

Структурні моделі характеризують морфологію системи (її побудову): склад підсистем, їх взаємозв'язку. Змістом наступних етапів низхідного проектування (згідно з ГОСТ 34.601-90, це стадії розробки технічного проекту, робочої документації, введення в дію) є уточнення переліків придбаного устаткування і готових програмних продуктів, побудова системного середовища, детальне інфологічне проектування БД і їх первісного наповнення, розробка власного оригінального програмного забезпечення, яка, у свою чергу, ділиться на ряд етапів низхідного проектування. Ці роботи складають зміст робочого проектування. Після цього випливають закупівля та інсталяція програмно-апаратних засобів, впровадження та дослідна експлуатація системи.



Читайте також:

  1. ACCESS. СТВОРЕННЯ ЗВІТІВ
  2. ACCESS. СТВОРЕННЯ ФОРМ
  3. А. Створення власної папки.
  4. Автоматичне і ручне створення об’єктів.
  5. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  6. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  7. АЛГОРИТМ СТВОРЕННЯ БРЕНДУ
  8. Алгоритм створення тренінгової програми
  9. АЛЬТЕРНАТИВНІ ПІДХОДИ ДО ВИДІЛЕННЯ МЕТОДІВ УПРАВЛІННЯ
  10. Безкласова адресація та створення підмереж.
  11. Болонська конвенція як засіб створення зони європейської вищої освіти.
  12. Визначення поняття права. Значення загального поняття права. Різні підходи до визначення поняття права.




Переглядів: 1012

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Вхід вплив вихід | Загальні відомості про CASE

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.